• صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • اظهارات دوپهلوی حسینی درباره قیمت زعفران و پیش بینی وضعیت تولید

اظهارات دوپهلوی حسینی درباره قیمت زعفران و پیش بینی وضعیت تولید

  • توسط دنیای زعفران
  • شهریور 1, 1400
  • اخبار
حسینی -افزایش رشد بی رویه قیمت زعفران در بازار چند؟ وضعیت تولید زعفران امسال

اظهارات دوپهلوی حسینی درباره افزایش قیمت زعفران و پیش بینی وضعیت تولید

حسینی از افزایش ۱۰ تا ۲۰ درصدی قیمت زعفران خبر داد و ضمن ابراز امیدواری در خصوص تداوم افزایش قیمت زعفران اظهاراتی متناقض نیز مطرح کرد. از جمله اینکه اعلام کرد برخی به دنبال بازارگردانی و افزایش قیمت زعفران هستند. همچنین فرضیه کاهش تولید به خاطر خشکسالی و عدم آبیاری برخی زمین های زعفران را زیر سوال برد. این در حالی است که نبود آب باعث افزایش شدید قیمت آب شده است که با توجه به قیمت پایین زعفران، برخی از کشاورزان آبیاری زمین ها را متوقف کرده اند.

امیدواریم افزایش قیمت زعفران متوقف نشود/برخی به دنبال بازارگردانی و افزایش قیمت هستند

به گزارش مشرق، علی حسینی عضو شورای ملی زعفران از افزایش قیمت زعفران در بازار خبر داد و گفت: طی یک ماه اخیر قیمت هر کیلو زعفران ۱۰ تا ۲۰ درصد رشد داشته که امیدواریم تا عرضه زعفران نو به بازار این روند متوقف نشود.

وی قیمت کنونی هر کیلو زعفران دسته را ۸ میلیون تومان، زعفران‌پوشال را ۱۰ میلیون و زعفران سوپر نگین را ۱۷ تا ۱۸ میلیون تومان اعلام کرد و افزود: قیمت کنونی زعفران طی یک ماه اخیر روند افزایشی داشته، اما در شرایط فعلی یک عده که زعفران در دست دارند، به دنبال بازارگردانی و افزایش قیمت هستند.

قیمت زعفران نسبت به سایر کالاها تغییر محسوسی نکرده است

میری ازدیاد تقاضا و مصرف برای خرید در دهه اول محرم را علت اصلی گرانی زعفران دانست و گفت: بعد از دهه اول محرم مصرف فروکش می کند و مجدد در ایام صفر به اوج خود می رسد، اما در مجموع قیمت زعفران نسبت به سایر کالاها نوسانی نداشته است.

وی با اشاره به اینکه قیمت زعفران مرتب در حال تغییر است، افزود: امیدواریم قیمت این محصول به نرخ واقعی خود برسد تا کشاورزان به تولید دلگرم شوند.

حسینی ادامه داد: با توجه به افزایش قیمت سایر کالاها، نرخ زعفران  تغییر محسوسی نداشته است.

عضو شورای ملی زعفران از رشد صادرات طلای سرخ خبر داد و گفت: استمرار روند رشد صادرات به مسائلی همچون آرامش منطقه و جابه جایی پول بستگی دارد و به طور کلی در خصوص زعفران باید یک استراتژی دنبال شود که به نفع تولید و تجارت است.

نمی توان از میزان تولید تخمینی انجام داد

وی درباره آینده تولید زعفران بیان کرد: گرچه تولید زعفران تحت تاثیر مسائل خشکسالی کاهش می یابد، اما تا زمان برداشت نمی توان پیش بینی دقیقی داشت چرا که همه ساله درصدی سطح زیرکشت افزایش می یابد.

حسینی با اشاره به اینکه زعفران گیاه سازگار با کم آبی است، بیان کرد: برخی کشاورزان تصور می کنند که در زمستان گیاه نیاز به آب ندارد، درحالیکه وزارت جهاد کشاورزی باید کشاورزان را آموزش بدهد که زعفران باید در منطقه ای کاشته شود که امکان آبیاری وجود داشته باشد.

این مقام‌ مسئول ادامه داد: برخی کشاورزان نبود بارندگی در زمستان را بهانه ای برای آب ندادن به گیاه مطرح می‌کنند، درحالیکه جای این سوال مطرح است آیا کشاورزان دیم‌کاشتند که دلایلی مبنی بر عدم بارندگی را مطرح می کنند؟

کشاورزان خرده مالک در هر حال تولید را انجام میدهند

وی با اشاره به اینکه بیش از ۷۰ درصد کشاورزان زعفران کار حداکثر یک هکتار زمین دارند، بیان کرد: کشاورزان خرده مالک تحت هر شرایطی به تولید ادامه می‌دهند و به عبارت دیگر این کشاورزان خرده مالک از بهره برداران قدیمی این صنعت هستند، اما بخش دیگر افرادی هستند که در حاشیه شهرها با اجاره کردن زمین و آب به امر تولید می‌پردازند و همواره به دنبال منافع خود هستند، امسال هم به خاطر شرایط خشکسالی و کم آبی اقدام به کشت نکردند.

عضو شورای ملی زعفران در پایان با بیان اینکه کشاورزان رکن اصلی در اشتغال‌زایی روستایی هستند، تصریح کرد: با توجه به آنکه عمده اشتغال در بخش کشاورزی  است، اما قیمت محصول به رغم هزینه‌های بالای تولید تغییری نداشته است که با استمرار این روند و ناامیدی روستاییان، اشتغال دچار آسیب می‌شود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

داده ها

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید