• صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • رشد 350 درصدی صادرات در فروردین/ راهکار 20 روزه حل مشکلات کشاورزان/ صادرات زعفران به آمریکا

رشد 350 درصدی صادرات در فروردین/ راهکار 20 روزه حل مشکلات کشاورزان/ صادرات زعفران به آمریکا

  • توسط دنیای زعفران
  • تیر 2, 1400
  • اخبار
میری صادرات زعفران - رونق بازار داخلی زعفران

اظهارات میری بعد از مدتها سکوت

رشد 350 درصدی صادرات در فروردین/ راهکار 20 روزه حل مشکلات کشاورزان/ صادرات زعفران به آمریکا

دولت می‌تواند ظرف مدت ۲۰ روز ، ناجی بازار زعفران شود

نایب رئیس شورای ملی زعفران گفت: صادرکنندگان و تولیدکنندگان راهی برای نجات زعفران ندارند اما دولت می‌تواند ظرف مدت ۲۰ روز الی یک ماه، ناجی بازار زعفران شود و پیشنهاد خرید زعفران را با قیمتی که به صرفه باشد به کشاورزان ارائه دهد و پس از این جریان بازار جهانی زعفران نیز حفظ شده و توسعه خواهد یافت. وی از رشد 30 درصدی صادرات زعفران در سال گذشته و 350 درصدی در سال جاری هم خبر داد و گفت که صادرکنندگان در شرایط تحریم به آمریکا هم صادرات دارند.

بی انگیزگی کشاورزان و کاهش تولید

غلامرضا میری در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص موانع و مشکلات موجود در بازار زعفران اظهار کرد: از مشکلات موجود در کشت زعفران، علاوه بر خشکسالی و کم‌آبی می‌توان به مسئله بی‌انگیز بودن کشاورزان برای کشت و تولید زعفران اشاره کرد. با وجود افزایش قیمت تمامی کالاها در کشور، زعفران به مدت سه سال است که قیمت ثابتی دارد. کشاورز برای کاشت پیاز زعفران و با مصرف آب چیزی حدود ۶۰۰ هزار تا یک میلیون‌تومان پرداخت کند و با این شرایط بعید است که کشاورز رغبتی به تولید داشته و یا اگر هم این کار را انجام دهد، برایش مقرون به صرفه نیست.

وی درخصوص پیش‌بینی آینده بازار زعفران افزود: پیش‌بینی بنده این است که با توجه به وضعیت خشکسالی، قیمت پایین خرید زعفران و از طرف دیگر هزینه بسیار بالای تولید، کشاورزان دیگر اقدام به تولید زعفران نکنند.

لزوم کمک تسهیلاتی به کشاورزان یا رشد قیمت

رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران خراسان همچنین به نقش پررنگ دولت در بهبود وضعیت بازار زعفران اشاره کرد و گفت: البته هنوز دیر نشده و تا فصل برداشت حدودا ۵ ماه باقی مانده است و در این فرصت خواهش بنده از مسئولین محترم این است که به داد کشاورزان برسند و به آنان کمک کنند. این کمک‌ها چه با ارائه تسهیلات از جمله در زمینه آب، زمین، کود و… و چه با تشکیل جلساتی مبنی بر تصمیم‌گیری افزایش قیمت زعفران می‌تواند باعث ایجاد انگیزه در کشاورزان شود.

هنوز فرصت هست…

میری افزود: صادرکنندگان و تولیدکنندگان راهی برای نجات زعفران ندارند اما دولت می‌تواند ظرف مدت ۲۰ روز الی یک ماه، ناجی بازار زعفران شود و پیشنهاد خرید زعفران را با قیمتی که به صرفه باشد به کشاورزان ارائه دهد که پس از این جریان بازار جهانی زعفران نیز حفظ شده و توسعه خواهد یافت. اکنون که دولت به دنبال اشتغالزایی و توسعه اقتصادی است، بهترین راه نجات بازار زعفران است زیرا هنوز برای احیاء این بازار فرصت هست و این مساله نوعی پیشگیری محسوب می‌شود.

در سال گذشته صادرات زعفران ۳۰ درصد رشد داشته است/ جهش 350 درصدی در فروردین

نایب رئیس شورای ملی زعفران با اشاره به فعالیت‌های صادراتی زعفران در سال گذشته عنوان کرد: صادرکنندگان همواره به وظایف خود عمل کرده‌اند. در سال گذشته صادرات زعفران ۳۰ درصد رشد داشته است و کشورهای مقصد صادراتی از ۴۷ کشور به ۶۴ کشور افزایش پیدا کرده‌اند. میزان صادارت در فروردین سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۵۰ درصد رشد داشته است. این کارها توسط صادرکنندگان انجام شده و صادرکنندگان طبق وظیفه‌شان پیش رفته‌اند.

صادرکنندگان در شرایط تحریم به آمریکا هم زعفران صادر میکنند

میری با بیان مشکلات حاضر در خصوص فعالیت‌های صادراتی زعفران بیان کرد: مشکل صادرکنندگان در خصوص صادرات زعفران این است که اگرچه اکنون کشور در شرایط تحریم به سر می‌برد،صادرکنندگان باز هم ریسک کرده و به آمریکا زعفران صادر می‌کنند و ارز حاصل از صادرات را نیز دریافت می‌کنند. در مقابل، انتظار دارند از صادرکنندگان حمایت شود. متاسفانه نه تنها حمایتی صورت نمی‌گیرد بلکه بیشتر مانع‌ فعالیت صادرکنندگان می‌شوند.

مشکلات ارزی صادرکنندگان ادامه دارد

وی افزود: روزی که زعفران صادر می‌شد، تفاوت سامانه نیما و بازار آزاد، به ازای هر دلار ۴۰۰ تومان بود، اکنون که زمان تسویه حساب رسیده است، هر دلار ۳۰۰۰ تومان اختلاف دارد. یعنی اگر ما یک کیلو زعفران را با ارزش ۵۰۰ الی ۶۰۰ دلار صادر کردیم، اکنون باید یک میلیون و ۵۰۰ تا ۲ میلیون تومان خسارت بپردازیم و اگر پرداخت نکنیم با تهدیدهای مختلفی از جانب دولت مواجه می‌شویم. خواهش من از دولت این است که اجازه دهد ارز را به قیمت آزاد بفروشیم نه اینکه از طریق سامانه نیما ۳۰۰۰ تومان ارزان‌تر به فروش برسانیم.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین تحلیل ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

یادداشت ها

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

گزارش روزانه بازار زیره و زعفران و پسته در بورس

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید

آموزشی؛ آشنایی با زعفران، بورس و اصطلاحات

دریافت کد بورسی

درباره ما

مزیت های خرید اشتراک +راهنما