• صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • توزیع روزانه ۱.۵ تن زعفران و اشتغال ۱۱۰۰ نفر در حاشیه شهر مشهد

توزیع روزانه ۱.۵ تن زعفران و اشتغال ۱۱۰۰ نفر در حاشیه شهر مشهد

  • توسط دنیای زعفران
  • آبان 9, 1399
  • اخبار

فرمانده سپاه ناحیه مسلم مشهد گفت: از طریق توزیع زعفران و با شبکه‌سازی ایجاد شده، یک هزارو 100 نفر به مدت دو ماه در بلوار حر مشهد مشغول به کار خواهند شد.

به گزارش دنیای زعفران و به نقل از خبرگزاری فارس ، سرهنگ محمد شریف در جریان بازدید رسانه‌ها از قرارگاه جهادگران اقتصادی زعفران در بلوار حر مشهد، اظهار کرد: در لبیک به فرمایشات مقام رهبری و در جهت اجرای رزمایش کمک مومنانه در ایام کرونا و همچنین کمک به صنعت زعفران، قرارگاه همیاری زعفران در ناحیه مسلم مشهد با اسم بهشت شرق مشهد تشکیل شده تا  اشتغالی برای مردم منطقه حر مشهد ایجاد کند.

فرمانده سپاه ناحیه مسلم مشهد با بیان اینکه با شبکه‌سازی که برای خانواده‌های این منطقه ایجاد شده است هزار و 100 نفر به مدت دو ماه مشغول به کار خواهند شد، ادامه داد: در این قرارگاه زعفران به بهترین نحو ممکن پاک‌سازی و به صورت مناسب بسته‌بندی شده تا ارزش افزوده برای کشاورز ایجاد شود.

وی با تاکید براینکه افراد تحت پوشش در این کار توسط پایگاه‌های بسیج شناسایی شده‌اند، تصریح کرد: فرمانده پایگاه‌های هر منطقه اشراف کامل بر افراد منطقه دارد، این افراد براساس برنامه کمک‌های مومنانه  شناسایی شده و  براساس ظرفیت خانواده به آن‌ها پیشنهاد و سپس براساس شرایط افراد به آن‌ها کار سپرده می‌شود.

شریف تصریح کرد: در واقع با این کار تنها سبد معیشتی به افراد تعلق نمی‌گیرد  بلکه برای این افراد اشتغال‌زایی نیز  ایجاد خواهیم کرد، پس از شناسایی افراد توسط پایگاه‌های بسیج که معمولا بی‌سرپرست و یا بدسرپرست هستند به آن‌ها آموزش داده شده و سپس توسط پایگاها شبکه‌سازی می‌شود.

فرمانده سپاه ناحیه مسلم مشهد ادامه داد: در این پروسه زعفران از شهرستان‌های تربت حیدریه و زاوه جمع‌آوری و به قرارگاه آورده می‌شود،  سپس در بسته‌های یک کیلویی  و  توسط پایگاه‌ها در بین مردم منطقه توزیع شده و پس از پاکسازی ظرف ۴۸ ساعت دوباره جمع آوری شده و سپس خشک و فرآوری می‌شوند  و در مرحله آخر به سمت تربت برای بسته‌بندی نهایی برای صادرات و بازار داخلی ارسال می‌شود.

وی افزود: این افراد برای پاکسازی هر کیلو زعفران بین ۲۵ تا ۳۰ هزار تومان دستمزد دریافت خواهند کرد و هر خانواده می‌تواند روزانه تا ۱۰۰ هزار تومان دستمزد دریافت کند، با توجه به اینکه حدود ۳۲۰ هزار نفر جمعیت در این منطقه حضور دارند، علاوه‌بر اینکه اولویت اولمان در منطقه بحث امنیت است اما مباحث اجتماعی، فرهنگی و معیشت مردم برایمان از اهمیت بسیاری برخوردار است، با کمک به معیشت مردم این منطقه به امنیت آنها  نیز کمک کرده‌ایم.

فرمانده  سپاه ناحیه مسلم مشهد ادامه داد: در این قرارگاه روزانه  ۱.۵ تن توزیع زعفران انجام می‌شود،  ولی ظرفیت توزیع تا ۵ تن را نیز داریم، بازار هدف این کار از قبل شناسایی شده و همچنان نیز در حال شناسایی است، سعی داریم تا این زعفران با برند و بسته بندی مناسب به کشورهای دیگر صادر شود.

شریف گفت: با همه مشکلات و معضلات در منطقه در بخش اشتغال فضای خوبی ایجاد شده و قرار است این مساله ادامه داشته باشد، بعد از پایان فصل زعفران در نظر داریم کارگاه‌های خود اشتغالی را پیگیری و راه اندازی کنیم، برای مثال در این منطقه گارگاه چرم دوزی داریم که دستگاه‌های بسیار مناسبی دارد و  حتی صادرات هم  انجام می‌دهد.

وی با بیان اینکه سعی بر این است در همین مکان غرفه‌هایی را ایجاد کنیم تا هر کسی هر توانایی دارد ارائه دهد، ادامه داد:  ولی در عین حال کارگاه‌های خانگی مانند خشک کردن میوه و یا گیاهان دارویی را حفظ خواهیم کرد تا این شغل‌های ایجاد شده به طور مستمر ادامه داشته باشد.

فرمانده  سپاه ناحیه مسلم مشهد در مورد همکاری  خیرین  در این طرح  خاطرنشان کرد: خیرین هم در اشتغال و هم در ساخت و سازها و کمک به  بیماران با ما همکاری می‌کنند، همچنین به ما کمک می‌کنند تا ما زعفران را به قیمت مناسبی از کشاورز خریده و ریسک این قضیه را پذیرفته‌اند.

شریف خاطرنشان کرد: خیرین در نظر دارند تا با قیمت مناسبی زعفران را از ما دریافت کرده تا به این ترتیب دست دلال‌ها و واسطه‌ها حذف شده و بیشترین سود به کشاورز و سپس به افرادی که در پاک‌سازی، خشک‌سازی و فرآوری فعالیت می‌کنند برسد.

وی افزود: بر اساس صحبت‌های سردار نظری فرمانده سپاه امام رضا (ع) که براشتغال و ایجاد فرصت شغلی برای خانواده‌ها تاکید دارد، این اقدام در این منطقه محروم انجام شده و تمامی افراد شاغل در این طرح بومی منطقه هستند، همچنین مشابه این طرح منسجم تا به امروز اجرا نشده است.

کشت زعفران در ابرکوه ؛ مرهمی بر زخم کم آبی در ابرکوه

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست داده های قیمت نقدی (spot price) و نحوه تهیه

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید