• صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • معاون جهادخراسان رضوی: احتمالا شاهد آسیب به محصول خواهیم بود اما تا اتمام برداشت نمی‌توان رقمی داد

معاون جهادخراسان رضوی: احتمالا شاهد آسیب به محصول خواهیم بود اما تا اتمام برداشت نمی‌توان رقمی داد

  • توسط دنیای زعفران
  • مهر 21, 1399
  • اخبار

طی سال گذشته میزان عملکرد محصول بین سه تا چهار کیلوگرم در هر هکتار بوده است.

غلامحسین ساربان روز یکشنبه در گفت وگو یی رسانه ای گفت : برداشت محصول از ۹۲ هزار هکتار مزارع زیرکشت گل زعفران در نقاط مختلف استان آغاز شده است.

وی ادامه داد: نمی‌توان پیش‌بینی از میزان برداشت زعفران در سال جاری داشت و با سرمای اخیر در خراسان رضوی احتمالا شاهد آسیب به محصول خواهیم بود اما تا زمان اتمام قطعی برداشت نمی‌توان رقمی داد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: طی سال گذشته میزان عملکرد محصول بین سه تا چهار کیلوگرم در هر هکتار بوده است.

ساربان افزود: هم اکنون بیش از ۶۵ درصد محصول زعفران خراسان رضوی به صورت فله، خام یا بسته‌بندی محصول خام به خارج از کشور صادر می‌شود.

وی ادامه داد: بعد از محصول پسته، زعفران دومین محصول بخش کشاورزی است که بیشترین درآمد ناخالص را برای کشاورزان ایجاد می‌کند و باید مورد توجه و حمایت قرار گیرد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: هم اکنون سطح زیرکشت محصول زعفران ۱۲۰ هزار هکتار در کشور است که ۹۲ هزار هکتار آن در خراسان رضوی قرار دارد و ۱۳۰ هزار خانوار بهره‌بردار در این زمینه فعالیت می کنند که ۱۰۹ هزار خانوار از این تعداد دارنده کمتر از یک هکتار سطح زیرکشت زعفران هستند.

ساربان افزود: هر هکتار زعفران برای ۲۰۰ نفر ایجاد شغل می‌کند و به جرات می‌توان گفت که این محصول در ایجاد اشتغال و اقتصاد خانوارها بی‌نظیر است و برآورد می شود که ۶۰۰ هزار نفر در خراسان رضوی از محل کشت و برداشت طلای سرخ امرار معاش می‌کنند.

وی اضافه کرد:با توجه به کاهش منابع آب خراسان رضوی، کنتورگذاری در زمین‌های کشاورزی و محدودیت برداشت آب از ذخایر زیرزمینی، حرکت به سوی کشت محصولات دارای مزیت نسبی از جمله زعفران در استان ایجاد شده است.

سالانه برای تولید هشت میلیون تن انواع محصولات باغی، زراعی و دامی در خراسان رضوی یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار زمین زیر کشت ۸۳ نوع محصول می‌رود.

بخش کشاورزی ۲۸ درصد اشتغال و ۳۰ درصد صادرات غیرنفتی خراسان رضوی را به خود اختصاص داده است.

 

کرونا سرانه مصرف زعفران توسط ایرانیان را نصف کرد

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست داده های قیمت نقدی (spot price) و نحوه تهیه

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید