• صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • نرخ صادراتی زعفران 9 تا 13 میلیون تومان/نرخ منطقی خرید از کشاورز، 10 میلیون تومان است/ هزینه تمام شده تولید افزایش یافته است

نرخ صادراتی زعفران 9 تا 13 میلیون تومان/نرخ منطقی خرید از کشاورز، 10 میلیون تومان است/ هزینه تمام شده تولید افزایش یافته است

  • توسط دنیای زعفران
  • مرداد 30, 1398
  • اخبار
حسینی درباره وضعیت بازار زعفران

یک فعال بازار زعفران خبر داد:

نرخ صادراتی زعفران، 700 تا 1000 یورو

نرخ منطقی خرید از کشاورز 10 میلیون تومان است

عضو شورای ملی زعفران، قیمت فعلی زعفران را 7 تا 12 میلیون تومان و نرخ صادراتی را 700 تا 1000 یورو اعلام کرد . با توجه به نرخ 13 هزار تومانی هر یورو، قیمت ضعیف ترین نوع زعفران (دسته) با توجه به نرخ صادراتی 9 میلیون و 100 هزار تومان و انواع مرغوب (نگین) حدود 13 میلیون تومان برآورد می شود. هم اکنون نرخ ها حدود 20 درصد کمتر از این مقدار است.

وی ضمن اشاره به وضعیت فعلی بازار تصریح کرد که  قیمت خرید هر کیلوگرم زعفران از کشاورزان نباید کمتر از ۱۰ میلیون تومان باشد. وی با اشاره به افزایش هزینه های تمام شده از زیان 4 میلیونی کشاورز در هر کیلوگرم زعفران خبر داد و قیمت منطقی را همان 10 میلیون تومان اعلام کرد. حسینی اشاره ای به نوع زعفران نکرد اما کشاورزان معمولا زعفراان را به صورت پوشال یا شبه نگین فرآوری می کنند. وی علت افت مقطعی صادرات را هم تعطیلی تابستانی شرکت های اروپایی دانست و انتقاداتی جدی نیز نسبت به مشکلات ارزی مطرح کرد.

به گزارش ایلنا، علی حسینی با عنوان این مطلب، افزود: زیان ۴ میلیون تومانی در هر کیلوگرم زعفران موجب بی‌رغبتی کشاورزان به تولید می‌شود که برای جلوگیری از آن باید تدبیری اندیشید. وی قیمت معامله هر کیلوگرم زعفران در بازار داخلی را ۷ تا ۱۲ میلیون تومان تومان عنوان کرد.  وی درباره دلیل کاهش صادرات زعفران در ماه اخیر را تعطیلات تابستانی شرکت‌های اروپایی دانست و گفت: شرکت‌های اروپایی در حال سپری کردن تعطیلات تابستانی خود هستند و هر ساله این امر موجب کاهش مقطعی صادرات زعفران می‌شود.

حسینی تاکید کرد: البته کاهش صادرات زعفران در ۲ تا ۳ ماه آیند نیز ادامه خواهد داشت چراکه در آستانه فصل برداشت محصول هستیم و مشتریان ترجیح می‌دهند منتظر ورود زعفران نو به بازار باشند. وی با تاکید بر اینکه در مجموع سال خوبی را برای صادرات زعفران طی نکرده‌ایم،‌ اظهار کرد: در سه ماه نخست سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش ۱۵ درصدی صادرات زعفران روبه‌رو بوده‌ایم.

این عضو شورای ملی زعفران میزان صادرات زعفران در سه ماهه نخست سال گذشته را بیش از ۵۰ تن عنوان کرد درحالی که در سال‌جاری حداکثر میزان صادرات زعفران کمی بیش از ۴۰ تن بوده است. حسینی قیمت حال حاضر هر کیلوگرم زعفران ایرانی در بازارجهانی را ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو اعلام کرد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست داده های قیمت نقدی (spot price) و نحوه تهیه

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید