پیش بینی عجیب زینلی از میزان تولیدزعفران؛ 500 تن نه، 400 تن!!!

  • توسط دنیای زعفران
  • آبان 20, 1400
  • اخبار
افزایش صادرات زعفران

پیش بینی عجیب زینلی از میزان تولیدزعفران؛

500 تن نه، 400 تن!!!

زینلی: پیش بینی می شود تولید زعفران 10-15 درصد کاهش یابد

در حالیکه اکثر فعالان بازار زعفران کاهش قابل توجه تولید زعفران در سال جاری را حتمی میدانند، زینلی مجریطرح گیاهان دارویی جهاد کشاورزیمی گوید که امسال پیش بینی 500 تنی تولید زعفران محقق نمی شود اما حدود 400 تن تولید داریم!

این در حالی است که طبق آمار رسمی، تولید در سال 98 حدود 430 تن و در سال گذشته نیز در همین محدوده بوده است و طبیعتا در سال جاری با افت قابل توجه، باید خیلی کمتر از 400 تن تولید شود.

برنامه ای برای توسعه کشت زعفران وجود ندارد

حسین زینلی مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی همچنین در گفت و گو با ایسنا، بیان کرد: در حال حاضر در سطح ۱۲۱ هزار هکتار در کشور زعفران کشت می شود که دیگر برنامه ریزی های دولت برای افزایش سطح مزارع زعفران نیست.

وی افزود: هم اکنون دولت به دنبال آن است تا بهره وری را در واحد سطح افزایش دهد و با ارائه یارانه به کشاورز، تولید را به سوی ارگانیک تر شدن پیش ببرد.

وی ادامه داد: برای تولید محصول ارگانیک نیاز به سرمایه گذاری و هزینه کرد است که انجام این هزینه از توان بسیاری از کشاورزان خارج است. در نتیجه باید دولت حمایت های لازم را در این خصوص داشته باشد تا کشاورز بعد از اینکه محصول ارگانیک به بار نشست و آن را با قیمت بالاتر فروخت، خود به سوی تولید محصول ارگانیک پیش رود اما اگر در گام نخست حمایت های لازم از آن ها صورت نگیرد تمایل چندانی برای انجام این کار نخواهد داشت.

اهمیت تولید زعفران ارگانیک

زینلی در پاسخ به این سوال که بنا به گفته صادرکنندگان ارگانیک نبودن زعفران یکی از علل برگشت خوردن این محصول به داخل کشور است؟ توضیح داد: تعدادی از افراد که در منزل گل های زعفران را پاک می کردند، اقدام به استفاده از حشره کش برای از بین بردن حشره ها می کردند که استفاده از این محصول برای زعفران در تعدادی از کشورها ممنوع بوده و علت برگشت خوردن محصول بوده است.

وی با تاکید بر اینکه زعفران ایران محصولی پاک و سالم است، ادامه داد: به افرادی که وظیفه پاک کردن گل های زعفران را بر عهده دارند، اعلام شده که از حشره کش ها استفاده نکنند و از سوی دیگر این گل ها را در محل تمیزی پاک کنند.

افزایش صادرات زعفران ایران به چین

وی با بیان اینکه ایران اولین صادرکننده زعفران در دنیا است و هنوز جایگاه خود را در ارتباط با این محصول حفظ کرده است، از افزایش صادرات زعفران طی امسال به کشور چین خبر داد و گفت: طی یکی دو ماه گذشته ۱۰ تن زعفران به این کشور صادر شده و این نشان می دهد که ایران همچنان جایگاه خود را برای محصول زعفران در دنیا حفظ کرده است.

 

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه بیشتر زعفران ایران به صورت فله صادر می شود، تاکید کرد: بسیاری از کشورها تمایل دارند تا زعفران ایران را به صورت فله خریداری کنند تا بعدا آن را بسته بندی کرده و با برند خود به فروش برسانند. در حقیقت سال های سال این کشورها بر روی برندسازی کار کرده اند و ما از این امر غافل بوده ایم.

تشکیل صندوق ملی زعفران طی سال جاری

وی ادامه داد: دو راه پیش روی ما است یکی اینکه باید در سند توسعه بازار زعفران بر روی برندسازی و بسته بندی کار کنیم که البته به علت مشکلاتی همچون تحریم ها و … این کار با کندی پیش خواهد رفت؛ سپس بر روی صنایع تبدیلی این محصول کار شود.

زینلی تصریح کرد: برای صنایع تبدیلی این محصول ورود پیدا کرده ایم و همچنین طی یکی دو سال آینده چندین دارو نیز از این گیاه دارویی باارزش در داخل تولید خواهد شد.

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی گفت: هم اکنون زعفران ایران با قیمت واقعی خود به فروش نمی رسد و باید تلاش شود تا فروش آن به قیمت واقعی برسد.

وی از تشکیل صندوق ملی زعفران طی سال جاری خبر داد و افزود: این صندوق امسال ایجاد می شود و تمامی تشکیلات زنجیره زعفران به این صندوق واگذار می شود تا با مشارکت سرمایه گذاران و تولیدکنندگان، بهره بیشتری از این محصول ببریم.

وی با اشاره به اینکه در سال های گذشته به این محصول اهمیت زیادی داده نمی شد، ادامه داد: اما اکنون بسترسازی در زمینه بسته بندی ایجاد شده و نیاز است که دولت نیز حمایت های لازم را در این زمینه انجام دهد و از سوی دیگر شرکت های دانش بنیان نیز پای کار بیایند.

پیش بینی کاهش 10 تا 15 درصدی تولید!

زینلی خاطرنشان کرد: حمایت های دولت در زمینه صنایع تبدیلی این محصول ضعیف بوده در حالیکه این صنعت نیازمند سرمایه گذاری است و باید در این زمینه دولت هم حمایت های لازم را انجام دهد و مدیریت داشته باشد.

وی در ارتباط با میزان تولید زعفران در سال جاری بیان کرد: به علت بروز برخی از مشکلات در سال های گذشته و ناامیدی تعدادی از زعفران کاران و همچنین خشکسالی، پیش بینی می شود میزان تولید زعفران طی امسال ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش یابد.

وی ادامه داد: پیش بینی می شد میزان تولید زعفران طی امسال به ۵۰۰ تن برسد اما به نظر می رسد که حدود ۴۰۰ تن باشد.

قبلی «
بعدی »

فهرست داده های قیمت نقدی (spot price) و نحوه تهیه

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید