• صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • رییس جهادکشاورزی خراسان رضوی : تولید زعفران در سال جاری در این استان 30 درصد کاهش خواهد یافت / بسیاری مزارع خود را آب ندادند

رییس جهادکشاورزی خراسان رضوی : تولید زعفران در سال جاری در این استان 30 درصد کاهش خواهد یافت / بسیاری مزارع خود را آب ندادند

  • توسط دنیای زعفران
  • مهر 30, 1399
  • اخبار

اورانی ،رییس جهادکشاورزی خراسان رضوی ، گفت : با محوریت و حمایت استانداری خراسان رضوی و همکاری کمرگ استان یک سری تلاشها در حال انجام است که صادرات زعفران استان بیش از گذشته تسهیل و تسریع شود و با خریداران زعفران از کشاورزان در زمینه صادرات نیز همکاری خوبی خواهد شد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی همچنین گفت: پیشتر زعفران در حد یک ادویه مورد توجه بود اما امروز به عنوان یک گیاه دارویی پرخاصیت و شناخته شده در عرصه جهانی مطرح است.

وی افزود: ۷۶ درصد سطح زیر کشت و ۸۰ درصد تولید محصول زعفران ایران متعلق به خراسان رضوی است که با همت کشاورزان زعفرانکاران این استان کاشت، برداشت و روانه بازارهای مصرف می‌شود.

اورانی ادامه داد:  سال ۱۳۸۸ هزینه تولید یک کیلوگرم زعفران برای کشاورز به صورت متوسط ۷۲۰ هزار تومان ولی متوسط نرخ فروش آن دو میلیون و ۳۵۰ هزار تومان بود. ۱۰ سال بعد یعنی سال ۱۳۹۸ متوسط هزینه تولید یک کیلوگرم زعفران برای کشاورز به هفت میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و متوسط نرخ فروش همین حجم زعفران به هشت میلیون تومان رسید.

وی گفت: بر این اساس قیمت فروش زعفران ظرف یک دهه اخیر حدود چهار برابر اما هزینه تولید آن برای کشاورز زعفرانکار حدود ۱۰ برابر شده است.

رییس جهاد کشاورزی خراسان رضوی افزود: بنابراین مجموعه شرایط حاکم بر سال ۱۳۹۸ و بازار زعفران موجب شد امسال نه تنها کشت جدید زعفران در این استان متوقف شود بلکه بخشی از کشتزارهای زعفران هم که بالای هشت سال سابقه کشت داشت نیز دوباره‌ کاشته نشد.

وی ادامه داد: همچنین تعدادی از زعفران کاران نیز با توجه به شرایط حاکم بر بازار زمینهای خود را آبیاری نکردند و به عبارتی اراضی زعفران کاری را آماده‌سازی نکردند.

اورانی گفت: به این ترتیب مجموعه بررسیهای میدانی جهاد کشاورزی و برآوردهای کارشناسی نشان می‌دهد تولید زعفران در خراسان رضوی امسال نه تنها افزایش نخواهد داشت بلکه به صورت قابل ملاحظه یعنی حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد نسبت به پارسال کاهش خواهد یافت.

وی افزود: از طرفی در ملاحظه آمار صادرات زعفران نیز مشاهده می‌کنیم آمار صادرات زعفران استان طی ۱۰ سال گذشته برخلاف تمام موانع موجود برای صادرات، همیشه روند افزایشی داشته است.

رییس جهاد کشاورزی خراسان رضوی ادامه داد: به عنوان مثال سال ۱۳۹۸ از محل کمرگات خراسان رضوی حدود ۲۵۲ تن و ۳۵۳ کیلوگرم صادرات زعفران صورت گرفت که با احتساب ۲۸ تن صادرات این محصول از سایر کمرگات کشور در مجموع ۲۸۰ تن صادرات از این استان انجام شد.

وی گفت: این میزان نسبت به حجم صادرات سال ۱۳۸۸ که حدود ۶۵ تن و ۵۱۶ کیلوگرم بود حدود ۴.۵ برابر شده است و نیمه نخست امسال نیز ۸۷ تن زعفران از کمرگات خراسان رضوی صادر شد.

قبلی «
بعدی »

فهرست داده های قیمت نقدی (spot price) و نحوه تهیه

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید