• صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • خرید توافقی زعفران ، همچنان بدون عدد و رقم!/ شیرزاد؛ خرید توافقی با “منابع قابل توجه”/ تجهیز منابع از 3 محل

خرید توافقی زعفران ، همچنان بدون عدد و رقم!/ شیرزاد؛ خرید توافقی با “منابع قابل توجه”/ تجهیز منابع از 3 محل

  • توسط دنیای زعفران
  • مهر 28, 1398
  • اخبار
خرید توافقی زعفران

تاکید مدیرعامل تعاون روستایی بر ورود دولت و خرید توافقی زعفران با خط اعتبار قابل توجه در سال جاری

خرید توافقی زعفران، همچنان بدون عدد و رقم!

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی از تجهیز منابع مالی از سه محل (بانک کشاورزی، منابع داخلی و بانک های خصوصی) برای مداخله گسترده در بازار و خرید توافقی زعفران و پیشگیری از افت قیمت ها خبر داد اما جزئیاتی در خصوص میزان منابع، نرخ خرید توافقی و زمان ورود اعلام نکرد. گفتنی است با افت شدید قیمت زعفران، مطالبات گسترده ای در خصوص لزوم ورود دولت و حمایت از کشاورزان مطرح شد که نهایتا به قطعی شدن خرید توافقی گل و سرگل زعفران منجر شد. اما همچنان جزئیات کلیدی این طرح مثل میزان منابع، نرخ خرید توافقی، نحوه مشارکت انبارهای بورسی و … مشخص نیست.

شاید به همین خاطر است که با وجود اعلام خبر خرید توافقی زعفران از حدود 3 هفته قبل، بازار تاثیری نگرفته و روند نزولی قیمت ها همچنان ادامه دارد. حالا مدیر تعاون روستایی (زیرمجموعه وزارت جهاد) دوباره بر اجرای طرح با منابع قابل توجه تاکید کرده است اما همچنان عدد و رقمی اعلام نکرده است.

به گزارش مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، حسین شیرزاد رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران اظهار داشت: با توجه به شرح وظایف و رسالت‌های سازمان مرکزی تعاون روستایی در زمینه حمایت از تولید کنندگان و تنظیم بازار محصولات کشاورزی، رصد مداوم بازار زعفران و پایش مستمر قیمت این محصول با شروع فصل برداشت، به ویژه در مراکز اصلی تولید نظیر استان‌های خراسان رضوی و جنوبی، در دستور کار سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور قرار داشته تا اقدامات عوامل واسطه و سودجو و تبانی احتمالی آنها در بازار، قیمت زعفران را با شیب کاهنده و غیر منصفانه روبه‌رو نسازد.

خط اعتباری قابل ملاحظه برای خرید توافقی زعفران

این مقام مسئول در ارتباط با نحوه اقدام سازمان متبوع خود در  تعادل بخشی به بازار زعفران سال جاری تصریح کرد: در حال حاضر، تجهیز منابع مالی لازم برای ورود گسترده تر در بازار زعفران به کمک شبکه تعاونی‌های روستایی کشور در مرحله نهایی قرار دارد و با همکاری بانک کشاورزی مقرر شده تا خط اعتباری قابل ملاحظه‌ای در راستای خرید توافقی این محصول به منظور تأمین به هنگام منابع مالی اتحادیه‌های متقاضی خرید فراهم آید.

معاون وزیر جهاد کشاورزی، همچنین خاطرنشان کرد: علاوه بر این، سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران نیز درصدد است تا از محل منابع در اختیار خود- امکانات مالی قابل توجهی را به اتحادیه‌های ملی تزریق نماید و تلاش جدی ما آن است که با خرید حجم بیشتری در این دو استان وارد بازار شویم.

اعلام آمادگی بانک های خصوصی برای تزریق منابع

شیرزاد با اعلام اینکه تعدادی از بانکهای خصوصی نیز در این راستا برای تخصیص تسهیلات لازم اعلام آمادگی کرده‌اند یادآور شد: در همین ارتباط شبکه تعاونی‌های روستایی استان خراسان رضوی، اتحادیه تعاونی‌های تولید و اتحادیه ملی باغداران کشور نیز آمادگی کامل خود را در جهت احداث مراکز خرید در فصل برداشت و ابتیاع مقادیر معتنابهی زعفران با بهای منصفانه و عادلانه و جلوگیری از روند نزولی قیمت در بازار اعلام داشته‌اند.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستاییتأکید کرد: شبکه تعاون روستایی استان خراسان رضوی به عنوان قطب اصلی تولید می‌تواند ضمن همکاری با بورس کالاهای کشاورزی و با دخالت مؤثر در بازار زعفران، ضمن ایجاد تعادل نسبی و جلوگیری از تغییرات نامتعارف در بازار از یکسو و آشنا نمودن کشاورزان به بازارهای جدید ایجاد شده در حوزه زعفران نظیر سپرده کالایی و معاملات آتی از سوی دیگر، با فروش زعفران به منصفانه ترین قیمت توسط خود کشاورز و بهره مندی از سود واقعی محصول بدون نیاز به حضور مستقیم دولت در بازار زعفران انتظارات لازم از شبکه تعاون روستایی کشور در تنظیم بازار زعفران را برآورده سازد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست داده های قیمت نقدی (spot price) و نحوه تهیه

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید