عضو شورای ملی: نوسان قیمت زعفران دور از انتظار نیست

با اشاره به افزایش تقاضا در ماه محرم؛

عضو شورای ملی: نوسان قیمت زعفران دور از انتظار نیست

در حالیکه قیمت زعفران در بازار نسبت به اردیبهشت امسال حدود 20 درصد افت کرده است، دیروز، حسینی، عضو شورای ملی زعفران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: با توجه به ازدیاد تقاضا در ایام محرم، نوسان قیمت زعفران دور از انتظار نیست، اما هم اکنون نمی‌توان درصدی برای آن را اعلام کرد.

گفتنی است طبق تصویر زیر که بخشی از گزارش یونیدو درباره بازار زعفرا ن است، مناسبت های مذهبی مثل ماه محرم و ماه مبارک رمضان از مواعد ازدیاد تقاضا در بازار زعفران است. البته رشد تقاضا در ماه رمضان به صورت دفعه ای قبل از این ماه آغاز می شود اما در محرم به صورت توزیع شده در طول 2 ماه حرم و صفر صورت می گیرد. آقای حسینی پیشتر و در اج وضعیت رکودی بازار در مردادماه پیش بینی کرده بود که ممکن است قیمت خرید زعفران از کشاورز در فصل برداشت به 6 تا 8 میلیون تومان برسد که به منزله تحمیل زیان 4 میلیونی به کشاورز در هر کیلو زعفران است.

آخرین وضعیت قیمت ها و بازار

علی حسینی عضو شورای ملی زعفران ددر گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به اینکه برداشت زعفران از ۲۰ مهر در کشور آغاز می‌شود، اظهار کرد: با توجه به آنکه برداشت محصول کمتر از ۲ ماه آینده در کشور آغاز می‌شود، بازار به سبب چشم انتظاری خریداران برای محصول جدید از رکود نسبی برخوردار است. وی از ثبات نرخ زعفران در بازار خبر داد و گفت: هم اکنون حداقل نرخ هر کیلو طلای سرخ ۷ میلیون و حداکثر ۱۱ میلیون تومان است.حسینی قیمت زعفران در بازار محرم را پیش بینی کرد و افزود: با توجه به ازدیاد تقاضا در ایام محرم، نوسان قیمت زعفران دور از انتظار نیست. اما هم اکنون نمی‌توان درصدی برای آن را اعلام کرد.

پیش بینی تداوم افت صادراتی

عضو شورای ملی زعفران درباره آخرین وضعیت صادرات بیان کرد: علی رغم پیگیری‌های متعدد، گمرک آمار صادرات زعفران را از خرداد اعلام نکرده است، اما به سبب مشکلات ارزی، تعطیلی تابستانه بازارهای اروپایی و نزدیک شدن به فصل برداشت صادرات چندانی نداریم. وی با اشاره به اینکه صادرات زعفران در سه ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۵ درصد کاهش داشته است، بیان کرد: با توجه به مشکلات بازگشت ارز به سامانه نیما پیش بینی می‌شود که روند افت صادرات زعفران در بازار ادامه یابد.

مسئله قاچاق زعفران و تبعات آن

حسینی با اشاره به اینکه قاچاق زعفران به ضرر تولید ملی تمام می‌شود، تصریح کرد: با وجود آنکه یکی از کشورهای عمده تولیدکننده زعفران در دنیا هستیم، اما کشورهای همسایه بیشترین سود را از زعفران تولیدی ما می‌برند که استمرار پدیده قاچاق موجب شده در بازارهای هدف دیگر حرفی برای گفتن نداشته باشیم. این مقام مسئول با اشاره به اینکه قاچاق زعفران به کشورهای همجوار خطر جدی برای تولید این محصول استراتژیک در کشور به شمار می‌رود، گفت: با توجه به مشکلات صادرات مبنی بر بازگشت ارز به سامانه نیما زمینه برای قاچاق این محصول به افغانستان مهیا شد که این امر خطر جدی برای بزرگترین تولیدکننده زعفران به شمار می‌رود چرا که افغان ها، زعفران ناب ایرانی را به اسم خود به دیگر کشورها صادر و بازارهای هدف ما را اشباع می‌کنند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین تحلیل ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

یادداشت ها

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

گزارش روزانه بازار زیره و زعفران و پسته در بورس

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید

آموزشی؛ آشنایی با زعفران، بورس و اصطلاحات

دریافت کد بورسی

درباره ما

مزیت های خرید اشتراک +راهنما