• صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • زنگنه خبر داد: تلاش برای صادرات زعفران تعاون روستایی/ پرداخت پول کشاورزان تا یک ماه دیگر

زنگنه خبر داد: تلاش برای صادرات زعفران تعاون روستایی/ پرداخت پول کشاورزان تا یک ماه دیگر

  • توسط دنیای زعفران
  • خرداد 7, 1399
  • اخبار

زنگنه: تلاش برای پرداخت پول کشاورزان تا یک ماه آبنده/ دنبال پرداخت نصف سود سال 96 هستیم

زعفران تعاون روستایی صادر می شود

خداحاظی با شیرزاد در تعاون روستایی

محسن زنگنه، نماینده تربت حیدریه، زاوه و مه ولات در مجلس، در مصاحبه اخیر خود چند خبر مهم را اعلام کرد و وعده هایی هم داد. وی با تاکید بر لزوم فروش صادراتی زعفران موجود در انبارهای تعاون روستایی گفت: سعی میکنیم به فروش برای صادرات سرعت ببخشیم.

زگنه درباره مطالبات کشاورزان هم گفت: به نظر میرسد نهایت در مدت یک ماه آینده زعفران‌کاران به مطالباتی که دارند برسند. وی افزود: حتی دنبال این هستیم زعفران‌کارانی که سال ۹۶ قرار بود در نصف سود از محل فروش زعفرانشان شریک شوند نیز به حقشان برسند.

گفتنی است در سال 96 هم تعاون روستایی در دو قالب به خرید حمایتی زعفران کشاورزان پرداخت و عمده محصول را بعد از جهش قیمت ها در سال 97 فروخت و از این محل 59 میلیارد تومان سود خالص کسب کرد.

۴۰ درصد مطالبات باقی مانده است

زنگنه در خصوص موضوع خرید حمایتی زعفران، مطالبات زعفران‌کاران و تغییری که در رأس مدیریت سازمان تعاونی روستایی اتفاق افتاد به قدس گفت: عمل نکردن سازمان تعاونی روستایی به تعهداتش در قبال زعفران‌کاران موضوعی بود که از خیلی وقت پیش در دستور کار ما قرار گرفت. پول زعفران‌کار را که قرار بود خیلی زودتر به آن‌ها پرداخت شود تا همین الان نزدیک به ۴۰ درصد آن پرداخت نشده که این امر موجب نارضایتی‌های زیاد در بین قشر زحمتکش کشاورزان و زعفران‌کاران شده است.

 ۲۳۴ میلیارد تومان جمع مطالبات باقیمانده زعفران‌کاران

منتخب مردم شهرستان‌های تربت حیدریه، مه‌ولات و زاوه در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با قدس آنلاین درباره وضعیت عرضه محصول زعفران تعاون روستایی، میزان مطالبات زعفران‌کاران را ۲۳۴ میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: از این میزان مطالبات ۱۰۰ میلیارد تومان آن تعهدی هست که بانک ملت دارد و نتوانسته تا اینجا به آن عمل کند و ۱۳۴ میلیارد دیگر هنوز هیچ منبعی برای آن در نظر گرفته نشده و بلاتکلیف است. با این تفاسیر وقتی این اوضاع احساس شد و با وجود اینکه وزیر وقت دستور داده بود استان‌ها می‌توانند زعفران‌های موجودشان را بفروشند و مطالبات زعفران‌کاران را پرداخت کنند اما متأسفانه بیش از ۷۴ تن زعفران در انبارها محبوس شد و هیچ اتفاقی برای فروش آن‌ها نیفتاد.

تعلل تعاون روستایی

پس از این موضوع و تعللی که سازمان تعاون روستایی در این زمینه داشت گفتیم پول دارید مطالبات زعفران‌کاران را بدهید وگرنه برای بحث فروش اقدام کنید که گفتند پول نداریم و قرار بر این شد موضوع فروش زعفران‌ها به تاجرانی که توانایی صادرات آن را دارند در دستور کار قرار گرفت. فروش به تجار هم برای صادرات به این جهت مورد توجه بود که اگر قرار بود این حجم از زعفران از طریق بورس عرضه شود قطعاً افت شدیدی در قیمت شاهد بودیم اما وقتی زعفران صادر می‌شد تأثیری در بازار داخلی نداشت و موجب حفظ قیمت‌ها می‌شد.

شیرزاد گفت که خبر ندارد!

دکتر زنگنه افزود: توافق ما با سازمان برای توقف عرضه در بورس و فراهم شدن زمینه صادرات شکل گرفت تا پس از فروش خیلی زود مطالبات زعفران‌کاران پرداخت شود. با وجود این و در حالی که ما با سازمان تعاون روستایی توافق کرده بودیم چند روز پیش رئیس سابق سازمان خبر از عرضه ۲ تن زعفران در بورس داد که مجدد این موضوع را از وی جویا شدیم که آقای شیرزاد گفت خبر ندارد و جلو عرضه را خواهد گرفت. اعلام دوم سازمان برای عرضه ۵۰۰ کیلو نگین در بورس نشان داد که دست‌هایی پشت این داستان قرار دارد که نمی‌خواهند قیمت زعفران واقعی باشد که پس از این اتفاق مستقیم با شخص وزیر و معاونانش در این باره صحبت شد که آقای خاوازی استدلال‌های ما را منطقی دانسته و در نهایت حکم برکناری رئیس سازمان تعاون روستایی را داد.

اجازه نمی‌دهیم حق زعفران‌کاران ضایع شود

منتخب مردم شهرستان‌های تربت حیدریه، مه‌ولات و زاوه در مجلس شورای اسلامی همچنین در پاسخ به این پرسش که زعفران‌کاران تا چه زمانی به مطالباتی که دارند خواهند رسید، گفت: زعفران‌کاران مطمئن باشند که هیچ حقی از آن‌ها ضایع نخواهد شد و به مطالباتی که دارند خواهند رسید و سعی خواهیم کرد موضوع عرضه غیرفیزیکی در بورس یا همان فروش برای صادرات را دنبال کنیم و به آن سرعت بخشیم که با این اتفاق به نظر می‌رسد نهایت در مدت یک ماه آینده زعفران‌کاران به مطالباتی که دارند برسند حتی دنبال این هستیم زعفران‌کارانی که سال ۹۶ قرار بود در نصف سود از محل فروش زعفرانشان شریک شوند نیز به حقشان برسند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست داده های قیمت نقدی (spot price) و نحوه تهیه

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید