• صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • عضو شورای ملی زعفران :ورود به موقع و مناسب تعاون روستایی بازار زعفران را متعادل می کند

عضو شورای ملی زعفران :ورود به موقع و مناسب تعاون روستایی بازار زعفران را متعادل می کند

  • توسط دنیای زعفران
  • آبان 1, 1398
  • اخبار
حسینی درباره احتمال کاهش قیمت زعفران تا فصل برداشت 99

عضو شورای ملی زعفران مطرح کرد:

ورود به موقع و مناسب تعاون روستایی بازار  زعفران را متعادل می کند

حسینی فعال بازار و عضو شورای ملی زعفران با اشاره به افت قابل توجه قیمت زعفران گفت:  اگر تعاون روستایی زعفران مازاد را خریداری و پول آن را به موقع به کشاورزان پرداخت کند، بازار متعادل می‌شود و مشکلات بعدی پیش نمی آید.  گفتنی است قرار است از هفته آینده فرآیند خرید توافقی زعفران توسط تعاون روستایی آغاز شود. نرخ خرید توافقی برای زعفران پوشال حدود 8.2 میلیون تومان اعلام شده است.

عضو شورای ملی زعفران با بیان اینکه قیمت طلای سرخ همزمان با آغاز برداشت آن حدود ۲۰ درصد کاهش یافته است، گفت: توسعه کشت این محصول متناسب با میزان صادرات آن نیست و این روند باید اصلاح شود. به گزارش تجارت‌نیوز، علی حسینی با بیان اینکه برداشت زعفران نوبرانه از ۲۰ مهرماه آغاز شده و برداشت انبوه آن از اول آبان ماه آغاز می‌شود، گفت: با آغاز برداشت محصول نوبرانه قیمت‌ها در بازار دچار افت شده که البته معمولا همیشه در فصل برداشت با این مساله مواجه هستیم.

قیمت های فعلی غیرواقعی و کم است

وی از افت ۲۰ درصدی قیمت زعفران نسبت به قبل از فصل برداشت خبر داد و افزود: در حال حاضر قیمت هرکیلوگرم زعفران حداقل ۷ میلیون تومان و حداکثر ۱۰ میلیون تومان است. این فعال بخش خصوصی تصریح کرد: با توجه به هزینه تولید و انتظار یک ساله کشاورز برای محصول جدید، این قیمت‌ها غیرواقعی و کم است. حسینی درباره اینکه قیمت واقعی زعفران در حال حاضر چقدر است؟، گفت: با توجه به شرایط بازار و حساسیتی که وجود دارد نمی‌توانم رقمی اعلام کنم اما رقم‌های فعلی برای کشاورزان به صرفه نیست.

ورود به موقع و مناسب تعاون روستایی بازار را متعادل می کند

حسینی عضو شورای ملی زعفران از ورود دولت به بازار این محصول استقبال کرد و افزود: اگر تعاون روستایی زعفران مازاد را خریداری و پول آن را به موقع به کشاورزان پرداخت کند، بازار متعادل می‌شود و مشکلات بعدی پیش نمی آید.  حسینی با اشاره به اینکه صادرات در حال حاضر وضعیت خوبی ندارد، گفت: صادرکنندگان همچنان در بحث بازگرداندن ارز حاصل از صادرات به کشور مشکل دارند و این مساله باعث ایجاد معضلاتی برای صادرات شده است.

انتقاد از عملکرد گمرک

وی ضمن انتقاد از عملکرد گمرک ایران در ارائه آمار به موقع صادرات افزود: متاسفانه آمارها به روز اعلام نمی‌شود ضمن اینکه گاها دچار مغایرت‌هایی است که گمرک مجبور به اصلاح آن می‌شود. در حالی که برای برنامه‌ریزی به آمار دقیق و به روز نیاز داریم و گمرک باید دقت بیشتری در این زمینه کند.

حسینی گفت: در ۳ ماهه اول امسال صادرات زعفران حدود ۱۵ درصد افت کرده و در ۳ ماهه دوم نیز روند کاهشی تداوم یافته است. وی با اشاره به اینکه تولید زعفران سالانه حدود ۱۰ درصد رشد دارد، ادامه داد: علاوه بر این کشت این محصول در مناطق زیادی از کشور در حال توسعه است و هم اکنون حدود ۲۰ استان درگیر کشت طلای سرخ هستند. حسینی تصریح کرد: روند توسعه کشت زعفران بسیار پرشتاب است اما توسعه صادرات به همان سرعت نیست و همین باعث ایجاد معضلاتی خواهد شد و باید تدابیری برای آن در نظر گرفته شود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست داده های قیمت نقدی (spot price) و نحوه تهیه

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید