مطالبات 5 گانه بخش خصوصی برای توسعه صادرات زعفران

توسعه صادرات زعفران- آخرین آمار صادرات زعفران

مطالبات 5 گانه بخش خصوصی برای توسعه صادرات زعفران

از اخذ عوارض نیم درصدی تا مذاکره برای کاهش تعرفه صادرات به هند و چین

درخواست‌های رئیس اتاق ایران و شورای ملی زعفران در هفتاد و یکمین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خراسان در خصوص بهبود وضعیت و توسعه صادرات زعفران به طور خلاصه به این شرح بود:

  1.  لزوم تصویب موضوع اخذ نیم درصد از ارزش زعفران صادراتی برای توسعه صادرات،
  2. برندسازی و بهبود کیفیت و تولید این محصول توسط شورای ملی زعفران
  3. صدور کارت اهلیت صادر‌کننده زعفران توسط شورای ملی زعفران ایران
  4. پیگیری رفع مشکلات بازگشت ارز حاصل از صادرات زعفران در جهت کاهش پدیده قاچاق و صادرکنندگان یکبار مصرف (خلق الساعه)
  5. کاهش تعرفه ۳۷ درصدی صادرات زعفران به کشورهای هند و چین به‌عنوان دو مصرف‌کننده مهم زعفران،

در ادامه مشروح این نشست را به نقل از دنیای اقتصاد چاپ امروز مرور می کنیم:

لزوم توسعه صادرات زعفران

غلامحسین شافعی (رئیس اتاق ایران) در این نشست بر لزوم برندسازی و تامین هزینه برای این موضوع تاکید کرد و گفت: این موضوع را باید به صحن جلسه شورای گفت‌وگوی کشور بیاوریم و پیگیر شویم. مساله برند ملی آرزویی دیرینه بود که امیدواریم انجام شود و باید ببینیم چه کنیم که به مصرف‌کننده نهایی در دنیا وصل شویم.

 وی گفت: در استان خراسان یک تشکل ملی داریم و آن مربوط به زعفران است. زعفران مایه افتخار ایران است و افرادی که در این زمینه فعال هستند، امروز با یک به هم ریختگی مواجهند و هماهنگی و درست حرکت کردن درباره این کالای استراتژیک بسیار مشکل است. تقاضای من از مسوولان شورای ملی زعفران این است که مسائل زعفران را داخل استان حل کنیم. به هم ریختگی‌ها، عدم‌تخصص و شیوه‌های مخرب رقابت آنقدر که در میان فعالان محصول زعفران هست، در محصول دیگری دیده نمی‌شود و دود این موضوع هم به چشم خودمان می‌رود.

حمایت نمی‌شود

محسن احتشام، رئیس شورای ملی زعفران نیز گفت: با تولید ۹۵ درصد زعفران دنیا دارای مزیت هستیم، اما حمایت از بخش کشاورزی و تولیدکنندگان اصلی این محصول وجود ندارد.  براساس آمار ۱۵۰ هزار کشاورز در دو استان خراسان رضوی و جنوبی در حال کشت زعفران هستند و این محصول سهم مهمی در اقتصاد کشاورزی دارد و می‌توان گفت بیش از یک میلیون نفر در کاشت و داشت و برداشت آن دخیل هستند.

اخذ نیم درصد عوارض

 احتشام گفت: در شورای ملی زعفران درخواست اخذ نیم درصد از ارزش صادرات زعفران توسط شورای ملی زعفران را برای اجرای برنامه‌های مربوط به صادرات و بازاریابی و برندسازی این محصول به‌منظور بازگشت حداکثری ارزش افزوده ارائه کرده‌ایم. احتشام تصریح کرد: برندسازی و جایگاه‌یابی برند ملی نیازمند هزینه است و باید هزینه زیادی برای برند ملی کنیم و می‌توانیم هزینه تبلیغات و معرفی زعفران را تا دیر نشده و رقبای جدید خود را معرفی نکرده‌اند، از خود این محصول تامین کنیم. تامین هزینه برای ثبت ملی برند زعفران ایران در اسپانیا را می‌توان از همان نیم درصد صادرات این محصول کسب کرد.

صادرات زعفران به چین از دو مسیر انحرافی؛ امارات و قطر یا هنگ کنگ و ویتنام

وی خاطرنشان کرد: مساله کاهش تعرفه صادرات به هند و چین هم مساله مهم دیگر است که متاسفانه اکنون با تعرفه ۳۷ درصدی برای ورود زعفران به این کشورها روبه‌رو هستیم. در گفت‌وگوهای تجاری با ملاقات با طرف‌های چینی و هندی می‌توان ورود زعفران به این کشورها را آزاد کرد زیرا امروز بخش عمده‌ای از زعفرانی که به هند می‌رود از امارات و قطر وارد می‌شود و بخش عمده‌ای که به چین می‌رود غیرمستقیم از ویتنام و هنگ کنگ وارد می‌شود.

 علی شریعتی مقدم، رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران نیز در این جلسه گفت: لازم است بخشی از بودجه خراسان رضوی به حمایت از توسعه زعفران اختصاص یابد زیرا با وجود تولید قابل توجه این محصول در استان، کار چندانی روی بازاریابی و تحقیقات و زیرساخت‌های لازم در این زمینه انجام نشده است. هر چند سرمایه‌گذاری‌هایی از سوی بخش خصوصی برای این موضوعات صورت گرفته اما نیازمند تمرکز بخشهای مختلف استان هستیم و مشکلاتی که صنایع فعال در حوزه زعفران در بخش‌های مالیاتی دارند، باید رفع شود.

قبلی «
بعدی »

داده ها

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید