تردیدها و تاییدها درباره متعادل شدن قیمت زعفران با رسیدن فصل برداشت

یک فعال بازار زعفران پیش‌بینی کرد؛ متعادل شدن بازار زعفران با نزدیکی به فصل برداشت

تردیدها و تاییدها درباره متعادل شدن قیمت زعفران با رسیدن فصل برداشت

رشد 3 برابری قیمت کشمش در زعفران تکرار خواهد شد؟

مدیرعامل شرکت زرین زعفران تربت حیدریه، که مالک یکی از انبارهای پذیرفته شده توسط بورس است، پیش بینی کرد تا اواسط مهرماه و با شروع فصل برداشت قیمت زعفران متعادل شود.


قصه کشمش در زعفران تکرار نخواهد شد؟

این پیش بینی وی که در ابتدای هفته جاری در گفتگو با اقتصاد آنلاین انجام شد، در حالی است که رشد درامدهای صادراتی ناشی از جهش نرخ ارز، روندهای فصلی قیمت را به هم زده است. مثلا در مورد محصول کشمش با وجود فرارسیدن فصل برداشت و عبور از آن، قیمت این محصول نه تنها کاهش نیافته بلکه با رشد 3 برابری نسبت به سال گذشته (هر کیلو حدود 20 هزار تومان در مقایسه با نرخ 7 هزار تومانی سال قبل) همراه است.

معامله گران از هیجان بپرهیزند

به گزارش اقتصادآنلاین، مدیرعامل شرکت زرین زعفران مشرق زمین ضمن ضمن پیش بینی بازگشت تعادل به قیمت زعفران تا اواسط مهرماه و با شروع فصل برداشت گفت: معامله‌گران و فعالان بازار باید توجه کنند که با ورود به فصل برداشت جدید، محصول فعلی با کاهش قیمت رو به رو خواهد شد و در این میان تنها برخی معامله‌گران ناآشنا به شرایط این بازار متضرر خواهند شد. غلامرضا کریمی افزود: گرچه رشد اخیر قیمت‌ها به نفع کشاورزان است و هرچه قیمت‌ها بالا رود زعفران کاران خوشحال‌تر می‌شوند، اما در این میان برخی معامله‌گران که اطلاع دقیقی از دوره برداشت محصول زعفران را ندارند، با زیان مواجه خواهند بود. از این رو هر چه جلوتر می رویم و به فصل برداشت نزدیک تر می شویم، بازار روند منطقی تری پیدا خواهد کرد و شاهد روند بهتری در معاملات زعفران در بورس کالا نیز خواهیم بود. وی با تاکید بر اینکه زعفران کاشت سال زراعی جدید از 15 مهرماه در بازار قابل عرضه به دارندگان گواهی سپرده کالایی و معامله‌گران دارای موقعیت خرید در بازار آتی است، گفت: به معامله گران توصیه می شود که از هیجانات دوری کنند تا شاهد روندهای قیمتی غیر منطقی در بازار نباشیم.

افزایش عرضه فیزیکی، راهکار تعادل بخشی به قیمت ها

کریمی به لزوم افزایش عرضه زعفران در بازار فیزیکی بورس کالا اشاره کرد و گفت: قیمت کالای فیزیکی، گواهی سپرده و قراردادهای آتی زعفران به صورت زنجیروار به هم وابسته است و برای ایجاد تعادل در بازار باید حلقه اولیه این زنجیره یعنی عرضه‌های فیزیکی را افزایش داد تا روند معاملات و قیمت ها به سمت تعادل حرکت کند. کریمی با اشاره به اینکه از 15 روز آتی مشکلی در تامین تقاضای موجود در بازار گواهی سپرده کالایی و قراردادهای آتی زعفران وجود نخواهد داشت گفت: با شروع برداشت محصول درخواست‌های خرید 300 تا 400 کیلوگرمی زعفران که در حال حاضر در بورس مشاهده می‌شود ظرف یک روز معاملاتی به راحتی پاسخ داده خواهد شد و نگرانی در تامین محصول موردنیاز نخواهیم داشت.

1400 تولیدکننده زعفران کد معاملاتی دارند

این مباشر رسمی خرید توافقی زعفران از استقبال زعفران کاران و کشاورزان برای انجام معامله در بورس کالا سخن گفت و اظهار داشت: ساختار گواهی سپرده کالایی بر این اساس است که کشاورزان باید محصول خود را پس از احراز شرایط و استانداردهای مشخص در نماد مربوطه عرضه کنند تا خریداران که شامل صادرکنندگان، شرکت‌های بسته‌بندی و فرآوری و توزیع‌کنندگان هستند، آن را خریداری کنند. در حال حاضر حدود 1400 تولیدکننده زیر مجموعه زرین زعفران کد معاملاتی دارند که انتظار می‌رود در زمان برداشت با ورود این تولیدکنندگان به بازار بورس شاهد تنوع عرضه‌کنندگان و بهبود روند معاملات باشیم. به گفته کریمی، در حال حاضر برخی از کشاورزان زعفران کار نیز کد معاملات آتی خود را دریافت کرده و در حال معامله هستند. ضمن اینکه تعداد زیادی از این کشاورزان نیز در بازار آتی در حال رصد معاملات بوده و از فرصت های موجود منتفع می‌شوند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین تحلیل ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

یادداشت ها

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

گزارش روزانه بازار زیره و زعفران و پسته در بورس

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید

آموزشی؛ آشنایی با زعفران، بورس و اصطلاحات

دریافت کد بورسی

درباره ما

مزیت های خرید اشتراک +راهنما