گزارش یک خبرگزاری از ساخت دستگاه گلپاک کن زعفران

  • توسط دنیای زعفران
  • آذر 5, 1399
  • اخبار
دستگاه های جمع کن و پاک کن زعفران

گزارش یک خبرگزاری از ساخت دستگاه گلپاک کن زعفران

ساخت سامانه هوشمند فرآوری گل زعفران توسط یک شرکت دانش بنیان

یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی با ساخت دستگاه گلپاک کن زعفران تحت عنوان “سامانه هوشمند فرآوری گل زعفران” برای نخستین بار در جهان، گام بلندی را در جهت رفع خام‌فروشی برداشته است. این سامانه امسال مستقر و عملیاتی شده است و قرار است از سال آینده به تولید انبوه برسد.

خبرگزاری تسنیم در گزارشی در خصوص ساخت گلپاک کن زعفران نوشت: شرکت دانش‌بنیان “هوشمند والی” که با سرمایه‌گذاری و حمایت موسسه دانش‌بنیان برکت ایجاد شده است، از جمعی از متخصصان و نخبگان کشور در ناحیه فناوری دانشگاه صنعتی شریف تشکیل شده که در حوزه تولید محصولات مربوط به مکانیزاسیون،‌ اتوماسیون صنعتی و سرتینگ با تکیه بر فناوری‌های هوش مصنوعی، رباتیک و کنترل صنعتی فعال است.

این شرکت دانش‌بنیان با 12 نفر نیروی متخصص در حوزه‌های هوش مصنوعی، مکاترونیک، تولید صنعتی، بازرگانی و .. مشغول به کار است و محصولات و پروژه‌های مختلفی را توسعه می‌دهد.

این شرکت مهم‌ترین محصول خود یعنی “سامانه هوشمند فرآوری گل زعفران” را بعد از 4 سال تحقیق و توسعه در سال جاری در منطقه زاوه نصب و به بهره‌برداری رسانده است؛ این محصول که برای رفع یک نیاز کاملاً بومی به صورت کاملاً‌ داخلی طراحی و ساخته شده است،‌ هیچ نمونه خارجی مشابهی ندارد و برای نخستین بار در جهان ساخته و مورد بهره‌برداری قرار گرفته است:

این درحالی‌ است که مقام معظم رهبری دوم شهریورماه امسال در دیدار با اعضای هیئت دولت نسبت به خام‌فروشی زعفران انتقاد کرده و خواستار کار جدی در این خصوص شده‌اند؛ سامانه فرآوری سریع و بهداشتی گل زعفران یک اقدام مهم در زمینه رفع خام‌فروشی زعفران خواهد شد.

علاوه بر مشکلات گسترده ایجادشده برای کشاورزان ناشی از اجبار خام‌فروشی گل، فرایند فعلی فرآوری گل زعفران مشکلات گسترده‌ای در حوزه کیفیت زعفران،‌ کنترل آلودگی‌ها و صادرات آن ایجاد کرده است چراکه اولاً تطویل فرایند فرآوری، از کیفیت زعفران استحصالی می‌کاهد و ثانیاً‌ جابه‌جایی گسترده گل از روستا تا پایگاه‌های خرید و فروش و سپس توزیع در ایستگاه‌ها و توزیع در حاشیه شهرها منجر به افزایش شدید آلودگی زعفران می‌شود؛ معضلی که منجر به برگشت خوردن بسیاری از محموله‌های صادراتی زعفران کشور شده و نظام اقتصادی کشور را از گسترش یک منبع مهم درآمد ارزی محروم می‌کند.

گفتنی است تلاش برای ساخت دستگاه گلپاک کن زعفران مدتهاست که آغاز شده اما اخیرا به نتیجه رسیده است. پیشتر تصاویری از این دستگاه منتشر شده است:

ساخت گلپاک کن زعفران شرکت والی

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست داده های قیمت نقدی (spot price) و نحوه تهیه

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید