در هفته پایانی اذرماه خرید حمایتی به 15 درصد سال قبل هم نرسید!

  • توسط دنیای زعفران
  • آذر 24, 1399
  • اخبار
زعفران خریداری شده توسط تعاون روستایی- نحوه واگذاری 50 تن زعفران - خرید حمایتی زعفران در خراسان

در هفته پایانی اذرماه خرید حمایتی به 15 درصد سال قبل هم نرسید!

خرید حمایتی زعفران در خراسان رضوی به ۱۰.۵ تن رسید

ناصری: حجم خرید مدنظر نیست

مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی گفت: دولت ۱۰ هزار و ۵۰۰ کیلو گرم زعفران کشاورزان این استان را به صورت حمایتی خریداری کرد.

خرید حمایتی زعفران که از همان ابتدا قرار بود به صورت محدود انجام شود در گامهای نهایی به حدود 10.5 تن (در خراسان رضوی) رسید. عددی که حدود 13 درصد میزان خرید در سال گذشته است.  ابتدا پایان خریدحمایتی انتهای اذرماه اعلام شد اما احتمال تمدید ان هم مطرح است. باید دید با توجه به سیاست خرید محدود در سال جاری، این خرید ادامه می یابد یا نه؟

کشاورزان زیادی در خصوص نحوه خرید و بهانه گیری های گسترده برای ردکردن محصول و تحویل نگرفتن آن در شهرستان های مختلف گلایه کرده اد که واضحا نشان میدهد بنای مسئولان تعاونی خرید بسیار محدود است.

آخرین امار خرید حمایتی از زبان مسئول تعاونی خراسان رضوی

ایرج ناصری مقدم روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا  در خصوص میزان خرید حمایتی زعفران افزود: این مقدار زعفران از آغاز خرید حمایتی این محصول در نیمه آبان ماه امسال تاکنون و در راستای سیاست‌های دولت در حمایت از کشاورزان خریداری شده است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه هدف اصلی خرید حمایتی محصولات، مدیریت بازار و جلوگیری از کاهش بیش از اندازه قیمت محصول و متضرر شدن کشاورزان است، حجم خرید، مد نظر نیست و بیشتر حمایت از کشاورز مورد توجه قرار دارد.

مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۰ مرکز در شهرستانهای زعفران‌خیز استان خراسان رضوی خرید این محصول را بر عهده دارند گفت: محور و هدف اصلی دولت از خرید زعفران، حمایت از زعفرانکاران خُرد است و در این راستا سقف خرید زعفران از هر زعفران‌کار ۱۰ کیلوگرم تعیین شده است.

وی افزود: محصول امسال در ۲ سطح پوشال مرغوب به ازای هر کیلو گرم ۱۱۰ میلیون ریال و نگین به ازای هر کیلوگرم ۱۳۰ میلیون ریال خریداری می‌شود.

2 شیوه خرید زعفران در خرید حمایتی سال 99

ناصری مقدم با بیان اینکه امسال خرید زعفران به ۲ روش صورت می‌گیرد ادامه داد: در شیوه نخست، زعفران‌کاران با مراجعه به جهاد کشاورزی شهرستان در صورت تمایل به انبارهای بورس معرفی شده و می توانند زعفران خود را سپرده کالا کنند و برای دریافت وام به میزان ۵۰ درصد قیمت زعفران خود به بانک معرفی شوند.

وی گفت: در این روش، زعفران کشاورزان در انبارهای سازمان تعاون روستایی به صورت امانت نگهداری می‌شود و کشاورزان می‌توانند هر وقت، قیمت زعفران افزایش یافت با مراجعه به بانک و تسویه وام و پرداخت هزینه انبارداری، زعفران خود را تحویل بگیرند و به فروش برسانند.

مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی افزود: در دومین شیوه خرید، کشاورزان با عقد قرارداد، زعفران خود را تحویل این سازمان می‌دهند و پس از انجام آزمایش اعتبارسنجی و ثبت در چک لیست، معادل ۳۰ درصد ارزش زعفران تحویلی خود را دریافت و ۷۰ درصد باقی‌مانده را ظرف سه ماه دریافت می‌کنند.

وی ادامه داد: در این روش هم در صورت افزایش قیمت زعفران، کشاورزان می‌توانند با تسویه و بازگرداندن مبلغ دریافتی، زعفران خود را تحویل بگیرند.

ناصری مقدم گفت: اگر زعفران دریافتی از کشاورزان صادر و با قیمت بالاتری فروخته شد، ۵۰ درصد سود به نام کشاورز به صندوق حمایت از کشاورزان واریز می‌شود تا موجب حمایت از کشاورزان شود.

پارسال سطح زیرکشت زعفران در خراسان رضوی ۸۷ هزار و ۹۰۰ هکتار بود که از این سطح بیش از ۳۲۰ تُن محصول برداشت شد. امسال نیز ۹۲ هزار هکتار از مزارع خراسان رضوی به کشت زعفران اختصاص یافت که میزان برداشت آن وابسته به شرایط آب و هوایی است. ۱۲۹ هزار بهره‌بردار بخش کشاورزی خراسان رضوی در حوزه تولید زعفران فعالیت دارند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست داده های قیمت نقدی (spot price) و نحوه تهیه

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید