زعفران بیماری لکه زرد چشم را متوقف می کند

همکاری محققان رویان و دانشگاه درسدن آلمان مشخص کرد:

 زعفران بیماری لکه زرد چشم را متوقف می کند

محققان پژوهشگاه رویان با همکاری محققان دانشگاه درسدن آلمان، با بررسی کروکتین یکی از مواد زعفران اثبات کردند که آنتی‌اکسیدان‌‌‌‌ طبیعی اثر استرس اکسیداتیو بر سلول‌‌‌‌ شبکیه را کم کرده و پیشرفت بیماری تحلیل لکه زرد را کاهش داده یا متوقف می کند.

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس،  تحلیل رفتن لکه زرد (ماکولا) بر اثر کهولت سن، یکی از علل اختلال بینایی در جمعیت مسن است که روش‌‌‌‌های درمانی محدودی برای آن وجود دارد. یکی از علل مهم بروز این بیماری استرس اکسیداتیو است که با صدمه زدن به اپی‌‌‌‌تلیوم رنگدانه دار شبکیه منجر به بروز اختلال در گیرنده‌‌‌‌های نور می‌‌‌‌شود.

پدیده کریمی، علی قیصری، لیلا ستاریان، ماریوس ادر و همکارانشان در پژوهشگاه رویان و دانشگاه درسدن آلمان، با هدف بررسی کروکتین، یکی از مواد اصلی تشکیل‌دهنده زعفران، بر مدل آزمایشگاهی تحلیل لکه زرد، پژوهشی را طراحی کردند که طی آن مدل بیماری با القای استرس اکسیداتیو بر رده سلولی ARPE19 ساخته شد، سپس اثر کروکتین بر این سلول‌‌‌‌ها با روش‌‌‌‌های آزمایشگاهی مورد بررسی قرار گرفت.

نتایج این پژوهش که در مجله بین‌المللی International Journal of Molecular Sciences به چاپ رسیده است، نشان داد، استفاده از کروکتین پیش از القای استرس اکسیداتیو اثر آن بر سلول‌‌‌‌ها را کاهش داده، از سلول‌‌‌‌ها در برابر عوارضی مانند تخلیه انرژی (ATP) بین‌سلولی، متراکم شدن هسته، تخریب اتصالات بین‌سلولی و اسکلت سلول‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها، محافظت می‌‌‌‌کند. کروکتین کاهش اثر استرس اکسیداتیو را با حفاظت از مسیر‌‌‌‌های حیاتی سلول، مانند مسیر تولید انرژی انجام می‌‌‌‌دهد.

به‌طور‌کلی نتایج این پژوهش نشان می‌‌‌‌دهد، استفاده از آنتی‌اکسیدان‌‌‌‌های طبیعی مانند کروکتین می‌‌‌‌تواند اثر استرس اکسیداتیو بر سلول‌‌‌‌های شبکیه را کاهش دهد پیشرفت بیماری تحلیل لکه زرد را کاهش دهد و یا متوقف کند.

به گزارش دنیای زعفران، طلای سرخ خواص گسترده ای دارد که بسیاری از آنها کشف و اثبات شده اند. بررسی ها نشان میدهد مطالعات درباره خواص زعفران در جهان با شتاب زیادی در حال افزایش است.

در مقاله زیر درباره خواص زعفران بیشتر بخوانید:   https://b2n.ir/646216

قبلی «
بعدی »

1 دیدگاه

  1. پینگ بک: طبع زعفران و خواص زعفران در طب سنتی ایرانی | دنیای زعفران

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست داده های قیمت نقدی (spot price) و نحوه تهیه

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید