• صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • مجری طرح گیاهان دارویی خبر داد: افت صادرات/ سامانه خرید و فروش گیاهان دارویی و قیمت حداقلی زعفران

مجری طرح گیاهان دارویی خبر داد: افت صادرات/ سامانه خرید و فروش گیاهان دارویی و قیمت حداقلی زعفران

  • توسط دنیای زعفران
  • خرداد 14, 1399
  • اخبار

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد با اشاره به اینکه سرانه مصرف زعفران در کشور 0.7 گرم در سال است خبر داد:

ایجاد سامانه خرید و فروش گیاهان دارویی

زینلی: قیمت زعفران در حداقل مقدار خود قرار دارد

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی ضمن اشاره به خواص متنوع زعفران و انتقاد از عدم معرفی درست این محصول، با بیان اینکه هر ایرانی در سال 0.7 تا 1 گرم زعفران مصرف میکند از برنامه های وزارت جهاد کشاورزی برای حمایت از محصول در سال جاری خبر داد. به گفته وی، ایجاد سامانه خرید و فروش گیاهان دارویی جهت معرفی این محصولات به مردم یکی از برنامه های جهاد کشاورزی است. زینلی از صادرات 280 تنی زعفران در سال گذشته خبر داد که 30 تن از انتظارات کمتر بود و درباره قیمت زعفران هم گفت: در حال حاضر زعفران در کمترین قیمت خود قرار دارد

خواص انبوه زعفران و مصرف اندک

حسین زینلی در گفت‌وگو با ایسنا،  با بیان اینکه خراسان جنوبی، خراسان رضوی و اصفهان بیشترین سطح زیر کشت زعفران را درکشور دارند، اظهار کرد: بالاترین میزان تولید و بیشترین سطح زیر کشت زعفران در دنیا متعلق به ایران است.

وی ادامه داد: متاسفانه از نظر فرهنگی اقدامات کمی بر روی مصرف زعفران انجام شده و زعفران در طب سنتی نیز از جایگاه ویژه ای برخوردار نیست، در حالی که زعفران طلای سرخ است و خواص دارویی بسیاری چون درمان افسردگی، قندخون، فشارخون و تقویت قوای جسمی دارد.

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه هر ایرانی متاسفانه سالیانه ۰.۷ تا یک گرم زعفران مصرف می‌کند، تصریح کرد: باید به سمتی حرکت کنیم که خانواده‌ها بیشتر از زعفران در برنامه غذایی خود استفاده کنند.

کاهش صادرات به خاطر کرونا

وی در ادامه به وضعیت صادرات زعفران اشاره کرد و گفت: انتظار داشتیم سال گذشته  ۳۱۰ تن زعفران صادر شود ولی به دلیل شیوع کرونا ۲۸۰ تن زعفران صادر شد. به عبارت دیگر شیوع کرونا باعث کاهش میزان صادرات زعفران شد.

زینلی با بیان اینکه در حال حاضر زعفران در کمترین قیمت خود قرار دارد، تصریح کرد: یک گرم زعفران حدود ۱۰ هزار تومان قیمت دارد و نسبت به مواد غذایی دیگر گران نیست.

حمایت های دولت از زعفران در سال جاری چیست؟

این مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه امسال حمایت های دولت از بخش از زعفران حمایت‌های کیفیتی خواهد بود، اظهار کرد: در راستای افزایش تولید و کیفیت زعفران، معرفی آن به بازارهای بین المللی و همچنین حفظ قیمت زعفران ایرانی در بازارهای بین المللی  تلاش خواهد شد. در حقیقت حمایت های دولت در جهت تولید پیاز های استاندارد، تقویت زمین های کشاورزی و ایجاد سامانه خرید و فروش گیاهان دارویی جهت معرفی این محصولات به مردم خواهد بود.

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی در پایان گفت:اگر بر روی زعفران در مدت کوتاهی کار شود و ارزشمندی آن به دنیا نشان داده شود، ارزش‌آفرینی حداقل یک میلیارد دلاری را برای کشور به همراه خواهد داشت.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست داده های قیمت نقدی (spot price) و نحوه تهیه

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید