اخبار جدید از دستگاه برداشت گل زعفران

دستگاه برداشت گل زعفران

اخبار جدید از دستگاه برداشت زعفران

دستگاه جدید برای کشت های ردیفی طراحی شده است

در حالیکه چندی پیش شرکت کیان فناور در خراسان جنوبی مدعی تولید و ارائه دستگاه برداشت زعفران شده بود، اکنون نیز اخباری مبنی بر تولید دستگاهی با قابلیت برداشت 3 هکتار زعفران در  ساعت (به شرط کشت ردیفی) منتشر شده است. پیشتر مجری طرح گیاهان دارویی نیز از تولید 3 دستگاه برداشت زعفران خبر داده بود.

درباره کارایی ای دستگاه ها همچنان تردید وجود دارد اما امید هست که با پشتکار موجود در نسل جدید، آخرین ایرادات هم برطرف شده و دستگاه برداشت هم مثل فرآوری به مراحل نهایی و عرضه به بازار برسد.

به گزارش جوان آنلاین، جواد نعمتی، مجری طرح با بیان اینکه از سال ۱۳۹۴ طراحی و ساخت ماشین برداشت گل زعفران را در دستور کار قرار دادیم، گفت: مکانیزاسیون کردن محصول زعفران یکی از دغدغه‌های این حوزه بوده است و ما با اجرای این طرح و سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته، امیدواریم تا سه سال آینده این ماشین به تجاری‌سازی برسد.

وی به عملکرد این ماشین اشاره کرد و با بیان اینکه این دستگاه برداشت ردیفی خواهد داشت، خاطرنشان کرد: این دستگاه قادر است روزانه ۳ هکتار گل زعفران را برداشت کند، منوط به اینکه پیاز زعفران به صورت ردیفی کاشته شده باشد.

نعمتی با بیان اینکه کاشت و برداشت گل زعفران در کشور به صورت دستی بوده است، یادآور شد: برداشت دستی گل زعفران موجب کاهش عملکرد می‌شود، ضمن آنکه هزینه‌بر و زمان‌بر است، ولی با برداشت ردیفی در زمان و هزینه صرفه‌جویی می‌شود.

به گفته وی، این ماشین قادر است در یک مزرعه ۳ هکتاری به مدت شش ساعت گل‌های زعفران را برداشت کند و این در حالی است که برداشت دستی یک مزرعه با وسعت ۳ هکتار به ۱۰ روز زمان با حداقل ۱۰ نفر نیروی انسانی نیاز دارد.

وی از امضای قراردادی برای تولید صنعتی این ماشین خبر داد و یادآور شد: با سرمایه‌گذاری این شرکت قادر خواهیم در مدت سه سال آینده کل نیاز کشور را برآورده کنیم. حسن چهل‌امیران از سرمایه‌گذاران این طرح نیز حجم این قرارداد سرمایه‌گذاری را یک میلیارد تومان ذکر کرد و گفت: ماشین گل زعفران یکی از نیاز‌های کشور است؛ چراکه کشاورزان این حوزه با مشقات زیادی مجبور هستند صبح بسیار زود اقدام به چیدن گل‌های زعفران کنند.

وی با بیان اینکه کشاورزان یکی‌یکی با دست گل‌های زعفران را می‌چینند، اظهار کرد: از این رو محدودیت‌هایی در کشت و برداشت این گیاه در کشور وجود داشت و این امر موجب افزایش قیمت نهایی زعفران در کشور می‌شد، ولی با ساخت این ماشین سرعت برداشت گل زعفران و همچنین میزان سطح زیر کشت بیشتر خواهد شد.

مشخص نیست این تیم مرتبط با تیم کیان فناور در دانشگاه بیرجند هستند یا تیمی مستقلند. دربارهدستگاه آقای اسعدیان (شرکت کیان فناور در بیرجند) مطلب زیر را نیز بخوانید:

فیلم دستگاه برداشت زعفران / انعقاد یک قرارداد با بخش خصوصی

پیشتر مجری طرح گیاهان دارویی نیز از تولید 3 دستگاه برداشت زعفران خبر داده بود. اینجا. گفتگوی آقای اسعدیان را هم اینجا بخوانید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین تحلیل ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

یادداشت ها

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

گزارش روزانه بازار زیره و زعفران و پسته در بورس

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید

آموزشی؛ آشنایی با زعفران، بورس و اصطلاحات

دریافت کد بورسی

درباره ما

مزیت های خرید اشتراک +راهنما