• صفحه خانگی
  • >
  • گزارش
  • >
  • گزارشی از توزیع تولید زعفران در جهان ؛ 6 کشور با تولید بیش از یک تن در سال

گزارشی از توزیع تولید زعفران در جهان ؛ 6 کشور با تولید بیش از یک تن در سال

تولید زعفران در جهان ؛ سهم 89.5 درصدی ایران و رتبه ششم چین

تولید زعفران در نقاط مختلف جهان انجام می شود. بعد از ایران در کشورهای افغانستان و هند و مراکش، اسپانیا و چین نیز انجام می شود.
طبق نمودار زیر که بر اساس آمار و گزارش وزارت امور خارجه تنظیم شده، کل تولید جهانی زعفران در سال 2018 حدود 451 تن بوده است که 89.5 درصد از آن به ایران اختصاص دارد.

بر این اساس رتبه اول تولید زعفران جهان مربوط به کشورمان با حدود 404 تن در سال 1396 (2018) است که سهم 89.5 درصدی از کل تولید جهانی را به خود اختصاص میدهد. بعد از کشورمان دو همسایه شرقی یعنی افغانستان وهند با 20 و 17 تن قرار دارند. بعد از آن شمال اآفریقا و جنوب اروپا یعنی کشورهای مراکش و اسپانیا قرار دارند. مراکش با تولید 7 تن در سال جز کشورهای پیشرو در این حوزه در منطقه خود است. چینی ها هم فقط یک تن تولید دارند و بعد از ان آذربایجان و ایتالیا قرار دارند که هر دو کمتر از یک تن در سال تولید دارند.

تولید زعفران در جهان

وضعیت تولید چین و افغانستان ؛ سر و صدای زیاد و تولید اندک

تولید زعفران در افغانستان با وجود رشد سریع هنوز به 5 درصد تولید جهانی هم نرسیده است. برخی میگویند که تولید زعفران در افغانستان نهایتا تا 80 تن قابل افزایش است و ظرفیت نهایی تولید این کشور بیش از 80 تن نیست.
در چین نیز با وجود تبلیغات بسیار، فقط حدود 1 تن زعفران در سال تولید میشود!

البته درباره آمار فعلی تولید زعفران در افغانستان هم اطمینان بالایی وجود ندارد. اینجا بیشتر بخوانید.
برخی می گویند تبلیغات زیاد چینی ها در خصوص گسترش کشت گلخانه ای در این کشور، برای این است که بتوانند، زعفران وارداتی از ایران را به نام خودشان بازصادرات کنند!

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست داده های قیمت نقدی (spot price) و نحوه تهیه

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید