• صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • عرضه زعفران در رینگ صادراتی بورس کالا از مرحله مطالعه عبور کرد

عرضه زعفران در رینگ صادراتی بورس کالا از مرحله مطالعه عبور کرد

  • توسط دنیای زعفران
  • آذر 25, 1398
  • اخبار

معاون وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد:

مطالعات عرضه زعفران در رینگ صادراتی بورس کالا تمام شد/ در انتظار اجرا

توسعه بازار زعفران با تشکیل صندوق کالایی

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با اشاره به اینکه، در حال تاسیس یک تشکل تخصصی زعفران  هستیم درباره عرضه زعفران در بورس کالا برای صادرات گفت: مطالعه فرایند معاملات از طریق فعال کردن رینگ صادراتی بازار فیزیکی به اتمام رسیده و آمادگی های لازم (از قبیل ارایه مستندات و اسناد مثبته، تودیع تضامین، انتخاب واحد قیمت گذاری، نوع تسویه و محل تحویل) برای عرضه زعفران در رینگ صادراتی بورس کالا وجود دارد

به گزارش ایرنا از سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، «حسین شیرزاد» طرح خرید حمایتی زعفران برابر با ابلاغیه وزارت جهاد کشاورزی از هشتم آبان آغاز و تا پایان آذر ماه سال جاری ادامه خواهد یافت، افزود: بخش قابل توجهی از فعالان بازار زعفران اعم از تولیدکنندگان، تامین کنندگان، تجار و ذینفعان و ذی مدخلان این حوزه را پوشش می دهد.

وی در خصوص تدوین نقشه راه فروش زعفران تصریح کرد: برای فروش زعفران خریداری شده، سازمان مرکزی تعاون روستایی مشغول تدوین نقشه راه فروش زعفران بصورت تدریجی تا شهریورماه سال آینده است به گونه ای که رصد بازار داخلی و خارجی به موازات هم ادامه یابد.

شیرزاد گفت: این تشکل تخصصی به شکلی یک وحدت فرماندهی یکپارچه در مذاکرات عرضه و فروش محصول و تسهیم بازار زعفران در مقاصد بازارهای خارج از کشور را فراهم خواهد آورد و جلوی رقابت مخرب و دامپینگ احتمالی را خواهد گرفت.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران درخصوص راه اندازی صندوق کالایی زعفران افزود: زنجیره ابزارهای مالی در بورس کالا و ظهور معاملات قابل توجه کمی و کیفی احجام دارایی استاندارد زعفران در بازار نقد، گواهی سپرده کالایی(قبض انبار)، قرارداد آتی و اختیار معامله، با راه اندازی صندوق کالایی زعفران به تکامل خواهد رسید.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: برای ایجاد رونق معاملات در بازار گواهی سپرده و قراردادهای مشتقه زعفران راه دیگری جز توسعه بازار زعفران با تشکیل صندوق کالایی زعفران وجود ندارد زیرا گزینه های جذابی برای سرمایه گزاران فراهم می آورد.

وی با اشاره به اینکه باید به محدودیت‌های ناشی از عدم عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی که ما را وادار به صادرات فله ای زعفران کرده، واقف باشیم و راهکارهایی برای غلبه بر محدودیت ها بیابیم، گفت: مطالعه فرایند معاملات از طریق فعال کردن رینگ صادراتی بازار فیزیکی به اتمام رسیده و آمادگی های لازم (از قبیل ارایه مستندات و اسناد مثبته، تودیع تضامین، انتخاب واحد قیمت گذاری، نوع تسویه و محل تحویل) برای عرضه زعفران در رینگ صادراتی بورس کالا وجود دارد.

 البته پیشنهاد قراردادهای ثبت سفارش به صورت پیمان آتی نیز برای تنظیم بازار وجود دارد که در صورت رسیدن به اجماع در سیاستگذاری ها ابزار برنامه ریزی دقیقی را در اختیار ما قرار خواهد داد.

وی ادامه داد: پس از پایان آذرماه عرضه زعفران در بورس با رعایت شرایط بازار و صلاح کشاورزان صورت خواهد شد. این طرح حمایتی با هدف جلوگیری از افت قیمت زعفران در بازار و ممانعت از ضرر و زیان تولید کنندگان، و حمایت از زعفران کاران صورت خواهد گرفت.

به گفته شیرزاد، تاکنون میزان کل محصول حمایتی زعفران خریداری شده معادل ۵۳ میلیون و ۶۶۴ هزارو ۵۰۴ گرم و به ارزش پنج هزار و ۱۷۶ میلیارد ریال است.

قبلی «
بعدی »

فهرست داده های قیمت نقدی (spot price) و نحوه تهیه

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید