جهش 10 تنی (31 درصدی) صادرات زعفران در آبان 98

  • توسط دنیای زعفران
  • دی 22, 1398
  • اخبار

رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران مطرح کرد:

جهش 10 تنی صادرات زعفران در آبان 98

اگرچه در مجموع 8 ماهه اول امسال صادرات رسمی زعفران حدود 13 درصد کاهش یافته است اما این کاهش بیشتر به خاطر افت صادرات در 7 ماهه اول سال بوده است. چرا که در طبق گفته رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران، در آبان ماه امسال میزان صادرات نسبت به آبان 97 حدود 10 تن معادل 31 درصد رشد کرده است.

در صورتیکه این روند طی آذرماه هم ادامه داشته باشد، صادرات زعفران می تواند در مجموع سال 98 افزایشی شود. میری میزان صادرات غیررسمی در سال گذشته را نیز حدود 20 تن براورد کرده است.

میری پیشتر گفته بود که امسال صادرات زعفران شرایط مطلوبی دارد. اینجا بیشتر بخوانید.

وضعیت قیمت در بازار

به گزارش خبرگزاری مهر، غلامرضا میری در گفتگوی با اشاره به اینکه بازار زعفران در حدود دو ماه گذشته با توجه به خریدی که سازمان مرکزی تعاون روستایی انجام داد، تقریباً با ثبات بوده است، گفت: سازمان مرکزی تعاون روستایی حدود ۷۰ تن زعفران خریداری کرد و در حال حاضر قیمت هرکیلوگرم زعفران حداقل ۶ میلیون و ۳۰۰ هزارتومان و حداکثر ۹ میلیون تومان است.

وی افزود: با توجه به شرایط موجود نمی‌توان پیش بینی کرد که وضعیت قیمت در روزهای آینده به چه صورت خواهد بود چرا که اوضاع سیاسی، اقتصادی و… در حال حاضر ثبات ندارد و بازار نیز تحت تأثیر همین نوسانات است.

علاقه مشتریان به محصول قاچاق

میری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به افزایش قاچاق زعفران از کشور تصریح کرد: به همین دلیل فکر نمی‌کنم که صادرات رسمی جهشی داشته باشد که منجر به تغییر قیمت در بازار شود.

وی با بیان اینکه هر چه قاچاق افزایش یابد صادرات رسمی کاهش خواهد داشت، گفت: عمده مشتریان ما در حال حاضر به صورت قاچاق کالای مورد نیاز خود را تأمین می‌کنند.

وضعیت صادرات زعفران تا آبان ماه 98

این فعال بخش خصوصی همچنین از کاهش ۱۳ درصدی صادرات زعفران خبر داد و گفت: در هشت ماهه امسال ۱۳۲ تن و ۷۵۳ کیلوگرم زعفران از کشور صادر شده که این عدد در مدت مشابه سال قبل ۱۵۲ تن و ۶۰۲ کیلوگرم بوده است.

وی اضافه کرد: این درحالی است که در آبانماه امسال نسبت به آبان سال گذشته شاهد رشد ۱۰ تنی صادرات بودیم و در آبان ۹۸ میزان زعفران صادر شده ۴۲ تن بوده درحالی که آبان ۹۷ این رقم ۳۲ تن بوده است.

نایب رئیس شورای ملی زعفران ایران با بیان اینکه امارات و اسپانیا عمده مقاصد صادراتی زعفران ایران هستند، افزود: سال گذشته ۲۸۲ تن صادرات داشتیم که با صادرات چمدانی نیز رقم به حدود ۳۰۰ تن می‌رسد.

میری درباره صادرات چمدانی زعفران توضیح داد: برخی توریست‌ها و زائرانی که به ایران سفر می‌کنند محصول زعفران را در چمدان خود از کشور خارج می‌کنند که در اصطلاح به آن صادرات چمدانی گفته می‌شود.

قبلی «
بعدی »

داده ها

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید