ابراز نگرانی از رشد قیمت زعفران، بی مورد و هدف دار است

  • توسط دنیای زعفران
  • مهر 7, 1397
  • اخبار

یک فعال بخش کشاورزی با اشاره به روند واقعی شدن قیمت زعفران:

ابراز نگرانی از رشد قیمت زعفران، بیهوده و هدف دار است

یک فعال بخش کشاورزی ابراز نگرانی برخی نسبت به رشد اخیر قیمت زعفران را بیهوده دانست و این ابراز نگرانی ها را غیرصادقانه و هدف دار دانست و تصریح کرد که عده ای محصول را از داخل به قیمت پایین از دست کشاورزان خارج کنند.


قیمت زعفران در حال واقعی شدن است نه گران شدن

حبیب اله اسدی، در گفت‌وگو با خبرگزاری میزان، به عرضه طلای سرخ در بورس کالا نیز اشاره کرد و گفت: در سال زراعی جاری با اجرای طرح خرید توافقی زعفران از سوی دولت، قیمت‌ها ثابت ماند و همزمان با آن با اقدامات سازمان تعاون روستایی و همچنین راه اندازی معاملات آتی زعفران در بورس، شاهد واقعی شدن و حمایت از قیمت‌ها در بازار بودیم و این اقدامات به طور قطع به نفع کشاورزان بوده و از آن‌ها حمایت کرده است.

اسدی ادامه داد: رشد قیمت یا به عبارت بهتر واقعی شدن قیمت زعفران پس از سال ها، به نفع کشاورزان بوده و موجب شده دست تاجران و یا حتی دلالانی که زعفران را به قیمت پایین از کشاورز خریداری می‌کردند و به قیمت‌های بالاتر به بازار‌های خارجی فروخته و صادر می‌کردند از این معاملات کوتاه شود.

ابراز نگرانی از گرانی؛ هدف دار است!

وی ابراز نگرانی برخی نسبت به گرانی زعفران را یک نگرانی بیهوده و هدف دار دانست و گفت: افراد و گروه‌هایی که با این افزایش قیمت‌ها مخالفت می‌کنند، تولیدکننده نبوده و تنها تاجرانی هستند که محصول را از داخل به قیمت پایین از دست کشاورزان خارج کرده و به بازار‌های اروپایی و کشور‌های مصرف کننده عمده زعفران صادر می‌کنند.

این فعال بخش کشاورزی افزود: این در حالی است که با اجرای طرح خرید توافقی با حمایت سازمان تعاونی روستایی و شرکت‌های مباشر رسمی این طرح در بورس کالا، این افراد نمی‌توانند همانند گذشته مستقیم از کشاورزان خرید کنند و به همین دلیل به مخالفت با سازمان تعاون روستایی و بورس می‌پردازند. حال آنکه عرضه زعفران در بورس صد در صد به نفع کشاورزان است و ما پس از سال‌ها داریم حاصل دسترنج خود را با قیمت واقعی می‌فروشیم.

اسدی بر لزوم تقویت بورس و آشنایی همه کشاورزان با بورس تاکید کرد و گفت: به کمک معامله زعفران در بورس به تدریج این محصول در سطح جهانی معرفی شده و در حال ثبات جایگاه است تا همه با خواص دارویی و کاربرد‌های آن در صنعت غذایی آشنا شوند.

هر گرم زعفران در اروپا 24 هزار تومان است

وی به تفاوت قیمتی موجود بین بازار داخلی با قیمت‌های آن در دیگر کشور‌های مقصد اشاره کرد و گفت: در حال حاضر هر گرم زعفران در کشور‌های اروپایی بیش از قیمت‌های معامله شده در بازار داخلی بوده و به قیمت هر گرم ۲۴ هزار تومان معامله می‌شود؛ به عبارتی هر کیلو زعفران ۲۴ میلیون تومان قیمت دارد. از این رو نمی‌توان گفت قیمت‌ها در بازار داخلی گران است؛ چراکه محصول زعفران سال‌ها با نوسانات ارزی هماهنگ نبوده و به دلیل حضور پر قدرت واسطه‌ها و ارزان خری تجار، از قیمت واقعی خود دور مانده است.

یک فعال بخش کشاورزی در خصوص سهم زعفران ایرانی در بازار‌های جهانی گفت: نکته اساسی این است که در هر بازاری تحول ایجاد کنید، در اقلیم و شرایط آب و هوایی و زمین نمی‌توان تغییر ایجاد کرد. چراکه مستعدترین زمین‌ها برای کشت زعفران در ایران و در استان‌های خراسان رضوی و جنوبی وجود دارد و دیگر کشور‌های نمی‌توانند چنین شرایطی را فارهم کنند. از این رو هیچ دلهره و نگرانی خاصی از بابت واقعی شدن قیمت با ارزش ایرانی که برخی‌ها عنوان می‌کنند وجود ندارد.

قبلی «
بعدی »

فهرست داده های قیمت نقدی (spot price) و نحوه تهیه

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید