شتاب رشد قیمت زعفران مشکوک است/ بعید است رشد صادرات محقق شود

  • توسط دنیای زعفران
  • آذر 17, 1400
  • اخبار
شتاب رشد قیمت زعفران

حسینی با اشاره به مدیریت شده بودن اتفاقات بازار زعفران مطرح کرد:

شتاب رشد قیمت زعفران مشکوک است/ بعید است رشد صادرات محقق شود

عضو شورای ملی زعفران به شتاب رشد قیمت زعفران در ماه های اخیر اشاره کرد و ضمن تاکید بر اینکه اما شتاب گرانی کنونی در بازار هم مشکوک است، گفت: با توجه به نوسانات قیمت زعفران بعید است که رشد ۴۰ درصدی صادرات تا پایان سال محقق شود.

نوسانان زیاد در بازار در اثر جوسازی ها

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، علی حسینی عضو شورای ملی زعفران گفت: برداشت زعفران تا نیمه دوم آذر ادامه دارد؛ چرا که در مناطق گرمسیر آبیاری دیرتر آغاز شده است.

او گفت: هم اکنون بازار زعفران متلاطم است و نوسانات زیادی دارد که بخشی از آن به جوسازی بازار بر می‌گردد.

اتفاقات مدیریت شده در بازار رخ میدهد، شتاب رشد قیمت زعفران مشکوک است

حسینی ادامه داد: علی رغم آنکه قیمت واقعی زعفران در ۲ سال گذشته تحت تاثیر نوسانات بازار نبود، اما شتاب گرانی کنونی در بازار هم مشکوک است. همواره معتقدیم که اتفاق مدیریت شده در بازار اتفاق می‌افتد.

عضو شورای ملی زعفران گفت: دلالان محصول زعفران را طی ۲ تا ۳ سال پیش خریداری کرده و در انبار‌ها نگه داری می‌کنند تا بتوانند سود‌های هنگفتی را به جیب بزنند.

او ادامه داد: با توجه به تغییرات قیمت زعفران چند بار در طول روز، حداقل و حداکثری نمی‌توان اعلام کرد. به طور کلی بازار باید به گونه‌ای مدیریت شود تا در سال‌های آتی با تولید انبوه روبه‌رو نشویم.

به گفته این مقام مسئول، هم اکنون هیچ نهادی نظارت بر بازار ندارد که در نهایت ضعف در نظارت منجر به مدیریت ناقص تولید و تجارت و نوسان قیمت زعفران در بازار شده است.

بعید است رشد 40 درصد صادرات محقق شود

او گفت: قیمت هر کیلو محصول صادراتی ۲۳ تا ۳۵ میلیون تومان است. در شرایط کنونی نوسانات قیمت و افزایش حدود ۲ تا ۳ برابری نسبت به سال قبل موجب شده تا خریداران خارجی نتوانند تصمیماتی برای صادرات بگیرند که با این وجود بعید است که رشد ۴۰ درصدی صادرات نسبت به سال قبل محقق شود.

عضو شورای ملی زعفران گفت: با توجه به شرایط خشکسالی نمی‌توان برآورد دقیقی از تولید تا پایان فصل برداشت داشت، اما تولید نسبت به سال گذشته کمتر خواهد بود. هر چند به دلیل شناسنامه دار نبودن مزارع زعفران این احتمال وجود دارد که آمار‌های اعلامی با واقعیت اختلاف داشته باشد.

درباره روند قیمت زعفران در بازار این گزارش را نیز بخوانید :
سیر صعودی قیمت زعفران ادامه دارد+عدم تکافوی رشد 2-3 برابری

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین تحلیل ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

یادداشت ها

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

گزارش روزانه بازار زیره و زعفران و پسته در بورس

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید

آموزشی؛ آشنایی با زعفران، بورس و اصطلاحات

دریافت کد بورسی

درباره ما

مزیت های خرید اشتراک +راهنما