خرید توافقی زعفران، امسال هم انجام می شود

  • توسط دنیای زعفران
  • مرداد 22, 1397
  • اخبار

با وجود آنکه خرید توافقی زعفران در سال گذشته، حرف و حدیث ها و انتقاداتی به همراه داشت، رییس اداره تعاون روستایی تربت حیدریه گفت: امسال نیز برای دومین سال پیاپی خرید توافقی زعفران از زمان آغاز برداشت این محصول ( مهرماه ) در این شهرستان انجام می شود. تعاون روسنتایی زیرمجموعه وزارت جهاد کشاورزی، مسئول خرید توافقی یا تضمینی محصولات کشاورزی است.

جواد معاونی روز یکشنبه در گفتگو با ایرنا افزود: البته به شکلی برنامه ریزی شده تا مشکلات پارسال تکرار نشود و نحوه پرداخت نیز چهار روز بعد از دریافت جواب آزمایشگاه خواهد بود. وی با بیان اینکه پارسال و در قالب خرید توافقی نزدیک به 15 تن محصول زعفران از کشاورزان منطقه تربت حیدریه خریداری شد، تصریح کرد: خرداد امسال و برای نخستین بار در جهان بورس زعفران در تربت حیدریه راه اندازی و با توجه به اینکه خرید در بورس به صورت آتی انجام می شود، لذا از هم اکنون کار مبادله در این مرکز اقتصادی نیز در حال انجام و پیش بینی ما آن است که زعفرانکاران تربت حیدریه روزهای بهتری را پیش روی خواهند داشت.

پارسال و با دستور وزیر جهاد کشاورزی، سازمان تعاون روستایی کار خرید توافقی حمایتی زعفران را از دوم آبان آغاز و تا بهمن ماه ادامه داد.

به طور معمول خرید توافقی باعث بهبود قیمت زعفران شده است. در سال 85 و 96 این سیاست قیمت زعفران را رشد داد. باید منتظر ماند و دید امسال چه خواهد شد؟

نمای آماری از  قطب تولید زعفران

گفتنی است، از مجموع 82 هزار هکتار اراضی زیر کشت زعفران استان خراسان رضوی، هشت هزار و 500 هکتار یعنی معادل 12 درصد استان به اراضی شهرستان تربت حیدریه و از مجموع افزون بر 50 هزار هکتار عرصه کشاورزی شهرستان زاوه، 12 هزار هکتار معادل 17 درصد ظرفیت استان به کشت زعفران اختصاص دارد.

در سطح استان 117 هزار خانوار به کشت زعفران مشغول هستند که از این میزان بین 14 تا 15 هزار خانوار به زعفران کاران تربت حیدریه اختصاص دارد و تعداد بهره برداران بخش کشاورزی زاوه نیز 17 هزار نفر است که بالغ بر 90 درصد آن ها به کشت زعفران مشغول هستند.

اکنون به ازای هر هکتار زمین زعفران، 220 نفر روز مشغول کار هستند که در کل 70 هزار نفر اشتغال مستقیم و دو تا سه برابر این رقم، اشتغال غیرمستقیم به دست می آید. در حالی که متوسط تولید زعفران در استان چهار کیلوگرم در هر هکتار است، این رقم در شهرستان تربت حیدریه بین 3.8 تا 4.1 کیلوگرم در هکتار است که در سال تولید 32 تن زعفران خشک را برای این خطه به همراه دارد.

در شهرستان زاوه نیز همین ارقام وجود دارد با این تفاوت که سال 95 بدلیل کاهش نزولات جوی و سرمازدگی میزان برداشت زعفران با 30 درصد کاهش نسبت به سال قبل، به 28 تن رسید، اما به طور کلی متوسط برداشت در این شهرستان 40 تن در سال است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

داده ها

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید