• صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • سند راهبردی زعفران از سال آینده مشکلات ایران در تولید و صادرات زعفران را مرتفع خواهد کرد!!

سند راهبردی زعفران از سال آینده مشکلات ایران در تولید و صادرات زعفران را مرتفع خواهد کرد!!

  • توسط دنیای زعفران
  • آبان 19, 1401
  • اخبار
صندوق زعفران - زینلی

مدیر اجرایی گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی گفت: صندوق ملی زعفران تشکیل خواهد شد.

به گزارش دنیای زعفران ،دکتر حسین زینعلی در میز اقتصادی زعفران که در شهرستان فاروج برگزار شد، اظهار کرد: با اجرای سند راهبردی زعفران در سال آینده دیگر مشکلی در تولید و صادرات این محصول نخواهیم داشت.

وی از تعیین ۳۰۰ میلیارد تومان یارانه خرید زعفران خبر داد و افزود: اگر بازار تحت تاثیر قرار گیرد و قیمت ها کاهش یابد این اعتبار برای حمایت از کشاورز هزینه می شود.

وی علاوه بر تاکید بر سند راهبردی زعفران از تشکیل صندوق ملی زعفران نیز خبر داد و بیان کرد: خراسان شمالی یکی از مکان هایی است که تعاونی تخصصی خواهد داشت و به زعفران کاران توصیه می شود عضو آن شوند.

صندوق ملی زعفران تشکیل خواهد شد

دکتر زینعلی با اشاره بر سند راهبردی زعفران ادامه داد: اگر تعاونی شکل گیرد یارانه به آن اختصاص داده می شود و در این صورت شاهد تقویت کشت، فرآوری و صادرات زعفران خواهیم شد.

وی با اشاره به اینکه ایران در دنیا رتبه اول تولید زعفران را دارد، بیان کرد: خراسان رضوی اولین و بالاترین تولیدکننده زعفران است و فاروج رتبه سوم را در این زمینه دارد.

لزوم استفاده از شرکت های دانش بنیان

وی تاکید کرد: باید تلاش شود تا تا تکنولوژی لازم در ارتباط با زعفران را به فاروج وارد کرد، در حال حاضر تعدادی از کشاورزان میانگین تولید زعفران را به ۲۰ کیلوگرم در هکتار رسانده اند این در حالی است که این مقدار در فاروج ۵ کیلوگرم است.

دکتر زینعلی تصریح کرد: کشاورزان باید آبیاری به موقع، تغذیه مناسب، کوددهی و انتخاب پیاز مناسب را در دستور کار قرار دهد.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مشکلاتی که در حال حاضر وجود دارد آن است که نتوانسته ایم این محصول را به خوبی به دنیا بشناسانیم.

بهره مندی اراضی دیم از آب های آزادشده از مناطق شمالی خراسان

دکتر محمدرضا حسین نژاد استاندار خراسان شمالی نیز در ادامه این جلسه گفت: مقام معظم رهبری در سفر خود به خراسان شمالی یکی از مهمترین مزیت های این استان را حوزه کشاورزی اعلام کردند.

وی افزود: در همین راستا برنامه ریزی و اولویت گذاری های انجام شده نیز برای توسعه این بخش بوده است.

تصویب انتقال آب در سفر رییس جمهوری به خراسان شمالی

وی ادامه داد: در سفر رئیس جمهور به خراسان شمالی موضوع انتقال آب از بخش های شمال خراسان به سایر مکان های این استان پیگیری و مصوب شد که آب آزاد شده برای حوزه کشاورزی نیز مورد استفاده قرار می گیرد و قرار بر این است تا ۳۰۰ میلیون متر مکعب آب آزاد شود که در این صورت اراضی دیم نیز بهره مند خواهند شد.

دکتر حسین نژاد اظهار کرد: طی سفر رییس جمهور برای حفر آن چاه ها ۵۰۰میلیارد تومان در نظر گرفته شده است اما این مقدار اعتبار کافی نیست و نیازمند پیگیری های نمایندگان مجلس برای افزایش این اعتبار، تسریع کارگاه و سرعت بخشی در حفر این چاه ها هستیم.

وی تصریح کرد: تلاش زیادی برای استفاده دانش بنیان در حوزه زعفران شده و در این زمینه یک گروه تشکیل شده اسا تا دغدغه های موجود در زمینه کاشت، برداشت، فرآوری و صادرات آن را برطرف کند.

نبود تشکل قوی از مشکلات حوزه زعفران در فاروج

آذری نماینده مردم فاروج و قوچان در مجلس شورای اسلامی همچنین در این جلسه بیان کرد: باید تلاش کنیم زعفران فاروج همچون انگور آن بی هویت باقی نماند.

وی گفت: با توجه به اقلیم، پیش بینی می شود سطح زیر کشت زعفران افزایش یابد، بنابراین یکی از مهمترین اقداماتی که باید انجام شد کوتاه کردن دست دلالان است.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مشکلاتی که در حوزه زعفران در فاروج وجود دارد آن است که تشکل قوی وجود ندارد که در صورت تشکیل یک تشکل قوی می توان قیمت زعفران را نیز مشخص کرد.

برداشت مکانیزه از مشکلات زعفران فاروج

محمدزاده رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی نیز در ادامه گفت: ۵۰۰ تن زعفران در دنیا تولید می شود که ۹۰ درصد از این مقدار در ایران تولید می شود و میزان تولید در خراسان شمالی ۲۲ تن است.

وی افزود: یکی از برنامه های پیش روی این سازمان ارائه آموزش به زعفران کاران در خصوص کاشت، آبیاری و …. است.

وی ادامه داد: در تلاش هستیم تا در حوزه مکانیزاسیون کشت و برداشت و بازاریابی نیز به زعفران کاران کمک کنیم.

محمدزاده اظهار کرد: در حال حاضر در فاروج در ارتباط با بسته بندی و برداشت مکانیزه زعفران با مشکل مواجه است که از شرکت های دانش بنیان درخواست کمک جهت رفع مشکل مذکور هستیم.

 

بیشتر بخوانیم:

رو شدن دست اخلالگران و دلالان بازار زعفران!

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست داده های قیمت نقدی (spot price) و نحوه تهیه

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید