• صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • ادعا درباره افزایش قیمت جهانی زعفران ایران به بیش از ۱۰۰۰ دلار

ادعا درباره افزایش قیمت جهانی زعفران ایران به بیش از ۱۰۰۰ دلار

  • توسط دنیای زعفران
  • بهمن 30, 1398
  • اخبار
حسینی درباره احتمال کاهش قیمت زعفران تا فصل برداشت 99

یک فعال بازار زعفران بدون ذکر جزئیات مطرح کرد

افزایش قیمت جهانی زعفران ایران به بیش از ۱۰۰۰ دلار

یک فعال بازار از افزایش قیمت هر کیلوگرم زعفران ایرانی در بازار جهانی به بالای یک هزار دلار خبر داد. حسینی این را هم گفت که  قاچاقچیان، زعفران ایرانی را با قیمت 600 تا 700 دلار عرضه می‌کند.

به طور کلی درباره قیمت زعفران فله، تفاوتی بین قاچاقچیان، شرکت های رسمی و … وجود ندارد و معمولا (درباره فروش فله) قیمت بر اساس قیمت ریالی در بازار داخل تعیین می شود.

این اظهارات در حالی است که هم اکنون متوسط قیمت فروش فله زعفران ایران کمتر از هزار دلار و در محدوده 600 تا 800 دلار است. البته انواع باکیفیت و در بسته بندیهای مناسب قطعا قیمت بالاتری دارند اما عمده فروش کشور به صورت فله و به واسطه هاست که قیمت هزار دلار برای آن کمی زیاد است. البته بازار زعفران پرنوسان است و امکان رشد مجدد قیمت ها به بالای هزار دلار هست. باید منتظر پیک بعدی صادراتی در ابتدای سال باشیم.

ثبات مقدار، رشد ارزش صادرات

علی حسینی در گفت‌وگو با ایلنا با بیان اینکه رشد صادرات زعفران به اندازه برآورد ما برای سال‌جاری نیست، اظهار کرد: اولین آمارها نشان می‌دهد که میزان صادرات در 10 ماهه سال‌جاری تقریبا مطابق با مدت مشابه سال گذشته است. وی میزان صادرات در 10 ماهه سال گذشته را بیش از 100 تن اعلام کرد.

حسینی با تاکید بر اینکه انتظار می‌رود به‌رغم بدون تغییر ماندن حجم صادراتی ارزش آن افزایش داشته باشد، افزود: قیمت هر کیلوگرم زعفران ایران در بازار جهانی به بیش از 1000 دلار افزایش یافته است.

وی اضافه کرد: اگر قیمت عنوان شده حفظ شود تا پایان سال ارزش صادراتی زعفران کشور نسبت به سال گذشته بیشتر خواهد شد.

عرضه زعفران توسط قاچاقچیان به قیمت 600 تا 700 دلار

حسینی نسبت به افزایش فعالیت قاچاقچیان زعفران ابراز نگرانی کرد و این امر را یکی از موانع افزایش ارزش صادراتی زعفران برای سال‌ جاری دانست.

وی گفت: قاچاقچیان، زعفران ایرانی را با قیمت 600 تا 700 دلار عرضه می‌کند که می‌تواند موجب کاهش قیمت جهانی زعفران ایرانی شود. حسینی آسیب به شهرت محصول ایرانی در بازار جهانی و رشد نامناسب صادرات به رغم افزایش تولید را نیز از نتایج رونق قاچاق عنوان کرد.

به گفته این فعال اقتصادی؛ زعفرانی که توسط قاچاقچیان عرضه می‌شود کیفیت نامناسبی داشته که موجب تخریب شهرت محصول ایرانی می‌شود.

وضعیت تولید وقیمت داخلی

عضو شورای ملی زعفران ایران با تاکید بر اینکه متوسط عمکلرد تولید زعفران در کشور 3.5 تن در هر هکتار است، اظهار کرد: این رقم بسیار پایین بوده و نشان از بهره‌وری پایین منابع تولید و هدر رفت آن‌ها دارد. حسینی قیمت هر کیلوگرم زعفران در بازار داخلی را 6 میلیون و 500 تا 10 میلیون 500 هزار تومان عنوان کرد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین تحلیل ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

یادداشت ها

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

گزارش روزانه بازار زیره و زعفران و پسته در بورس

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید

آموزشی؛ آشنایی با زعفران، بورس و اصطلاحات

دریافت کد بورسی

درباره ما

مزیت های خرید اشتراک +راهنما