• صفحه خانگی
  • >
  • تحلیل
  • >
  • نایب رئیس شورای ملی زعفران: آینده تولید زعفران در معرض خطر است/هزینه های تولید 4 برابر شد اما قیمتها کاهش یافت!

نایب رئیس شورای ملی زعفران: آینده تولید زعفران در معرض خطر است/هزینه های تولید 4 برابر شد اما قیمتها کاهش یافت!

میری : قیمت پایین زعفران

میری: صادرات زعفران اگرچه روال عادی یافته است اما همانند سال گذشته نیست

غلامرضا میری نایب رئیس شورای ملی زعفران با اشاره به اینکه بازار زعفران در رکود به سر می‌برد، اظهار کرد: هم اکنون حداقل نرخ هر کیلو زعفران ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و حداکثر ۱۲ میلیون تومان است.

او با اشاره به اینکه صادرات زعفران همانند سال گذشته نیست، افزود: با توجه به گسترش ویروس کرونا، بازار داخلی زعفران به سبب شرایط اقتصادی مردم تعریفی ندارد، چرا که مردم کالا‌های اولویت دار در سبد مصرفی خود قرار می‌دهند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان ، میری با اشاره به اینکه صادرات زعفران به شکل روتین در حال انجام است، بیان کرد: با توجه به آنکه صادرکنندگان موظف به بازگشت ارز به سامانه نیما هستند، از این رو به سبب اختلاف نرخ ارز نیما با بازار، سودی در فروش نصیب صادرکننده نمی‌شود.

نایب رئیس شورای ملی زعفران ادامه داد: با توجه به اختلاف نرخ ارز نیما با بازار آزاد، صادرکننده بابت هر کیلو زعفران ۸ میلیون تومان پرداخت می‌کند که با تعدیل این نرخ به ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده، در حالی که چنین سودی در فروش نصیب صادرکننده نشده است.

به گفته او، در شرایط فعلی پیشنهاد اتحادیه صادرکنندگان این است که تجدید نظری در تفاوت نرخ ارز ایجاد شود تا صادرات رشد کند.

میری درباره آینده بازار زعفران بیان کرد: با وجود آنکه کمتر از ۷۰ روز تا برداشت محصول زمان باقی است، انتظار می‌رود که با رونق بازار قیمت زعفران به نرخ تمام شده تولید نزدیک شود، چرا که با وضعیت فعلی قیمت‌ها مقرون به صرفه نیست.

نایب رئیس شورای ملی زعفران در پایان با اشاره به اینکه آینده تولید زعفران در معرض خطر است، تصریح کرد: با وجود افزایش هزینه ۳ تا ۴ برابری تولید نسبت به مدت مشابه سال قبل، قیمت زعفران نه تنها افزایشی نداشته بلکه کاهش یافته است که با استمرار این روند بزرگترین تولیدکننده زعفران جایگاه خود را در بازار‌های هدف از دست می‌دهد، ضمن آنکه ۱۵۷ هزار خانوار که امکان کشت دیگر محصولات را در زمین خود ندارند، منبع درآمدشان را از دست می‌دهند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین تحلیل ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

یادداشت ها

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

گزارش روزانه بازار زیره و زعفران و پسته در بورس

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید

آموزشی؛ آشنایی با زعفران، بورس و اصطلاحات

دریافت کد بورسی

درباره ما

مزیت های خرید اشتراک +راهنما