• صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • توضیحات تعاون روستایی درباره خرید توافقی و پیش بینی تولید زعفران؛ این بار 500 تن!

توضیحات تعاون روستایی درباره خرید توافقی و پیش بینی تولید زعفران؛ این بار 500 تن!

  • توسط دنیای زعفران
  • آبان 5, 1398
  • اخبار
تولید زعفران

تناقضات اماری ادامه دارد؛ این بار 500 تن!

تایید حداقلی بودن مداخله در بازار زعفران

حسین شیرزاد معاون وزیر جهاد کشاورزی از تولید حدود ۵۰۰ تن زعفران در سال جاری خبر داد در حالیکه مسئول گیاهان دارویی وزارت جهاد رقم تولید زعفران را 430 تن را پیش بینی کرده بود. هم اکنون در میانه فصل برداشت هستیم. وی همچنین  از موافقت سازمان برنامه بودجه برای خرید حمایتی این محصول خبر داد. معلوم نیست منظور از مداخله محدود چیست.  اینجا ببشتر بخوانید

موافقت با مداخله محدود در بازار

وی با اعلام اینکه امسال با تلاش زعفران کاران، حمایت فنی وزارت جهاد کشاورزی و  میزان بارش مناسب باعث شده  تولید زعفران از وضعیت مطلوبی برخوردار باشد، تاکید کرد: به منظور جلوگیری از کاهش و نوسان نامتعارف قیمت و احتمال ایراد خسارت به کشاورزان، خرید حمایتی محصول توسط سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور امری اجتناب ناپذیر است و برنامه‌ریزی جهت خرید توافقی زعفران از ماه گذشته آغاز شده است. شیرزاد با یادآوری این که براساس تحلیل‌های قیمتی انجام شده توسط معاونت های تخصصی و بازرگانی وزارتخانه و مؤسسه پژوهش های اقتصادی و برنامه‌ریزی، قیمت تمام شده هر کیلوگرم زعفران پوشال معادل ۸۲ میلیون ریال برآورد شده است، گفت: سازمان برنامه و بودجه نیز با پیشنهاد وزیر جهاد کشاورزی برای مداخله حداقلی در بازار زعفران جهت جلوگیری از کاهش قیمت و خرید حمایتی زعفران سال ۱۳۹۸ موافقت کرده و دستورالعمل ها و سازوکارهای عملیاتی و اجرایی آن در حال تدوین است و به زودی با دستور وزیر جهاد کشاورزی در موقعیت زمانی مشخص اعلام خواهد شد.

پیش بینی تولید 500 تن زعفران

تولید زعفران

به گزارش «کالاخبر» به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، حسین شیرزاد درباره خرید حمایتی زعفران توسط سازمان مرکزی تعاون روستایی اظهار داشت:خرید حمایتی زعفران در سال زراعی ۹۷-۹۶ با مدیریت سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور بدون ایجاد هرگونه ضرر و زیان برای دولت انجام و فروش آن نیز در بازار بورس کشور به طور شفاف انجام شد. وی با اشاره به این که بیش از ۲۰۰ هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در زنجیره ارزش زعفران فعالیت دارند، تصریح کرد: براساس آمارهای موجود، امسال بیش از ۱۱۴ هزار هکتار از اراضی کشور به کشت زعفران اختصاص یافته  و عمده تولید کنندگان این محصول، ساکنان مناطق روستایی کمتر برخوردار کشور هستند.

برداشت و تولید زعفران

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با بیان اینکه زعفران از مهمترین محصولات صادراتی کشور است و  سال گذشته ۳۵۱ میلیون دلار برای کشور ارزآوری داشت، خاطرنشان کرد: پیش بینی می‌شود تولید زعفران امسال به حدود ۵۰۰ تن برسد و این رکورد، احتمال دارد منجر به  عرضه مازاد و غیر متعادل شود.

قبلی «
بعدی »

فهرست داده های قیمت نقدی (spot price) و نحوه تهیه

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید