زعفران در شیراز ؛ عملکرد در سطح قابل توجه زعفران در کازرون

  • توسط دنیای زعفران
  • آذر 21, 1398
  • اخبار
علی حسینی در مراسم زعفران در شیراز

در جشنواره برداشت زعفران در شهرستان کازرون مطرح شد؛

عملکرد در سطح قابل توجه زعفران در کازرون

زعفران در شیراز و استان فارس هم در حال گسترش است. این استان با توجه به کم آبی در حال تشویق کشاورزان برای کشت طلای سرخ است.

در حالیکه متوسط عملکرد در سطح زعفران در کشور حدود 4 کیلوگرم است، حمید رضا رشیدی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کازرون بیان کرد: امسال کشت زعفران در شهرستان کازرون به چهار هکتار افزایش یافت که در مقایسه با سال ۹۷ بیانگر ۵۰ درصد افزایش است و پیش‌بینی می‌شود از هر هکتار این محصول، ۲۰ کیلو طلای سرخ برداشت شود.

در این مراسم که درباره زعفران در شیراز و استان فارس برگزار شد یک فعال زعفران از مشهد و همچنین برخی زعفران کاران نمونه نیز حضور داشتند.

به گزار ایرنا، سید علی حسینی، چهارشنبه در جشنواره برداشت زعفران در شهرستان کازرون از توابع استان فارس اظهار داشت: سالانه بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ تن زعفران در کشور تولید و از این میزان بین ۱۰تا ۲۰ درصد در بازارهای داخلی مصرف می‌شود و مابقی آن در چرخه صادرات قرار می‌گیرد.

علی حسینی در مراسم زعفران در شیراز

وی افزود: استان فارس یکی از مناطقی است که از پیشینه دیرینه‌ای در تولید زعفران برخوردار است و پس از استان‌های خراسان رضوی و خراسان جنوبی در جایگاه سوم کشور قرار دارد که امیدواریم با استقبالی که کشاورزان فارس برای تولید این محصول از خود نشان داده‌اند، این استان در رتبه دوم کشور قرار گیرد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کازرون هم در این جشنواره گفت: با توجه به خشکسالی‌های چند سال اخیر و با هدف صرفه جویی در مصرف آب، این نهاد مبادرت به ترغیب کشاورزان به کشت گیاهان دارویی کرده و با راهنمایی کارشناسان جهاد کشاورزی بیش از ۸۰ هکتار از اراضی این شهرستان به کشت گیاهان دارویی اختصاص یافته که یکی از این گیاهان زعفران است.

حمید رضا رشیدی بیان کرد: امسال کشت زعفران در شهرستان کازرون به چهار هکتار افزایش یافت که در مقایسه با سال ۹۷ بیانگر ۵۰ درصد افزایش است و پیش‌بینی می‌شود از هر هکتار این محصول، ۲۰ کیلو طلای سرخ برداشت شود.

زعفران کار نمونه کشوری اهل کازرون نیز در این جشنواره گفت: با در نظر گرفتن شرایط کم آبی این شهرستان، در سه سال گذشته اقدام به ترویج کاشت زعفران با سطح زیر کشت کمتر در بین کشاورزان این منطقه کردم.    

طیبه صداقتی افزود: کشت زعفران، افزون بر صرفه جویی در مصرف آب، نقش موثری در ایجاد اشتغال به ویژه برای بانوان خانه‌دار دارد به گونه‌ای که هم اینک برای ۳۷ نفر از این بانوان در شهرستان کازرون اشتغال ایجاد کرده است.

به گفته این کار آفرین نمونه، هم اکنون کشت زعفران در بیشتر مناطق شهرستان کازرون با استقبال خوب کشاورزان مواجه شده است.

شهرستان کازرون در فاصله ۱۲۰ کیلومتری غرب شیراز قرار دارد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست داده های قیمت نقدی (spot price) و نحوه تهیه

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید