پیش بینی افزایش تولید زعفران افغانستان به 20 تن

زعفران افغانستان

با توجه به افزایش سطح زیر کشت زعفران در هرات

پیش بینی افزایش تولید زعفران افغانستان به 20 تن

حداکثر ظرفیت تولید زعفران در افغانستان 80 تن اعلام شده است

طبق گزارش پایگاه های خبری افغانستان، مسئولان کشاورزی و زراعت افغانستان اعلام کردند که در اثر رشد 3 هزار هکتاری سطح زیرکشت زعفران افغانستان، تولیداین محصول در این کشور به بیش از 20 تن خواهد رسید. بر این اساس مدیر ترویج ریاست زراعت گفت: “در نتیجه حمایت های ریاست زراعت، هرات ساحه تحت کشت زعفران که سال گذشته شش هزار هکتار، با حاصل بیش از پانزده تن بود امسال این موازی سه هزار هکتار افزایش یافته است، امید می رود میزان حاصلات آن نیز بیش از بیست تن افزایش یابد”.

به گزارش آزانس خبری باختر، زعفران یا طلای سرخ نظر به نیاز آب کم، عاید خوب، ارزش غذایی، طبی و صنعتی بالایی که در افغانستان دارد، به عنوان محصول عمده صادراتی در سطح کشور شناخته می شود.

بصیر احمد شیرزاد مدیر ترویج زعفران ریاست زراعت هرات می گوید ساحات تحت کشت زعفران با عاید خوبی که برای زعفران کاران دارد نسبت به سالهای گذشته افزایش یافته است.

مدیر ترویج ریاست زراعت بیان می دارد، که در نتیجه حمایت های ریاست زراعت، هرات ساحه تحت کشت زعفران که سال گذشته شش هزار هکتار، با حاصل بیش از پانزده تن بود امسال این موازی سه هزار هکتار افزایش یافته است، امید می رود میزان حاصلات آن نیز بیش از بیست تن افزایش یابد.

همچنان ایجاد لابراتوارهای سنجش کیفیت زعفران در سطح کشور و ولایت باعث بالا رفتن ارزش زعفران شده است.

احمدی بیان گفت ریاست زراعت سعی دارد همه ساله  ساحات تحت کشت زعفران را افزایش دهد و برای ارتقای ظرفیت زعفران کاران ورکشاپ های آموزشی به صورت مستقیم و غیر مستیم برگزار کند تا به غنامندی کشور از لحاظ اقتصادی کمک کرده باشد.

باید یادآور شد، اکنون بیش از چهل شرکت تولید، پروسس و صادرات زعفران در سطح ولایت هرات وجود دارد.

زعفران هرات به بازارهای داخلی و خارجی صادر می شود، که هم بالای اقتصاد زعفران کاران تأثیر مثبت و ارزنده دارد و هم برای اقتصاد کشور مفید است.

گفتنی است کل ظرفیت تولید زعفران افغانستان 80 تن اعلام شده است. اینجا بیشتر بخوانید

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

داده ها

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید