جهش صادرات زعفران در 8 ماهه هم ادامه یافت

جهش صادرات زعفران در 8 ماهه هم ادامه یافت

رشد ۲۰ درصدی صادرات طلای سرخ

روند پرشتاب صعود صادرات تا پایان آبان ماه هم ادامه یافت. آنگونه که میری رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران گفته، صادرات زعفران در 8 ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 20 درصد افزایش یافته است. نکته جالب اینکه رشد صادرات نسبت به مدت مشابه سال قبل در پایان خرداد (سه ماهه)  منفی، در پایان مرداد(5 ماهه) 5 درصد، در پایان مهرماه (7 ماهه) 15 درصد  یوده است.

حالا در پایان  8 ماهه 20 درصد رشد کرده است.  میری پیش بینی کرده است که صادرات تا پایان سال 35 درصد رشد کند. در این حالت میزان صادرات زعفران از کشور  از 370  تن فراتر خواهد رفت. سال قبل حدود 280 تن زعفران از کشور صادر شد. در خصوص آمار صادرات زعفران در سال 98 اینجا بیشتر بخوانید

پیش بینی رشد صادرات تا 40 درصد

در این خصوص، غلامرضا میری نایب رئیس شورای ملی زعفران در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه برداشت زعفران رو به پایان است، اظهار کرد: رصد‌ها نشان می‌دهد که ۷ تا ۱۰ درصد برداشت زعفران باقی مانده است.

او از رشد صادرات طلای سرخ خبر داد و گفت: بنابر آمار ۸ ماهه گمرک، صادرات زعفران نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۰ درصد رشد داشته است و پیش‌بینی می‌شود که اگر اتفاق خاصی در بازار رخ ندهد، رشد صادرات تا پایان سال به ۳۵ تا ۴۰ درصد برسد.

حداکثر قیمت هر کیلو زعفران ۱۵ میلیون تومان/ بازار داخلی تعریفی ندارد

میری حداقل قیمت هر کیلو زعفران را ۸ ‌میلیون تومان و حداکثر ۱۴ تا ۱۵ میلیون تومان اعلام کرد. نایب رئیس شورای ملی زعفران با اشاره به اینکه بازار داخلی تعریفی ندارد، بیان کرد: با توجه به شیوع ویروس کرونا، تعطیلی کسب و کار، رکود خرید و فروش و لوکس بودن زعفران در سبد مصرفی خانوار، بازار زعفران رونقی ندارد و تنها به سبب صادراتی بودن این کالا، بخشی از رکود بازار از طریق رونق صادرات جبران می‌شود.

او با اشاره به تاثیر خرید توافقی زعفران بر بازار گفت: با استمرار خرید زعفران از سوی سازمان تعاون روستایی به شرط عدم عرضه در بازار داخل، وضعیت بازار بهتر می‌شود.

به گفته میری، با مشخص شدن میزان تولید و صادرات می‌توان برآورد دقیقی از شرایط بازار داشت. نایب رئیس شورای ملی زعفران در پایان تصریح کرد: اگر شرایطی ایجاد شود که زعفران در بازار عرضه نشود، سازمان تعاون روستایی باید زعفران در اختیار صادرکنندگان قرار دهد تا آنها بتوانند به تعهداتشان عمل کنند؛ چرا که این امر به نفع کشاورزان هم است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

داده ها

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید