قصه پرغصه سند جامع زعفران !

سند جامع زعفران

قصه پرغصه سند جامع زعفران!

یک نماینده مجلس: سند جامع زعفران اجرایی شود

در حالیکه نماینده مردم قاینات و زیرکوه در مجلس گفته که سند جامع زعفران در کشور تدوین شده است؛ نباید اجازه داد سال‌ها خاک بخورد و باید فوری اجرایی شود، اینسند مدتهاست به دلایل واضحی خاک می خورد.

بخش خصوصی مثل شورای ملی که متولی اجرای سند جامع زعفران بوده، می گوید که بودجه ای برای آن تخصیص نیافته است و واقعیت هم همین اسن. البته نباید هم امیدوار بود برای چنین موضوعی بودجه عمومی اختصاص یابد. اگر قرار باشد چنین برنامه ای ( که کل زنجیره تولید و فرآوری و عرضه و صادرات زعفران را اصلاح می کند) اجرایی شود، باید با منابعی که از بین خود ذینفعان صنعت جمع آوری می شود اجرایی شود. دل خوش کردن به پول های دولت، فقط وقت تلف کردن است. در هر حال سند جامع به دلیل نبود بودجه و ممنابع خاک می خورد و همه هم می دانند. حالا چه شده که آقای نماینده یاد سند جامعِ بدون پول افتاده و بدو توجه به مقدمات و منابع دستور اجرای آن را داده، معلوم نیست! اآقای فلاحتی همچین گفته که جلوی فروش فله ای گرفته شود! ما هم همین را می گوییم!

در ادامه اظهارات دو مقام مسئول شنبه در جشن شکرگزاری برداشت زعفران و زرشک در قاینات را می خوانیم.

سند جامع زعفران

به گزارش ایرنا، فرهاد فلاحتی نماینده قائنات، روز شنبه در جشن شکرگزاری برداشت زعفران و زرشک در قاینات که با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی و استاندار خراسان جنوبی در این شهرستان برگزار شد افزود: پنج سال جشنواره ملی زعفران در شهرستان قاین برگزار شده است و سال آینده نیز این جشنواره برنامه‌ریزی و برگزار خواهد شد. وی بیان کرد: برگزاری جشنواره‌های ملی سبب معرفی برند زعفران در سطح کشور شده است لذا باید شناسنامه زعفران قاینات نیز تدوین شود.

جلوی فروش فله ای گرفته شود

رئیس مجمع نمایندگان خراسان جنوبی در مجلس گفت: مخالف کشت زعفران در سایر نقاط کشور نیستیم اما مدعی کیفیت زعفران قاینات هستیم و باید با تدوین شناسنامه زعفران قاین جلوی سوء استفاده از این برند گرفته شود. وی با اشاره به تجربه‌های خرید توافقی و حمایتی محصول زعفران در استان گفت: معمولا اینگونه برنامه‌ها زمانی است که محصول روی دست کشاورز بماند و بازار فروش نداشته باشد انجام می‌شود. فلاحتی با تاکید بر اینکه بایستی بازارهای جهانی را برای محصول زعفران باز کرد عنوان کرد: برای ورود به بازارهای جهانی باید جلوی فروش فله‌ای این محصول را گرفت و به صورت بسته‌بندی‌های مناسب و بازار پسند آن را به دنیا معرفی کرد.

فرماندار: جلوی فروش فله ای گرفته شود!

فرماندار قاینات هم با اشاره به لزوم ارتقای تولید عملکرد زرشک و زعفران در واحد سطح و خرید تصمینی آن گفت: باید از ادامه فروش فله‌ای این دو محصول ارزشمند جلوگیری شود. محمد کریمی افزود: قاین پایتخت معطرترین و باکیفیت‌ترین طلای سرخ دنیا و دو محصول استراتژیک زعفران و زرشک است.

وی اظهار داشت: کشت و توسعه دو محصول زرشک و زعفران از گونه‌های مقاوم و متناسب با اقلیم خشک و سازگار با کم‌آبی منطقه است که فرصت‌های فراوان شغلی با توان ارزآوری بالایی برای کشور دارد. فرماندار قاینات تصریح کرد: در این شهرستان ۲۲ تن زعفران خشک در پنج هزار و ۳۰۰ هکتار و هفت هزار تن زرشک خشک در ۶ هزار و ۲۰۰ هکتار تولید می‌شود. وی اظهار داشت: در حال حاضر ۲۵ هزار فرصت شغلی با ۱۵ واحد فرآوری و سه واحد صادراتی، جایگاه اول و ممتازی در استان خراسان جنوبی به خود اختصاص داده است.

کریمی افزود: نیاز امروز ارتقای سطح دانش کشاورزان و تولیدکنندگان و شناساندن بیشتر صنایع فعال در زمینه فرآوری زرشک و زعفران است.وی با بیان اینکه تولید ۹۰ تا ۹۳ درصد مجموع تولید زعفران و ۹۵ درصد تولید جهانی زرشک به ایران اختصاص دارد، عنوان کرد: همچنین ۹۵ درصد تولید زرشک کشور در خراسان جنوبی تولید می‌شود.

فرماندار قاینات تاکید کرد: باید هماهنگی و توسعه روابط بین فعالان عرصه تولید، صنعت و صادرات دو محصول ارزشمند زرشک و زعفران ایجاد شود و تولید محصول ارگانیک و حل چالش‌های فرآوری این محصولات مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به پتانسیل‌های محصول زرشک و زعفران و ارزآوری آن در شرایط تحریم تصریح کرد: با راه‌اندازی صنایع داروسازی و بهداشتی و فرآوری در منطقه برای این محصولات ارزش افزوده بیشتری ایجاد می‌شود. کریمی بیان کرد: بایستی تسهیلات کم‌بهره برای خرید توافقی زرشک و زعفران به تعاونی‌ها و واحدهای فرآوری در زمان برداشت محصول اختصاص یابد.وی با اشاره به لزوم کمک به افزایش صادرات زرشک و زعفران با بسته بندی زیبا به نام ایران و ایرانی گفت: به نظر می‌رسد بازار ۵۰۰ تنی زعفران و ۲۰ هزار تنی زرشک با ارزش بسیار بالای ارزآوری بدون دخالت، حمایت و مدیریت دولت امکان ایستادگی و ثبات ندارد.

سطح زیرکشت محصول زعفران خراسان جنوبی امسال  ۱۶ هزار و ۷۰۳ هکتار است که پیش‌بینی شده ۶۷ تن زعفران خشک تولید شود که نسبت به پارسال ۶ درصد افزایش یافته است.

صادرات 74 تن زعفرا در 5 ماهه اول امسال

در این مراسم محمدحسین طهماسبی معاون وزیر جهاد کشاورزی هم اظهار داشت: در بحث خرید حمایتی زعفران هر کیلو پوشال معمولی 8 میلیون و 200 تومان، مرغوب 9 میلیون تومان، سرگل 9 میلیون و 500 تومان است که اگر قیمت بازار کمتر از این میزان باشد ما خرید حمایتی را انجام می‌دهیم.

وی با بیان اینکه 280 تن زعفران در سال گذشته صادر شده است افزود: در پنج ماهه امسال نیز 74 تن زعفران از طریق گمرک صادر شده است. (متن کامل)

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست داده های قیمت نقدی (spot price) و نحوه تهیه

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید