کاهش 80 درصدی تولید زعفران در یک شهرستان

  • توسط دنیای زعفران
  • آبان 25, 1400
  • اخبار

کاهش 80 درصدی تولید زعفران در یک شهرستان

6 دلیل کاهش شدید تولید طلای سرخ؛ از خاموشی چاه موتورها تا سرما و گرما و کاهش قیمت

علل مختلفی در خصوص کاهش قابل توجه تولید زعفران در سال جاری عنوان شده است. مدیرجهاد کشاورزی یکی از شهرستان های خراسان رضوی ضمن اشاره به کاهش 80 درصدی تولید زعفران در این شهرستان با دقت بالایی همه علل کاهش تولید را تشریح کرده است.

1-نصب کنتورهای هوشمند

مدیر جهاد کشاورزی بردسکن گفت: نصب کنتورهای هوشمند و توزیع آب حجمی و از سویی خاموشی چاه موتورها موجب شد طی ۲ سال اخیر سطح زیر کشت زعفران در این مناطق کاهش قابل توجهی داشته باشد.

500 هکتار زمین از روند گلدهی خارج شد

علیرضا مهمیز در گفت‌وگو با ایسنا درباره کاهش 80 درصدی تولید زعفران با بیان اینکه بخش قابل توجهی از زعفران بردسکن در منطقه کوهپایه و همچنین دشت کشت می‌شود، افزود: اگر چه سطح زیر کشت زعفران شهرستان بردسکن ۱۵۰۰ هکتار بوده اما به خاطر گرمای بیش از حد هوا، خشکسالی، خاموشی چاه موتورهای کشاورزی و ثابت ماندن قیمت آن در یک دوره ۱۰ ساله ۵۰۰ هکتار از مزارع از حالت گل‌دهی خارج شد.

2-مشکل و بحران آب

مدیر جهاد کشاورزی بردسکن عنوان کرد: هر چند سال گذشته ترسالی داشتیم اما سال جاری در مناطق کوهپایه با مشکل و بحران جدی کمبود آب و خشکسالی مواجه شدیم.

3-سرمازدگی شدید در انتهای سال 99

از سویی در انتهای سال ۹۹ و ابتدای امسال ۲ پدیده سرمازدگی شدید و طولانی شدن دوره گرما در تابستان موجب وارد شدن آسیب‌های جدی به پیاز زعفران شد.

4- دوره طولانی گرما در تابستان و کاهش 80 درصدی تولید زعفران

وی تصریح کرد: اگر چه سال‌های قبل طول دوره گرما کوتاه بود اما امسال چون دوره روزهای گرم حدود ۳۵ تا ۴۰ روز بود، پیاز زعفران به دلیل دمای بالا آسیب دید و نتیجه این شد که امسال تولید زعفران ۷۵ تا ۸۰ درصد کاهش یابد.

مهمیز کاهش تولید را یکی از دلایل افزایش قیمت زعفران دانست و گفت: هر چند برداشت هنوز به طور کامل به اتمام نرسیده اما پیش‌بینی می‌شود به خاطر کاهش ۸۰ درصدی امسال ۱.۵ تن زعفران خشک بیشتر تولید نشود.

وی افزود: به رغم اینکه در راستای حمایت از زعفران‌کاران دولت از طریق صندوق توسعه بخش کشاورزی به موقع اقدام به خرید توافقی زعفران نمود اما چون سطح عملکرد کاهش و از سویی قیمت افزایش یافته، کشاورزان عملا رغبتی برای تحویل زعفران خود ندارد.

کاهش تولید به یک کیلوگرم در هکتار

مدیر جهاد کشاورزی بردسکن با بیان اینکه قیمت زعفران طی ماه اخیر سه برابر افزایش یافته، گفت: میانگین تولید زعفران از هر هکتار که ۳.۵ کیلوگرم بود به یک کیلوگرم در سال جاری کاهش پیدا کرده است.

5- ثابت ماندن قیمت طی 10 سال و بی رغبتی کشاورزان

وی ارزش مالی ناخالص زعفران شهرستان بردسکن را ۴۵ میلیارد تومان اعلام نمود و تصریح کرد: اگر چه زعفران نیاز آبی کمی دارد اما به خاطر مشکلات به وجود آمده و ثابت ماندن قیمت طی ۱۰ سال گذشته کشت و حتی برداشت آن برای کشاورز توجیه اقتصادی نداشته اما امسال به خاطر به هم ریختن قانون عرضه و تقاضا همه به دنبال خرید این محصول هستند.

مهمیز اظهار کرد: اکنون که سطح زیر کشت زعفران به هزار هکتار کاهش بافته پیش‌بینی می‌شود هنوز ۲۰۰۰ بهره‌بردار در این بخش فعال باشند چون در گذشته محدودیتی برای تأمین آب مورد نیاز محصولات نبوده و کشاورزان در ۳۶۵ روز سال آب برداشت می‌کردند، اکنون که متوسط چهار ماه خاموشی چاه‌ها را در زمستان دارند، عملا به سمت کشت دیگر محصولات مانند پسته رفته‌اند.

6-کاهش رغبت و رسیدگی کمتر

وی تصریح کرد: هر چند قسمتی از کاهش عملکرد به دلیل گرما و سرما بوده اما مبارزه با علف هرز و تغذیه برگی نیز در عملکرد محصول بسیار مؤثر است. بخشی از کاهش عملکرد مربوط به مراقبت‌ها و نگهداری‌های کشاورزان در فصل مربوط به خود است که می‌شود با کنترل به موقع از لحاظ کیفی و کمی تأثیر بسزایی را در عملکرد محصول شاهد بود.

ّمدیر جهاد کشاورزی بردسکن با اشاره به اینکه زعفران در پنج نوع نگین صادراتی، پوشال مرغوب و معمولی، نگین معمولی و زعفران رشته کامل یا دخترپیچ خریداری می‌شود، اظهار کرد: در حال حاضر ۹۰ درصد زعفران شهرستان بردسکن در بخش مرکزی کشت می‌شود.

البته زینلی مدیر طرح گیاهان دارویی جهاد کشاورزی میزان کاهش تولید زعفران را کمتر ارزیابی کرده است.

قبلی «
بعدی »

1 دیدگاه

  1. پینگ بک: گزارش جدید از کاهش تولید زعفران در شهرستان ها | دنیای زعفران

دیدگاهتان را بنویسید

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

گزارش روزانه بازار زیره و زعفران و پسته در بورس

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید

دریافت کد بورسی

درباره ما

مزیت های خرید اشتراک +راهنما