• صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • میری با اشاره به افت قیمت ها و وضعیت سخت کشاورزان با تاکید بر لزوم مداخله و مدیریت بازار زعفران: متولیان امر تدبیری بیندیشند

میری با اشاره به افت قیمت ها و وضعیت سخت کشاورزان با تاکید بر لزوم مداخله و مدیریت بازار زعفران: متولیان امر تدبیری بیندیشند

  • توسط دنیای زعفران
  • خرداد 27, 1399
  • اخبار
میری صادرات زعفران - رونق بازار داخلی زعفران

میری با اشاره به کاهش قیمت زعفران نسبت به آبان گذشته و وضعیت سخت کشاورزان درخواست کرد:

لزوم مداخله و مدیریت بازار؛ متولیان امر تدبیری بیندیشند

نایب رئیس شورای ملی زعفران با اشاره به کاهش ۱۵ تا ۲۰ درصدی قیمت این محصول نسبت به سال گذشته به رشد هزینه های زندگی کشاورزان و احتمال خسارت سنگین آنها توجه داد و از متولیان امر خواست که برای مدیریت بازار تدبیری بیندیشند. وی گفت: از متولیان امر درخواست می‌کنیم برای رسیدگی به این وضعیت، برنامه‌ریزی کنند و تدبیری بیاندیشند چرا که حدود چهار ماه دیگر محصول جدید نیز وارد بازار می‌شود و به محصول فعلی اضافه خواهد شد و اگر اقدامی برای مدیریت بازار انجام نشود، کشاورزان خسارت سنگینی خواهند دید.

کاهش 10 تا 20 درصدی قیمت زعفران

غلامرضا میری در گفت‌وگو با مهر قیمت هر کیلوگرم زعفران را در حال حاضر حداقل ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و حداکثر ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت: این نرخ‌ها برای کشاورز رضایت‌بخش و مناسب نیستند چرا که هزینه زندگی برای کشاورزان چند برابر شده اما قیمت زعفران نه تنها افزایش نیافته بلکه نسبت به فصل برداشت (۸ ماه قبل) حدود ۱۰ درصد کاهش یافته است.

نایب رئیس شورای ملی زعفران اضافه کرد: قیمت برخی از انواع زعفران نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۱۵ درصد و برخی دیگر حدود ۲۰ درصد کاهش یافته است.

علت کاهش قیمت ها از نظر میری

وی درباره دلایل کاهش قیمت زعفران توضیح داد: تولید این محصول در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ افزایش پیدا کرد ضمن اینکه در سال گذشته شاهد شیوع بیماری کووید ۱۹ در سراسر جهان بودیم که منجر به کاهش صادرات شد. همچنین در بازار داخلی با توجه به اینکه مردم زعفران را کالایی ضروری برای مصرف نمی‌دانند، خیلی از آنها این کالا را از سبد مصرفی خود حذف کرده‌اند و در بازار داخل نیز میزان تقاضا و مصرف کاهش یافته است.

صادرات انجام می شود اما به میزان محدود

میری درباره اینکه آیا در حال حاضر صادرات انجام می‌شود؟ اظهار داشت: صادرات انجام می‌شود اما میزان آن بسیار محدود است چرا که هنوز کشورهای واردکننده گرفتار کرونا هستند و شرایط به روال عادی برنگشته است.

نایب رئیس شورای ملی زعفران در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه پیش‌بینی می‌کنید طی هفته‌های آینده چه وضعیتی برای بازار زعفران اتفاق بیفتد؟ افزود: با شرایط موجود، نمی‌توان پیش‌بینی انجام داد چرا که انتظار ما این بود که شرایط کرونا و اختلال در بازارها حداکثر یک ماه طول بکشد اما الان چند ماه است که درگیر این مسئله هستیم و هنوز هم اتفاق خاصی نیفتاده است.

درخواست میکنیم برای مدیریت بازار برنامه ریزی کنند

میری تصریح کرد: اگر شرایط در تیرماه نیز به همین منوال باقی بماند، پیش‌بینی می‌کنیم مقدار قابل توجهی محصول روی دست کشاورزان بماند و به همین جهت از متولیان امر درخواست می‌کنیم برای رسیدگی به این وضعیت، برنامه‌ریزی کنند و تدبیری بیاندیشند چرا که حدود چهار ماه دیگر محصول جدید نیز وارد بازار می‌شود و به محصول فعلی اضافه خواهد شد و اگر اقدامی برای مدیریت بازار انجام نشود، کشاورزان خسارت سنگینی خواهند دید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین تحلیل ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

یادداشت ها

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

گزارش روزانه بازار زیره و زعفران و پسته در بورس

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید

آموزشی؛ آشنایی با زعفران، بورس و اصطلاحات

دریافت کد بورسی

درباره ما

مزیت های خرید اشتراک +راهنما