• صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • حمایت تمام قد مدیرعامل زرین از قیمت زعفران؛ 5 ماه تا عرضه جدید مانده و 78 درصد زعفران صادر شده است

حمایت تمام قد مدیرعامل زرین از قیمت زعفران؛ 5 ماه تا عرضه جدید مانده و 78 درصد زعفران صادر شده است

  • توسط دنیای زعفران
  • خرداد 21, 1398
  • اخبار

حمایت تمام قد مدیرعامل زرین از قیمت زعفران

هنوز 5 ماه تا فصل برداشت مانده است/ فقط 22 درصد زعفران تولیدی سال قبل باقی مانده است

صادرکنندگان برای انجام تعهدات خود مجبور به خرید هستند

دنیای زعفران، اشاره: در حالیکه طی یک ماه اخیر، قیمت زعفران تحت تاثیر هیجانات، کاهش یافته است، مدیرعامل شرکت زرین زعفران مشرق زمین، قویا از نیاز بازار و صادرکنندگان به زعفران طی 5 ماه باقیمانده تا فصل برداشت سخن گفت. به اعتقاد این فعال صنعت زعفران، صادرکنندگان تعهدات زیادی دارند و حدود 78 درصد (270 تن از 350 تن)محصول تولیدی در سال قبل هم هم اکنون صادر شده است. لذا طی 5 ماه آتی مجبور به خرید زعفران از کشاورزان هستند. کریمی ایجاد هیجان منفی  فروش را عامل زیان کشاورزان دانست.

کریمی: 270 تن از 350 تن زعفران تولیدی صادر شده است

غلامرضا کریمی، فعال بازار زعفران امروز در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، به برخی اظهارات و شایعات درباره کاهش قیمت زعفران در اثر افت صادرات و نزدیک شدن به فصل برداشت، واکنش نشان داد. کریمی با بیان اینکه طی هفت ماه گذشته از حدود ۳۵۰ تن محصول برداشت شده، نزدیک به ۲۷۰ تن آن صادر شده، اظهار کرد: هنوز حدود پنج ماه تا فرارسیدن فصل برداشت زعفران باقی مانده و این در حالی است که موجودی باقیمانده در بازار داخلی تنها حدود ۸۰ تن است و در طول مدت باقیمانده تا زمان برداشت سال جدید تجار و صادرکنندگان مجبور هستند به تعهدات خود عمل کنند و با توجه به حجم عظیم صادرات انجام شده، نیاز به خرید زعفران دارند.

شیب منفی قیمت ها در اثر هیجانات است

 در نتیجه گاهی شاهد آن هستیم که برخی اخبار برای ایجاد هیجان منفی در بازار و خرید ارزان قیمت، نزدیک شدن به زمان برداشت محصول در سال جدید و نوسانات منفی نرخ ارز را عاملی در افزایش عرضه‌ها و کاهش قیمت‌ها عنوان می‌کنند. این در حالی است که هنوز پنج ماه تا فصل برداشت زعفران باقی مانده و بازه زمانی قابل توجهی نسبت به میزان موجودی محصول در کشور است؛ ضمن اینکه شیب منفی هفته‌های اخیر قیمت‌ها در بازار داخلی تحت تاثیر این هیجانات تنها عاملی برای زیان تولیدکنندگانی است که هنوز محصول خود را برای فروش به تجار و صادرکنندگان در اختیار دارند.

وی در خصوص اثرگذاری بازار آتی زعفران بر معاملات این محصول گفت: راه اندازی این معاملات طی یکسال گذشته کمک کرده تا کشاورزان و زعفران کاران از فروش محصول خود به قیمت‌های پایین به دلالان امتناع کنند. چراکه معامله در بورس قیمت‌های واقعی را برای تولیدکننده شفاف کرده است.

مکانیزم تعادل بخشی بین بازار و بورس

وی ادامه داد: با استفاده از ساختار بورس، تولیدکننده نیز می‌تواند فروش محصول خود را در طول سال مدیریت کند؛ بطوریکه با توجه به ظرفیت‌های ایجاد شده در انبار‌های پذیرش شده در بورس، زمانیکه روند قیمت‌ها در بازار سنتی کاهشی باشد، کشاورز محصول خود را به انبار‌های بورس تحویل داده و زعفران خود را با قیمت واقعی می‌فروشد. در مقابل، چنانچه قیمت‌های بازار رو به بالا باشد، کشاورز می‌تواند محصول را تحویل گرفته و در بازار آزاد بفروشد. به این ترتیب، تعادل بین بازار سنتی و بورس نیز برقرار شده و بازیگران بازار سنتی که در گذشته بورس را به عنوان رقیب خود تلقی می‌کردند، رفته رفته با مزایا و کارکرد بورس آشنا شده اند و امروز از این بستر استفاده می‌کنند.

بورس آسیب رسان نیست، یک توانمندی است

به گفته وی، فعالان بازار پس از گذشت یکسال از راه اندازی بازار آتی به این امر اعتقاد پیدا کرده اند که بورس نه تنها آسیبی برای بازار سنتی نیست، بلکه برای این بازار و بازیگران آن یک توانمندی و بازی برد برد محسوب می‌شود. کریمی با بیان اینکه در فصل برداشت سال جدید پیش بینی می‌شود کشاورزان و تولیدکنندگان بیشتری از عرضه زعفران خود در بورس کالا استقبال کنند، اظهار داشت: با توجه به مزایایی که بورس طی یکسال گذشته برای کشاورزان زعفران به ارمغان آورده، انتظار داریم استقبال از سمت تولیدکنندگان این محصول برای حضور در معاملات بورس در زمان برداشت سال جدید افزایش یابد.

در این راستا، در حال حاضر در شهرستان تربت حیدریه جلسات متعددی نیز برای آشنایی تولیدکنندگان با مزایای حضور در بورس برگزار می‌شود تا از طریق مکانیسم‌های حاکم بر این بازار و ابزار‌های معاملاتی آن جلوی نوسانات و آسیب‌های سنوات گذشته در بازار سنتی گرفته شود.

فعالیت 3 هزار زعفران کار با سابقه در بورس

وی از فعالیت بیش از سه هزار کد معاملاتی کشاورزان زعفران کار فعال در تربت حیدریه در بورس خبر داد و گفت: این تعداد هم شامل زعفران کاران و هم تجار بازار زعفران است و با ورود عموم مردم و سایر بازیگران به معاملات بورس این تعداد قابل افزایش بوده که به این ترتیب اشتغال زایی بیشتری را در حوزه زعفران پیش بینی می‌کنیم. این زعفران کار باسابقه به امکان پیش بینی قیمت‌ها در بازار آتی برای ماه‌های پیش رو اشاره کرد و گفت: برای توسعه هر چه بیشتر بازار آتی، لازم است سطح آموزش‌های تولیدکننده را نسبت به مزایای معاملات آتی و آپشن در بورس کالا ارتقا دهیم تا کشاورزان نیز به معاملات پیشرفته قرارداد‌های آتی و اختیار معامله وارد شوند.

لزوم تقویت رسانه ای معاملات بورس

وی تقویت بُعد رسانه‌ای معاملات بورس در بین مردم را عاملی در توسعه این معاملات و بروز اتفاقات مثبت‌تر و جذب سرمایه‌های سرگردان جامعه به سمت بورس کشاورزی دانست و گفت: استان خراسان رضوی در تولید زعفران، پسته و زیره رتبه‌های برتر را در کشور در اختیار دارد و مردم می‌توانند به کمک بورس از قیمت‌های روز محصولات کشاورزی مطلع شوند. div>

قبلی «
بعدی »

1 دیدگاه

  1. پینگ بک: بازار نقدی زعفران در حال تغییر فاز؛ رشد تقاضا در تابستان | دنیای زعفران

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست داده های قیمت نقدی (spot price) و نحوه تهیه

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید