• صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • کاهش بارندگی آبیاری مزارع زعفران را دشوار ساخته است / افزایش هزینه تولید زعفران بر اثر کاهش بارندگی

کاهش بارندگی آبیاری مزارع زعفران را دشوار ساخته است / افزایش هزینه تولید زعفران بر اثر کاهش بارندگی

  • توسط دنیای زعفران
  • مهر 18, 1400
  • اخبار

سرزمین ایران سال آبی بسیار سختی را شاهد می باشد. کاهش چشمگیر بارندگی عملا آبیاری مزارع زعفران را دشوار و هزینه های آن را نیز افزایش داده است

بوی زعفران در سطح استان خراسان‌رضوی چند روزی است که به مشام می‌رسد و اگر نگاهی به زمین‌های زعفران داشته باشید، آماده می‌شوند تا دسترنج کشاورز به نتیجه برسد و برداشت گل را آغاز کنند. کمبود آب درد این روزهای بیشتر کشاورزان است که حتی نوع کشت و گیاه را در این استان تحت تاثیر قرار داده و برنامه‌ریزی‌ها به سوی کشت‌های کم آب رفته است.

زعفران محصولی استراتژیک برای ایران و به‌ویژه خراسان است و این روزها کشاورزان برای محصولات خود با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند از کاهش قیمت‌ها گرفته تا برداشته شدن اعتبار آب برای کمک به زعفران‌کاران که این محصول را به سمت نابودی سوق می‌دهد.

یکی از زعفران‌کاران بخش کاخک گناباد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهارداشت: روز به روز به سمت کم آبی حرکت می‌کنیم و بیشتر آب روستاهای بخش کاخک از قنوات تامین می‌شوند و این قنوات کوهستانی هستند و آب‌دهی آن وابستگی شدیدی به بارندگی دارد.

وی افزود: با کاهش بارندگی در چند سال اخیر میزان آب‌دهی این قنوات کاهش داشته تا جایی که زمین‌های زعفران را نمی‌توانیم آبیاری کنیم و نیازمند کمک از سوی مسئولین هستیم.

این زعفران‌کار عنوان کرد: سال گذشته جهادکشاورزی کمکی به زعفران‌کاران کرد و با تانکر برخی مزارع آبیاری شد آن هم با قیمت نیم‌بها، اما امسال این اعتبار حذف شده و کشاورز باید هزینه تانکر آب را خودش پرداخت کند درصورتی که قیمت‌ها به یک میلیون تومان هم رسیده است.

کاهش چشمگیر بارندگی در گناباد

داریوش شیبانی، رئیس اداره هواشناسی گناباد اظهار داشت: در پایان فروردین ماه با گذشت هفت ماه از سال زراعی تنها 30 میلی متر بارندگی در این شهرستان داشتیم که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 73 درصد کمتر شده است و نسبت به 30 سال گذشته خشک‌ترین دوران و نامرتب ترین پراکنش به ثبت رسیده است.

وی افزود: پیش از این کمترین بارندگی گناباد در این بازه زمانی مربوط به سال‌های 84 – 85 و میزان آن 48 میلی متر بوده است.

رئیس اداره هواشناسی گناباد خاطرنشان کرد: زمستان سال گذشته، شهرستان گناباد 2.6 میلی متر بارندگی داشته و در فروردین ماه هیچ بارندگی در گناباد به ثبت نرسید و در 30سال گذشته بی‌سابقه بوده است و در اردیبهشت امسال در سه ساعت بارش سیل آسا حدود 24 میلی متر به وقوع پیوست که سبب شد به لحاظ آماری نامناسب‌ترین پراکنش بارندگی در طول سه دهه گذشته باشد و میلیاردها ریال به قنات‌ها و زیر ساخت‌های کشاورزی خسارت وارد کند.

آبیاری مناسب کیفیت محصول را به همراه دارد

نوید پارسایی کارشناس کشاورزی نیز درباره آبیاری زعفران بیان داشت: اولین آبیاری زعفران معمولا از اواسط و یا اواخر مهر ماه آغاز می‌شود، عموما گل‌دهی زعفران 2 تا 3 هفته پس از آبیاری آغاز شده و دوره گل‌دهی 15 الی 20 روز به طول می‌انجامد.

وی ادامه داد: یکی از عوامل بسیار مهم در تولید زعفران با کیفیت، مدیریت مراحل رشد، به ویژه تاریخ آبیاری است، زعفران گیاهی است که به آب کمی احتیاج دارد و با توجه به اینکه پیاز زعفران در عمق 20 سانتی‌متری کاشته می‌شود، باید مقداری آب، حداکثر تا عمق 40 سانتی‌متری به زمین تحویل داده شود تا از تامین آب ریشه به مقدار کافی اطمینان حاصل شود.

کاهش30 درصدی قیمت تانکرهای آب

نعمت غفوری، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان گناباد نیز اظهار داشت: مشکل آبیاری مزارع زعفران را از قبل پیش بینی کرده بودیم و مکاتباتی با سطح استان انجام شد که اعلام کردند امسال اعتباری برای آبیاری مزارع نیست و باید کشاورزان مدیریت را انجام دهند که این موضوع اطلاع رسانی شد.

وی افزود: مشکل اصلی ما آبیاری مزارع زعفران در روستاهای بخش کاخک است در همین راستا جلسه‌ای با همکاری ادارات آب و فاضلاب و اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای در خصوص کمک به تانکرداران برگزار شد تا  موضوع توزیع و حمل آب را مدیریت کنیم.

مدیر جهاد کشاورزی گناباد تصریح کرد: تعیین قیمت آب براساس مسافت و مدیریت توزیع آب از محل مرکز خدمات جهادکشاورزی کاخک از دیگر اقدامات است و امیدواریم با این تصمیمات 20 تا 30 درصد قیمت حمل آب به مزارع کاهش پیدا کند زیرا در حال حاضر قیمت یک تانکر 14 هزار لیتری آب از گناباد به کاخک 800 هزار تومان است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین تحلیل ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

یادداشت ها

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

گزارش روزانه بازار زیره و زعفران و پسته در بورس

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید

آموزشی؛ آشنایی با زعفران، بورس و اصطلاحات

دریافت کد بورسی

درباره ما

مزیت های خرید اشتراک +راهنما