ورود سردچال قطبی به کشور و سرنوشت زعفران

  • توسط دنیای زعفران
  • آبان 26, 1398
  • اخبار

پدیده نادر هوایی که مردم نواحی شمالی کشور را شگفت زده خواهد کرد/ بارش و سرمای کم سابقه در نیمه شمالی؟ هواشناسی: تایید نمی کنیم!

شرایط جوی که طی  امروز و فردا دوشنبه، شهرها و مناطق شمالی کشور تجربه خواهند کرد و با «بارش سنگین برف» همراه است، پدیده‌ای نادر طی یک دهه گذشته است که مردم کشورمان را شگفت‌زده خواهد کرد.

به گزارش ، برخی گزارش های آب و هوایی  دلیل این پدیده جوی  را ورود یک «سردچال قطبی» از نواحی شمالی به کشورمان قلمداد کرده اند که نتیجه آن، بارش سنگین و غیرمنتظره برف در اکثر مناطق شمالی کشور است. بنابر گزارش ها، از جمعه شب بارش برف در بسیاری از مناطق کشور آغاز شده به‌گونه‌ای که طی دیروز در ارتفاعات محور هراز، چالوس، فیروزکوه و محور کیاسر ــ سمنان  شاهد بارش برف بودیم.

همچنین تسنیم در گزارشی آورد:  ورود «سردچال قطبی» به کشور  بنابر برخی پیش‌بینی‌ها باعث رقم خوردن پاییزی بسیار نادر طی یک دهه گذشته در کشور خواهد شد. در همین حال، صادق ضیائیان مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی گفت: پدیده سردچال قطبی را تایید نمی کنم و نمی دانم این شایعه از کجا نشئت گرفته و دست به دست می چرخد، اما می دانیم که نفوذ جریان هوای سرد را داشتیم، در واقع با نفوذ هوای سرد از عرض های بالاتر شاهد کاهش در نقاط مختلف کشور به ویژه مناطق شمالی هستیم. وی درباره این که گفته می شود، بارش این میزان برف و کاهش دما در پاییز غیرمنتظره و نادر بوده است، افزود: فکر نمی کنم نادر و غیر معمول باشد.   

سردچالی چیست؟


سردچال یا کم فشار بریده، فرودی است که در شاخص مداری از جریان اصلی بادهای غربی بریده شده و به صورت یک کم ارتفاع پر از هوای سرد در منطقه گرم جنوب بادهای غربی قرار می گیرد و ناپایداری ایجاد می کند. سرچال مانند موج های کوتاه در ناحیه زیرین خود ناپایداری به وجود می آورد و چون بیشتر اوقات در یک منطقه ساکن می ماند بارش های درازمدت را منجر می شود.

گفتنی است سرمای شدید می تواند آسیب هایی به زعفران وارد کند. در این خصوص اینجا بیشتر بخوانید

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست داده های قیمت نقدی (spot price) و نحوه تهیه

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید