تفاوت‌های زعفران تازه با تقلبی

  • توسط دنیای زعفران
  • مرداد 21, 1400
  • اخبار
ویژگی های زعفران تقلبی - تفاوت‌های زعفران تازه با تقلبی

تفاوت‌های زعفران تازه با تقلبی

مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی اظهار کرد: مانند سایر محصولات غذایی زعفران هم هرچه تازه‌تر باشد کیفیت آن هم بالاتر می‌رود؛ پس در حین خرید زعفران علائمی مانند شکستگی رشته‌های زعفران را که می‌تواند نشان‌دهنده قدیمی بودن یا تقلبی بودن آن باشد را بررسی کنید.

محسن پویان، در گفت‌وگو با ایسنا درباره تفاوت های زعفران تازه با تقلبی گفت: کلاله‌های زعفران رنگ قرمز دارند و انتهای آنها که از خامه تشکیل شده به رنگ زرد است.

وی افزود: ماده موثر در رنگ دهی زعفران کروسین نام دارد که مقدار آن در زعفران خالص و با کیفیت بالای ۲۲۰ واحد است.

این پژوهشگر گیاهان دارویی با بیان اینکه بوی زعفران خالص شیرین و شبیه به بوی عسل، وانیل، یونجه و توتون است، تصریح کرد: سافرانال ماده موثر در عطر زعفران است که مقدار آن در زعفران خالص بین ۲۰ تا ۵۰ واحد است.

پویان با اشاره به اینکه مزه زعفران خالص برخلاف بوی آن شیرین نیست و اتفاقا تلخ و کمی گس است، تصریح کرد: تلخی مزه زعفران خالص به دلیل وجود ماده پیکروکروسین موجود در آن است که باید بیش از ۸۵ واحد باشد.

وی افزود: مانند سایر محصولات غذایی زعفران هم هرچه تازه‌تر باشد کیفیت آن هم بالاتر می‌رود؛ پس در حین خرید زعفران علائمی مانند شکستگی رشته‌های زعفران را که می‌تواند نشان‌دهنده قدیمی بودن یا تقلبی بودن آن باشد را بررسی کنید.

مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی با بیان اینکه زعفران خالص، خشک و فاقد چربی است، اظهار کرد: زعفران مرغوب به دلیل فرآیند پیچیده و حساس تولید آن قیمت بالایی دارد و به همین دلیل به آن طلای سرخ گفته می‌شود.

پویان ادامه داد: بنابراین زعفران‌هایی که قیمت پایینی دارند احتمالاً با مواد دیگری مخلوط شده یا حاوی مواد شیمیایی افزودنی هستند.

وی یادآور شد: برای حفظ طراوت و کیفیت زعفران باید همیشه در یک مکان خنک، در ظرف در بسته فلزی یا چوبی و به دور از نور مستقیم نگهداری شود.

ویژگی های زعفران تقلبی - تفاوت‌های زعفران تازه با تقلبی

ویژگی های زعفران تقلبی – تفاوت‌های زعفران تازه با تقلبی

قبلی «
بعدی »

1 دیدگاه

  1. پینگ بک: هشدار مدیرکل استاندارد تهران در خصوص رواج زعفران تقلبی | دنیای زعفران

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین تحلیل ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

یادداشت ها

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

گزارش روزانه بازار زیره و زعفران و پسته در بورس

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید

آموزشی؛ آشنایی با زعفران، بورس و اصطلاحات

دریافت کد بورسی

درباره ما

مزیت های خرید اشتراک +راهنما