توضیحات زنگنه در خصوص ضمانت اجرایی مصوبه تعیین قیمت کف زعفران

زنگنه - ضمانت قیمت کف زعفران- تسهیلات 8 درصدی زعفران

توضیحات زنگنه در خصوص ضمانت اجرایی مصوبه تعیین قیمت کف زعفران

در حالیکه منتقدان میگویند که شورای ملی زعفران، نه هویت و همبستگی و نه انگیزه و نه توان اجرایی و نظارتی برای اجرای مصوبه قیمت کف زعفران دارد، زنگنه نماینده پرتلاش مردم تربت حیدریه در خصوص ضمانت اجرایی این موضوع توضیحاتی ارائه کرد.

نماینده مردم تربت حیدریه در خصوص ضمانت اجراییِ عملیاتی شدن قیمت کف زعفران که هفته قبل در جلسه ای مصوب شد به دو موضوع اشاره کرد: 1- وجود اتفاق نظر در این خصوص که افزایش قیمت به نفع همه و خود صادرکنندگان است 2- لزوم مقابله وزارت صمت با صادرکنندگان متخلف که زعفران را با قیمت کم و به صورت فله ای صادر میکنند.

پرداخت تسهیلات و تعیین قیمت کف زعفران

محسن زنگنه در گفت‌وگو با فارس در خصوص تصویب قیمت پایه زعفران با اشاره به برنامه حمایت از تولید و صادرات زعفران، اظهار داشت: قیمت زعفران در حال حاضر به شدت کاهش پیدا کرده علیرغم آنکه قیمت دلار و همه کالاها افزایش دارد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود:‌ متاسفانه بنا به رقابت منفی که صادرکنندگان انجام می‌دهند و بالا رفتن قیمت دلار باعث شده، قیمت‌ زعفران نسبت به سال گذشته پایین بیاید. در راستای تفاهم پرداخت هزار میلیارد تومان تسهیلات به شرکت‌های عمده خریدار زعفران و صادرکننده، قیمت کف برای انواع محصول زعفران با حضور نماینده صنفی و اتحادیه صادرکنندگان این محصول تعیین شده تا از کشاورز خریداری کنند.

حمایت از کشاورزان برای فروش محصول به قیمت کف تعیین شده

نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس ادامه داد: برای گل زعفران ۱۵۰ هزار تومان در هر کیلو، پوشال ۱۶ میلیون تومان و برای نگین قیمت ۲۰ میلیون تومان تعیین شده است. تقریباً به نسبت آنچه اکنون در بازار است ۸۰ تا ۹۰ درصد افزایش خواهد یافت.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر قیمت پوشال زعفران تقریباً ۶ تا ۷ میلیون تومان، نگین ۱۰ تا ۱۲ میلیون تومان است.  حمایت در این بخش از کشاورز انجام خواهد شد تا با قیمت‌های تعیین شده محصول خود را بفروشند.

ضمانت اجرایی رعایت قیمت کف زعفران چیست؟

زنگنه در مورد ضمانت اجرایی حمایت از زعفرانکاران بیان داشت: چند نفر از صاحبان انبارهای بورسی زعفران در این قضیه متفق القول هستند که باید قیمت زعفران در ایران افزایش پیدا کند. چرا که سود صادرکننده نیز بیشتر می‌شود لذا برای صادرکنندگانی که کارت بازرگانی داشته و اهلیت دارند و در فضای شفاف کار می کنند بد نیست که قیمت افزایش پیدا کند.

این نماینده مجلس یادآور شد:‌ وزارت صمت باید با کسانی که زعفران را به صورت غیرتخصصی و با قیمت های پایین و به صورت فله ای صادر می‌کنند و قیمت را می شکند برخورد و به این مسئله ورود کند. همان کاری که در رابطه با فولاد انجام می شود و افراد باید اهلیت و صلاحیت صادرات این محصول را داشته باشند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست داده های قیمت نقدی (spot price) و نحوه تهیه

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید