• صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • پیشنهاد عجیب عضو شورای ملی: آمار تولید زعفران باید محرمانه باشد!

پیشنهاد عجیب عضو شورای ملی: آمار تولید زعفران باید محرمانه باشد!

  • توسط دنیای زعفران
  • مرداد 14, 1399
  • اخبار

پیشنهاد عجیب عضو شورای ملی:

آمار تولید زعفران باید محرمانه باشد!

در حالیکه هم اکنون زعفران از عدم شفافیت ها و نبود آمارهای درست درباره قیمت و حجم در حلقه های تولید، عرضه، صادرات و مصرف خانگی و صنعتی به شدت رنج میبرد، عضو شورای ملی زعفران پیشنهاد کرد که “رقم تولید زعفران باید محرمانه باشد”. این در حالی است که هم اکنون نیز امار درستی از تولید زعفران وجود ندارد و صرفا تخمین هایی منتشر می شود که قابل اتکا نیست.

خود وزیر جهاد کشاورزی هم به غیرقابل اتکابودن آمار این وزارتخانه و تقریبی بودن ان اعتراف کرده است.

درخواست محرمانه شدن اندک تخمین های موجود در حوزه زعفران در حالی است که با بورسی شدن زعفران نیاز به امار و اطلاعات و شفافیت به عنوان زیرساخت اساسی بورس بیش از قبل احساس می شود.

حسینی عضو شورای ملی پیش بینی کرده که تولید زعفران 15 درصد رشد کند و در توضیح علت پیشنهاد خود مبنی بر محرمانه شدن امار گفته است: “محرمانه بودن رقم تولید زعفران به نفع کشور است چرا که سودجویان با سو استفاده از انبوه زعفران در کشور به دنبال خرید محصول با قیمت نازل هستند”.

توضیح اینکه سودجویان و فضاسازان از عدم شفافیت و نبود امار سود بسیار بیشتری میبرند تا شفافیت و اتقان در آمار و اطلاعات.

مشروح اظهارات حسینی در خصوص وضعیت بازار و میزان تولید زعفران

علی حسینی عضو شورای ملی زعفران در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، از ثبات قیمت طلای سرخ در بازار خبر داد و گفت: هم اکنون حداقل نرخ هر کیلو زعفران ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و حداکثر ۱۰ تا ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.

او افزود: با توجه به شیوع ویروس کرونا و کاهش قدرت خرید خانوار، بازار داخلی و صادراتی زعفران در رکود به سر می‌برد.

حسینی با اشاره به اینکه صادرات زعفران کماکان ادامه دارد، بیان کرد: با توجه به گسترش ویروس کرونا، روند صادرات این محصول نسبت به مدت مشابه سال قبل کند است و با این وجود نمی‌توان انتظار رشد صادرات را داشت.

عضو شورای ملی زعفران درباره آینده تولید زعفران بیان کرد: با توجه به افزایش سطح زیرکشت زعفران، تولید محصول همه ساله ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش می‌یابد و به طور کلی تا ورود به فصل برداشت نمی‌توان ارزیابی دقیقی از میزان تولید داشت.

حسینی در پایان با تاکید بر این مسئله که رقم تولید زعفران باید محرمانه باشد، تصریح کرد: محرمانه بودن رقم تولید زعفران به نفع کشور است چرا که سودجویان با سو استفاده از انبوه زعفران در کشور به دنبال خرید محصول با قیمت نازل هستند، در حالی که هیچ کشوری قادر به رقابت با زعفران تولیدی ایران از لحاظ کیفیت و قیمت نیست.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین تحلیل ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

یادداشت ها

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

گزارش روزانه بازار زیره و زعفران و پسته در بورس

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید

آموزشی؛ آشنایی با زعفران، بورس و اصطلاحات

دریافت کد بورسی

درباره ما

مزیت های خرید اشتراک +راهنما