ورود پیازهای زعفران با استاندارد “گواهی محدود” به بازار در سال ۱۴۰۰

 معاون موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال وزارت جهاد کشاورزی، از ورود نخستین پیازهای زعفران با استاندارد «گواهی محدود» در سال ۱۴۰۰ به بازار ایران خبرداد.

به گزارش دنیای زعفران، روز چهارشنبه وزارت جهاد کشاورزی، « صمد مبصّر » افزود: تولید و کشت پیاز زعفران «گواهی محدود» در مزارع، گامی رو به جلو برای بهبود کمی و کیفی این محصول محسوب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه از سال ۹۷، گواهی محدود ارقام بومی و محلی در دستور کار موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال با هدف حفظ این ارقام در چرخه تولید و بهبود کیفیت بذر آنها قرار گرفته است، اضافه کرد: این موسسه آمادگی دارد تا بذر پیاز زعفران را نیز زیر پوشش نظام «گواهی محدود» قرار دهد.

معاون موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: بنابر گواهی محدود بذر پیاز زعفران، کشاورزان از کشت پیازهای فرسوده و زیرسایز در مزارع خود فاصله گرفته و به سمت کشت پیازهای با کیفیت و در سایز استاندارد که به لحاظ فیزیولوژیکی وضعیت مطلوب‌تری دارند، حرکت می کنند.

مبصّر پیش بینی کرد: آشنایی کشاورزان با آثار مطلوب پیازهای زعفران «گواهی محدود»، تولیدکنندگان و موسسه تحقیقات را در کوتاه مدت به این سمت سوق دهد تا تمام بذرهای پیاز زعفران مورد نیاز کشور بوسیله بذر «گواهی محدود» تامین شود.

وی گفت: چنانچه سالیانه ۲۰ هزار هکتار کشت جدید زعفران در مزارع با مصرف نزدیک به پنج تن بذر در هر هکتار داشته باشیم، حدود ۱۰۰ هزار تن بذر پیاز زعفران در سال نیاز است.

این مقام مسوول توضیح داد: حدود ۷۰ درصد نظارت های این موسسه بر مزارع تولید بذر بوسیله ناظرین بخش خصوصی انجام می گیرد، بنابراین برای هر سطحی که تولیدکنندگان مایل به تولید بذر پیاز زعفران تحت پوشش نظام گواهی محدود باشند، آمادگی نظارت و گواهی وجود دارد.

رییس جهادکشاورزی خراسان رضوی : تولید زعفران در سال جاری در این استان 30 درصد کاهش خواهد یافت / بسیاری مزارع خود را آب ندادند

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست داده های قیمت نقدی (spot price) و نحوه تهیه

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید