از 6 هزار صادرکننده جدید، چند نفر وارد بازار زعفران شده اند؟

آخرین تحولات بازار طلای سرخ از زبان میری؛

افت مصرف داخلی، تداوم صادرات طبق روال و کاهش عرضه

ورود 6 هزار صادرکننده جدید به بازار صادرات کشور

در حالیکه صادرات زعفران در سال گذشته یک رکورد مقداری جدید ثبت کرد، میری رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران می گوید که صادرات این محصول طبق روال ادامه دارد اما مصرف داخلی کاهش یافته است. وی به نقل از مسئولان می گوید که 4 تا 6 هزار صادرکننده جدید وارد بازار شده است. البته مشخص نیست که چه تعداد از این افراد مربوط به بازار زعفران هستند.

طبق برخی آمارهایی که در اختیار دنیای زعفران قرار گرفته است، حدود 190 نفر صادرکننده زعفران هستند که احتمالا در سال جاری، این رقم افزایش پیدا کرده است. دنیای زعفران پیشتر گفته بود که با توجه به رقابتی شدن نرخ های زعفران ایرا در سطح جهان و همچنین کاهش تدریجی محدودیت های ارزی، رقابت برای صادرات زعفران رشد خواهد کرد و تعداد بازیگران بیشتر خواهد شد.

  میری درباره تحولات بازار و علل رشد قیمت در هفت های اخیر هم گفت: کاهش عرضه، افزایش قیمت تمامی کالا‌ها و امتناع فروشندگان از توزیع محصول موجب شده است تا نرخ طلای سرخ با نوساناتی نسبت به هفته‌های گذشته در بازار روبرو شود.

نرخ زعفران همچنان در بازه 8 تا 14

غلامرضا میری نایب رئیس شورای ملی زعفران در گفت و گو با خبرنگار  صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره آخرین تحولات بازار طلای سرخ اظهار کرد: هم اکنون حداقل قیمت هر کیلو طلای سرخ ۸ میلیون و ۲۰۰ هزار و حداکثر ۱۳ تا ۱۴ میلیون تومان است. وی افزود: با توجه به عدم ثبات نرخ ارز و نرخ کالا‌ها نمی‌توان پیش بینی دقیقی را راجع به بازار زعفران داشت.

آخرین وضعیت بازار

میری از افزایش قیمت زعفران در بازار خبر داد و گفت: کاهش عرضه، افزایش قیمت تمامی کالا‌ها و امتناع فروشندگان از توزیع محصول موجب شده است تا نرخ طلای سرخ با نوساناتی نسبت به هفته‌های گذشته در بازار روبرو شود. این مقام مسئول با بیان اینکه مصرف زعفران در بازار داخلی کاهش پیدا کرده است، اظهار کرد: این در حالی است که صادرات طبق روال عادی در حال انجام است.

وی درباره آخرین وضعیت صادرات زعفران گفت: براساس آمار ۱۲ ماهه گمرک در سال ۹۷، صادرات نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۴ درصد رشد داشته است و در خصوص صادرات امسال، گمرک آماری ارائه نکرده است که بتوانیم نسبت به مدت مشابه سال قبل آن را مقایسه کنیم. میری نسبت به قاچاق زعفران از مرز‌های کشور هشدار داد و افزود: با توجه به بخشنامه بانک مرکزی مبنی بر بازگشت ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما و مشکلات صادرکنندگان در این زمینه، برخی افراد با سو استفاده از این موقعیت زعفران را به صورت قاچاق از کشور خارج می‌کنند که این امر بر کاهش عرضه محصول در بازار داخل دامن زده است.

ورود 6 هزار صادرکننده جدید به بازار

عضو شورای ملی زعفران ادامه داد: با توجه به اظهارات بانک مرکزی و سایر مسئولان بین ۴ تا ۶ هزار صادرکننده جدید وارد بازار شدند و مقادیر قابل توجهی کالا صادر می‌کنند، در حالیکه هیچ ارزی وارد کشور نکردند. از این رو به نظر می‌رسد که تجدید نظری باید دربخشنامه بانک مرکزی صورت گیرد به طوریکه صادرکنندگان ارز حاصل از صادرات را در اختیار واردکنندگان قرار دهند. وی در پایان تصریح کرد: با توجه به مشکلات پیش روی صادرکنندگان باید تمهیدات جدی اندیشیده شود، در غیر این صورت صادرکنندگان واقعی از امر صادرات خارج خواهند شد که در نهایت این امربه سبب ارزآوری بالا و حجم کم محصول بر قاچاق دامن می‌زند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

داده ها

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید