سیر صعودی قیمت زعفران ادامه دارد+عدم تکافوی رشد 2-3 برابری

  • توسط دنیای زعفران
  • آذر 12, 1400
  • اخبار
سیر صعودی قیمت زعفران - کروسین زعفران

سیر صعودی قیمت زعفران ادامه دارد

میری: میزان کاهش قیمت به حدی بوده که افزایش ۲ تا ۳ برابری هم جبران نمی کند

میری رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران با اشاره به سیر صعودی قیمت زعفران در بازار و ضمن تاکید بر افت قیمت ها در گذشته گفت: : میزان کاهش قیمت به حدی بوده که افزایش ۲ تا ۳ برابری هم جبران نمی کند. به گفته او، با وجود آنکه عرضه و تقاضا تعیین کننده قیمت در بازار است؛ بنابراین با کاهش عرضه ناشی از افت تولید قیمت ها همچنان سیر صعودی دارد

غلامرضا میری نایب رئیس شورای ملی زعفران در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: با توجه به آنکه برداشت زعفران تا ۲۰ آذر ادامه دارد، از این رو نمی توان پیش بینی دقیقی راجع به میزان تولید داشت. با وجود شرایط خشکسالی و کم آبی، کاهش تولید قطعی است، اما تا زمان جمع آوری کامل محصول نمی توان درصدی اعلام کرد.

محدوده قیمت در بازار در روزهای سیر صعودی قیمت زعفران

میری ادامه داد: هم اکنون حداقل قیمت هر کیلو زعفران ۲۴ میلیون تومان و حداکثر ۳۹ تا ۴۰ میلیون تومان است که سیر صعودی قیمت همچنان ادامه دارد، تا زمانی که بازار به آرامش نرسد نمی توان پیش بینی راجع به بازار داشت.

این مقام مسئول قیمت هر کیلو زعفران دسته را ۲۴ میلیون تومان، پوشال را ۲۷ تا ۲۸ میلیون تومان، سرگل را ۲۸ تا ۲۹ و نگین را ۳۲ تا ۴۰ میلیون تومان اعلام کرد.

افزایش 3 برابری هم افت گذشته را جبران نمیکند

وی کاهش تولید را علت اصلی نوسان قیمت زعفران در بازار دانست و گفت: در گذشته قیمت زعفران بسیار پایین بود و هم اکنون کشاورزان به امید افزایش قیمت محصول خود را نگه می دارند تا بتوانند با قیمت های بالاتری عرضه کنند، هرچند میزان کاهش قیمت به حدی بوده که افزایش ۲ تا ۳ برابری هم جبران نمی کند.

این مقام مسئول ادامه داد: خرید محصول توسط دلالان و نگه داری در انبارها هم یکی دیگر از علل نوسانات قیمت زعفران در بازار است.

قیمت ها همچنان سیر صعودی دارد

نایب رئیس شورای ملی زعفران ادامه داد: با اعلام آمار نهایی تولید و صادرات آبان می‌توان برآوردی از شرایط بازار داشت، اما هنوز آمار صادرات اعلام نشده و برآوردی راجع به تولید نداریم.

به گفته او، با وجود آنکه عرضه و تقاضا تعیین کننده قیمت در بازار است؛ بنابراین با کاهش عرضه ناشی از افت تولید قیمت ها همچنان سیر صعودی دارد و تا رسیدن به یک‌ نقطه مشترک نمی توان پیش بینی راجع به بازار داشت.

میری پیشتر نیز در حمایت از قیمت و سیر صعودی قیمت زعفران سخن گفته بود.

میری: قیمت هنوز به نرمال جهانی نرسیده/استفاده چینی ها از قیمت پایین زعفران
میری: نمی توان انتظار افت قیمت زعفران را داشت +صادرات 7 ماهه مشابه

باید منتظر وضعیت صادرات بود

نایب رئیس شورای ملی زعفران ادامه داد: هم اکنون صادرات زعفران طبق روال در حال انجام است، اما راجع به کاهش یا افزایش آن نمی توان اظهار نظری داشت و همواره آمار گمرک یک‌ تا ۲ هفته پس از پایان هر ماه اعلام می شود‌.

او در پایان گفت: بنابر آمار ۷ ماهه گمرک، صادرات نسبت به سال قبل تفاوتی نداشته است، حال باید منتظر ماند و دید که صادرات محصول در آبان که تعیین کننده است، به چه رقمی می رسد. با اعلام آمار گمرک نمی توان اظهار نظری راجع به روند مثبت یا منفی گرانی بر صادرات داشت، از این رو تا ۱۵ آذر باید منتظر آمار اعلامی ماند.

قبلی «
بعدی »

آخرین تحلیل ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

یادداشت ها

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

گزارش روزانه بازار زیره و زعفران و پسته در بورس

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید

آموزشی؛ آشنایی با زعفران، بورس و اصطلاحات

دریافت کد بورسی

درباره ما

مزیت های خرید اشتراک +راهنما