تولید زعفران در افغانستان سریعتر از برنامه رشد کرد

  • توسط دنیای زعفران
  • آبان 30, 1398
  • اخبار

وزیر کشاورزی افغانستان پیشنهاد داد؛ تعیین روز ملی زعفران در تقویم افغانستان

تولید زعفران در افغانستان سریعتر از برنامه رشد کرد

فعالیت 100 مرکز بسته بندی و 45 شرکت زعفران در افغانستان

وزیر کشاورزی افغانستان ضمن اشاره به رشد تولید زعفران در افغانستان سریعتر از برنامه مدنظر مسئولان، از زعفران کاران افغان خواست که روزی را به نام روز ملی زعفران پیشنهاد کنند تا در تقویم این کشور ثبت و هر ساله این روز تجلیل شود. طبق گفته وی تولید زعفران به 18 تن رسیده است در حالیکه طبق برنامه قرار بود تا سال 1400 به 14 تن برسد!

درباره تولید زعفران در افغانستان، اینجا بیشتر بخوانید

به گزارش ایرنا، «نصیراحمد درانی» روز دوشنبه در مراسم جشنواره گل زعفران در هرات،  هدف از ثبت روز زعفران در تقویم را ارزش‌ دهی به زعفران افغانستان، رونق  تولید و رواج استفاده از آن در بین مردم اعلام کرد. وزیر کشاورزی افغانستان مدعی شد که زعفران این کشور از نظر کیفیت جایگاه نخست را دارد و از نظر کمی نیز سومین تولید کننده زعفران در جهان است. درانی گفت بر اساس یک برنامه در نظر داریم در آینده با حفظ کیفیت زعفران کمیت را نیز به جایگاه دوم برسانیم.

«نصیراحمد درانی» - وزیر کشاورزی - تولید زعفران در افغانستان

رشد تولید زعفران در افغانستان، سرعتر از برنامه ها

وی تصریح کرد؛ زعفران افغانستان اکنون در کشورهای امارات، چین، هند، عربستان و کشورهای اروپایی راه یافته است. به گفته درانی،  این وزارت پیش بینی کرده بود تا سال ۱۴۰۰ تولید زعفران به ۱۴ تن برسد اما زعفران کاران راه پنج ساله را در دو سال طی کرده اند. وی افزود: تولید زعفران این کشور  امسال به ۱۸ تن رسیده است که ۱۷ تن آن سهم هرات است.

اختصاص بودجه برای توسعه کشت و تولید زعفران در افغانستان

وزیر کشاورزی افغانستان گفت که با خواست زعفران کاران افغانستان، از ورود زعفران و پیاز آن به کشور جلوگیری کرده است. وی اعلام کرد که با توجه به ظرفیت اقتصادی و کشاورزی هرات بیشترین بودجه کشاورزی را به این استان اختصاص داده است.

فعالیت 100 مرکز بسته بندی و 45 شرکت زعفران در افغانستان

«عبدالصبور رحمانی» رئیس کشاورزی هرات در این جشنواره گفت که هفت هزار هکتار زمین در هرات زیر کشت زعفران قرار دارد و ۴۵ شرکت در این استان در بخش زعفران فعالیت می کند. وی افزود: در حال حاضر ۱۰۰ مرکز بسته ‌بندی زعفران در سال جاری فعال شده و توزیع منظم پیاز زعفران، راه ‌اندازی نمایشگاه‌ها، ساخت انستیتو ملی زعفران کارهایی است که در این استان انجام شده است. مقامات محلی هرات نیز در این مراسم اعلام کردند که ۱۵ هزار خانواده مشغول کار در بخش زعفران هستند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست داده های قیمت نقدی (spot price) و نحوه تهیه

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید