مقاومت واسطه گران در برابر توسعه معاملات زعفران در بورس

مقاومت واسطه گران در برابر توسعه معاملات زعفران در بورس

واسطه ها اجازه نداده اند زعفران به قیمت واقعی خود برسد

رامین اسمی، مسئول امور زعفران سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی در خصوص مزایای عرضه زعفران در بورس کالا معتقد است که تعمیق معاملات زعفران در انواع قراردادها می تواند باعث کشف قیمت واقعی زعفران و واقعی سازی قیمت این محصول شود. البته مقاومت هایی در این مسیر وجود دارد.


وی به خبرگزاری میزان گفت: در حقیقت مهمترین مزیت گواهی سپرده زعفران این است که خریدار اطمینان دارد محصولی که از بورس تهیه می‌کند، از استاندارد و کیفیت لازم برخوردار است. این روش معاملاتی علاوه بر افزایش کیفیت، کمک بسزایی در ارتقای برند زعفران ایرانی خواهد داشت که به مرور زمان می‌توانیم جایگاه مان را در بازار‌های بین المللی پیدا کنیم. وی در ادامه بورس را پلی به سوی توسعه بازار کشاورزی دانست و گفت: بازار کالایی به کمک توسعه بخش کشاورزی آمده و پس از رونق بازار فیزیکی، اکنون به فکر ارتقای بازار طلای سرخ در بازار آتی است؛ به این ترتیب، نخستین معاملات آتی زعفران جهان از خردادماه سال جاری در بورس کالای ایران انجام شد که امیدواریم طلای سرخ ایرانی هر چه زودتر به جایگاه و ارزش واقعی خود برسد و ایران را به مرجع قیمت گذاری زعفران در دنیا تبدیل کند.

معاملات بورس باید عمق پیدا کند

به عقیده مسئول امور زعفران سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی زعفران به عنوان محصول استراتژیک حوزه کشاورزی، به بازاری شفاف و مدون نیاز دارد تا بتواند قیمت این محصول را ساماندهی کند؛ چرا که اکنون واسطه گرانی در این بازار وجود دارند که از سادگی کشاورزان سوء استفاده کرده و محصول برداشتی آن‌ها را زیر قیمت واقعی خریداری می‌کنند. سپس این محصول ارزآور را به عنوان یک کالای سرمایه‌ای دپو کرده تا در زمان مناسب با قیمت‌های بالاتر آن را در بازار عرضه و سود‌های غیرمنطقی به دست آورند؛ اما خوشبختانه با ورود بورس  به بازار این محصول، کشاورز بدون هیچ واسطه‌ای و با قیمت واقعی محصول خود را در بورس عرضه می‌کند. اسمی تأکید کرد: با اطمینان می‌توان گفت که تمامی روش‌های فروش در بورس کالای ایران از مزیت‌های زیادی برخوردارند، منتهی باید این بازار عمق پیدا کرده و شناخته شود.

واقعی سازی قیمت زعفران به وسیله بورس

به عقیده وی  این معاملات ابزار بسیار مناسبی از لحاظ شفافیت، کشف قیمت و تأمین مالی بخش کشاورزی به شمار می‌آید؛ ضمن اینکه این ابزار می‌تواند با افزایش فعالان اقتصادی در این بخش، قیمت‌های زعفران را در ایران و در بازار‌های صادراتی واقعی کند. مسئول امور زعفران سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی در ادامه گفت: با عرضه زعفران در بورس ، تولیدکنندگان با توجه به مکانیسم شفاف سازی قیمت‌ها روی تابلوی معاملات، از قیمت‌های واقعی مطلع می‌شوند؛ چون تعیین قیمت زعفران به صورت عرضه و تقاضا باعث کشف واقعی قیمت این محصول می‌شود؛ به این ترتیب، پس از عرضه زعفران در بورس کالا، کشاورزانی که از این بازار مطلع هستند و منافع خود را در این بازار دیده اند، حاضر نمی‌شوند که محصول تولیدی را با قیمت کم در خارج از بورس و به واسطه‌ها بفروشند.

واسطه ها اجازه نداده اند زعفران به قیمت واقعی خود برسد

اسمی ادامه داد: زعفران گران‌ترین محصول کشاورزی است و قابلیت نگهداری در انبار‌های استاندارد پذیرش شده در بورس کالا را دارد؛ اما به دلیل اینکه واسطه‌ها با قیمت کمتر از بازار‌های جهانی این محصول را به فروش می‌رسانند، هرگز زعفران به قیمت واقعی خود در سطح جهانی نرسیده است؛ بنابراین از جمله مزایای ورود زعفران به معاملات آتی بورس این است که فعالان اقتصادی زیادی در آن حضور پیدا خواهند کرد و می‌توانند مانند کالا‌های دیگر، این محصول را مورد معامله قرار دهند و با افزایش تبادلات تجاری و معاملات، قیمت واقعی نیز کشف شود.

وی در پاسخ به این سوال که بازار آتی زعفران چه کمکی در زمان نوسان نرخ ارز به تولیدکنندگان می‌کند، عنوان کرد: یکی از عوامل تأثیرگذار بر قیمت طلای سرخ، قیمت ارز است؛ یکی از مهمترین مزایای راه اندازی قرارداد آتی زعفران، پیشبینی پذیر کردن بازار است، به طوری که فعالان این عرصه وارد بازار آتی شده و با تجزیه و تحلیل، زعفران را برای ماه‌های آینده معامله می‌کنند که این امر علاوه بر پوشش نوسانات قیمتی در آینده، چشم انداز مناسبی از آینده بازار را به زعفران کاران و فعالان ارائه می‌دهد.

ایجاد مقاومت در مسیر توسعه معاملات در بورس

مسئول امور زعفران سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی در انتها خاطر نشان کرد: معاملات قرارداد‌های آتی در سراسر دنیا در حال انجام است و ما مشتاق هستیم که در ایران نیز، کل محصول زعفران با انواع ابزار‌های بورس کالا به فروش برسد. مقاومت‌هایی در این مسیر وجود دارد و برخی واسطه گران نیز اعتراضات خود را اعلام کرده اند؛ اما منافع ملی اهمیت بیشتری دارد و بورس نیز حامی این منافع است. بورس‌های کالایی در تمام دنیا به عنوان سالم‌ترین بازار‌های مالی شناخته می‌شوند و نباید از آن‌ها فرار کرد؛ لذا می‌توان گفت: بورس روندی منطقی برای انجام معاملات دارد و می‌تواند نجات بخش زعفران ایرانی باشد.

بعد از مقام اول تولید، نوبت رند جهانی است

در حال حاضر کشور ما در دنیا بزرگترین تولیدکننده زعفران است، در حالی که تا قبل از جنگ جهانی اول اسپانیا با تولید ۱۳۰ تن زعفران، بزرگترین تولیدکننده زعفران جهان محسوب می‌شد، اما این آمار در حال حاضر به ۸۰۰ کیلو تا یک تن در سال رسیده است.

این در حالی است که ایران با تولید ۳۳۸ تن زعفران در سال ۱۳۹۶ به عنوان بزرگترین تولیدکننده در دنیا بوده است، اما با وجود بی رقیب بودن ایران در تولید این محصول، متأسفانه در حوزه تجارت هنوز نتوانسته ایم نقش آفرینی مطلوبی داشته باشیم؛ از این رو، به نظر می‌رسد که باید بتوانیم با رقابت سالم و ارتقای بازاری مناسب در بورس ، برند جهانی زعفران را نیز از آن خود کنیم. بورس کالای ایران به همین منظور نخستین معاملات آتی زعفران جهان را راه اندازی کرده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

داده ها

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید