• صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • حسینی از پیش بینی سابق اش عقب نشست : تا پایان فصل برداشت نمی توان تخمینی از میزان تولید داشت

حسینی از پیش بینی سابق اش عقب نشست : تا پایان فصل برداشت نمی توان تخمینی از میزان تولید داشت

  • توسط دنیای زعفران
  • آبان 17, 1399
  • اخبار

علی حسینی با بیان اینکه طرح خرید حمایتی زعفران طرح بسیار خوبی است و نرخ پیشنهادی دولت به واقعیت نزدیک است، اظهار کرد: بهتر بود نحوه پرداخت تغییر می‌کرد و کشاورزان در ابتدا ۷۰ درصد پول خود را دریافت می‌کردند و ۳۰ درصد باقی به ماه‌های بعد موکول می‌شد. زیرا کشاورزان نیازمند نقدینگی بیشتر هستند و بایستی به تقویت بنیه مالی آنها توجه شود.

وی ادامه داد: دولت باید سعی کند سراغ کشاورزان واقعی برود و از آنها خرید کند. به عبارت دیگر بایستی برای دولت مشخص شود از افرادی خرید حمایتی صورت می‌گیرد که واقعاً زعفران کار هستند؛ زیرا عده‌ای دلال گل زعفران را با قیمت پایین از کشاورز خریداری می‌کنند و زعفران را با قیمت بالا می‌فروشند.

عضو هیأت رئیسه شورای ملی زعفران تصریح کرد: کشاورز خرده مالک گل زعفران را می‌چیند، زعفران آن را جدا می‌کند و سپس آن را به فروش می‌رساند اما کسانی که کشت انبوه زعفران دارند روزی چندین تن مازاد گل زعفران به بازار عرضه می‌کنند و دلالان با قیمت‌های پایین این گل‌ها را خریداری کرده و زعفران آن را با قیمت‌های بالاتر یا پایین‌تر به فروش می‌رسانند.

وی با بیان اینکه برداشت زعفران تا ۱۵ آذرماه ادامه دارد و تا پایان برداشت نمی‌توان میزان تولید زعفران را پیش بینی کرد، گفت: مشکل ما در بخش زعفران عدم مدیریت درست تولید است. برای ادامه راه نقشه نداریم و این سیاستی درستی نیست. بایستی استراتژی و سیاست گذاری تولید و تجارت زعفران توسط نخبگان و افراد باتجربه و دلسوز تدوین شود و براساس آن حرکت کنیم. نباید اینگونه باشد که هرکس زمینی را شخم بزند و زعفران بکارد. اگر با این روند ادامه دهیم قطعاً مشکلاتمان هم بیشتر خواهد شد.

خرید حمایتی زعفران از امروز شنبه (۱۷ آبان) آغاز خواهد شد که طی آن زعفران نگین با قیمت کیلویی ۱۳ میلیون تومان و زعفران پوشال با قیمت کیلویی ۱۱ میلیون تومان مورد حمایت قرار خواهد گرفت و فرآیند خرید نیز به این صورت است که ۳۰ درصد از مبلغ کل قرار داد در لحظه و ۷۰ درصد باقی در سه ماه بعد به کشاورزان پرداخت می‌شود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

داده ها

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید