قیمت صادراتی زعفران چند؟

قیمت صادراتی زعفران چند؟

توضیحاتی درباره نرخ 17.4 میلیونی زعفران صادراتی

برخی خبرگزاری ها با استناد به آمار گمرک، ارقامی راجع به قیمت صادراتی زعفران و پسته فندقی و … اعلام کرده اند. طبق خبر خبرگزاری ایسنا،  مثلا قیمت صادراتی زعفران 17 میلیون و 400 هزار تومان و قیمت صادراتی پسته 96 هزار تومان اعلام شده است. اما آیا این ارقام دقیق است؟

 در تفسیر ارقام فوق باید دقت کرد که نرخ اعلامی گمرک، “نرخ پایه گمرکی” است و نه لزوما نه صادراتی. نرخ پایه گمرکی توسط کمیته ای متشکل از نمایندگان دولت و گمرک و بخش خصوصی (اصناف) تعیین می شود و همواره محاسبات و گزارش ها بر اساس ان ارائه می شود. گفتنی است گاهی یک سال و بیشتر هم میگذرد و با وجود تغییرات بازارها و نرخ ها، نرخ پایه تغییر نمی کند!

درباره زعفران، بسیاری از فعالان و صادرکنندگان معتقدند که نرخ واقعی صادراتی  کمتر از نرخ پایه صادراتی است و محاسبه بر اساس نرخ پایه، غلط انداز است.

شواهد هم نشان می دهد که نرخ صادرت فله ای بسیار کمتر از نرخ پایه است( معمولا اندکی بیشتر از نرخ نقدی داخلی است) اما صادرات در بسته بندی های کوچک و برای مشتریان واقعی ( و نه واسطه های دوبی نشین) بسیار بالاتر است.

طبق جدیدترین آمار گمرک، ارزش صادراتی هر یک از انواع محصولات کشاورزی اعلام شد که در این میان زعفران با قیمت کیلویی ۱۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بالاترین ارزش صادراتی را داشته و گوجه فرنگی و سیب‌زمینی با نرخ کیلویی ۳۶۵۰ تومان ارزان‌ترین محصولات کشاورزی بوده‌اند.

متن خبر مربوطه:

به گزارش ایسنا، گمرک جمهوری اسلامی ایران ارزش کالاهای صادراتی منتهی به ۱۱ دی امسال را اعلام کرده که در بین این اقلام، یکی از عمده‌ترین محصولات مربوط به بخش کشاورزی است. بر این اساس، ارزش صادراتی هر تن سیب زمینی معادل ۳۰۰ دلار اعلام شده است که با در نظر گرفتن میانگین نرخ ۱۲ هزار تومانی برای هر دلار، قیمت هر کیلوگرم سیب‌زمینی صادراتی ۳۶۰۰ تومان می‌شود.

همچنین هر تن پیاز معادل ۳۶۵ دلار صادر شده که کیلوگرم آن ۴۳۸۰ تومان می‌شود. ارزش صادراتی هر تن گوجه فرنگی نیز معادل ۲۸۰ دلار بوده که هر کیلوگرم این محصول ۳۶۵۰ تومان محاسبه شده است.

انواع خیار بوته‌ای در هر تن ۴۰۰ دلار صادر شده که ارزش هر کیلوگرم آن ۴۸۰۰ تومان بوده است.

علاوه بر این، هر تن خرمای کبکاب ۸۰۰ دلار صادر شده است که هر کیلوگرم این محصول معادل ۹۶۰۰ تومان است.

خرمای پیارم هم تنی ۴۵۰۰ دلار صادر شده که هر کیلوگرم این نوع خرما معادل ۵۴ هزار تومان بوده است.

هر تن خرمای رطب و مضافتی نیز ۱۷۵۰ دلار ارزش داشته که هر کیلوگرم آن‌ها معادل ۲۱ هزار تومان می‌شود.

خرمای زاهدی هر تن ۱۰۵۰ دلار صادر شده که هر کیلوگرم آن معادل ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان می‌شود.

گفتنی است که ارزش صادراتی هر کیلوگرم پسته فندوقی یا بادامی معادل هشت دلار بوده که با نرخ دلار ۱۲ هزار تومانی، کیلویی ۹۶ هزار تومان برای صادرات لحاظ شده است.

هر کیلوگرم پسته خندان هم معادل هفت دلار ارزش صادراتی داشته که کیلویی ۸۴ هزار تومان می‌شود. هر کیلوگرم پسته دهان بسته شش دلار صادر شده که معادل ۷۲ هزار تومان می‌شود. مغزپسته هم کیلویی ۱۳.۵ دلار صادر شده که ۱۶۲ هزار تومان معادل آن می‌شود. هر کیلوگرم پسته طبیعی خندان نیز ۱۰ دلار معادل ۱۲۰ هزار تومان ارزش صادراتش بوده است.

علاوه بر این هر کیلوگرم عصاره زعفران معادل ۳۱۰۰ دلار صادر شده که ۳۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان می‌شود.

قیمت صادراتی هر کیلوگرم زعفران نیز ۱۴۵۰ دلار بوده که معادل آن ۱۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان می‌شود.

قبلی «
بعدی »

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

گزارش روزانه بازار زیره و زعفران و پسته در بورس

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید

دریافت کد بورسی

درباره ما

مزیت های خرید اشتراک +راهنما