سود ٥٩ میلیارد تومانی خریدحمایتی زعفران در سالهای ٩٦ و ٩٧

  • توسط دنیای زعفران
  • بهمن 14, 1398
  • اخبار

معاون وزیر جهاد کشاورزی:

سازمان تعاون روستایی بزرگترین تاجر زعفران جهان است

به گزارش ایسنا ، معاون وزیر جهاد کشاورزی و مدیرعامل سازمان تعاون روستایی کشور تصریح کرد که امروز شبکه و سازمان تعاون روستایی ایران با موجوی بالای ٧٤ تن، بزرگترین تاجر زعفران در جهان محسوب می‌شود.

حسین شیرزاد عصر یکشنبه ۱۳ بهمن در جلسه شورای اداری سازمان تعاون روستایی فارس بیان کرد: سازمان تعاون روستایی و شبکه تعاون روستایی کشور طی دو سال گذشته اخیر، مرزهای نوین و جدیدی را در نوردیده است.

او افزود: رکوردهایی که در خریدهای توافقی در ١٧محصول ایجاد شده یا خرید حمایتی گوجه فرنگی نزدیک به ٣٩٠ هزار تن و ٩٠ هزار تن گوجه توافقی در تابستان امسال و همچنین فعالیت ‌هایی که در خرید زعفران انجام شده و در نوع خود بینظیر است، گویای این مدعاست.

مدیرعامل سازمان تعاون روستایی کشور گفت: این سازمان تعاون برای اولین موفق شد در حوزه خریدهای حمایتی خرید زعفران طی سالهای ٩٦ و ٩٧ با سود مناسب و سنجش دقیق ناشی از مناسبات بورسی ٥٩ میلیارد تومان سود خالص به ترازنامه سازمان اضافه کند و همچینن ٤٢ درصد از زیان انباشته سازمان را کاهش دهد.

شیرزاد در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه سرمایه سازمان در سی و اندی سال پیش حدود ٧٢٥ میلیون تومان بود و در تشریفات افزایش سرمایه هنوز مشارکتی انجام نشده بود، گفت: طبیعی است که همه افراد می‌توانند به سازمانی با این میزان سرمایه ورود کنند، لذا ارزیابی کردیم که چگونه از چنبره سازمان خصوصی سازی غیرمتعهد و غیرمسئول که زیرساخت‌ها را می‌فروشد، رها شویم و در این راستا با همکاری شبکه، سرمایه ثبتی ما در افزایش تشریفات در در حال حاضر به ٨٧٥ میلیارد تومان رسیده است و طبیعی است که کسی به سادگی سراغ یک سازمان هزار میلیاردی نرود. 

او با بیان اینکه آنچه داریم مدیون تلاش شبکه است، تصریح کرد: اگر میراث تاریخی قرار است به ارث برسد باید به خود شبکه برسد ولاغیر.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه برای اولین وارد بازارهای مدرن و مکانیزم‌های بورسی شده‌ایم، عنوان کرد: شیر خشک، خرما، زعفران در ٥ گرید مطابق استانداردهای بین‌المللی و اخیرا رب فله نیز وارد بازارهای بورسی شده است.

به گفته شیرزاد، سازمان تعاون روستایی در حال حاضر در بورس کالای کشاورزی دارای اعتبار است و از منظر کنشگران بازاری و لیدرهای حرفه‌ای بازار بورس رصد میشود.

او همچنین با تصریح اینکه سازمان تعاون روستایی ایران و شبکه تحت همکاری این سازمان بزرگترین مرجع قیمت گذاری زعفران در دنیاست، اظهار کرد: بازار زعفران ایران بی صاحب نیست و در حال حاضر ١٠ تا ١٤ خانواده در این بازار حضور دارند.

مدیرعامل سازمان تعاون روستایی ایران ادامه داد: وقتی به صورت اعتباری وارد بازار خرید نقدی مانند زعفران می‌شویم در حالی که این بازار سهم بندی شده، نشان می‌دهد که قدرت شبکه ما زیاد است.

شیرزاد با یادآوری این موضوع که سازمان تعاون روستایی ایران تنها سازمانی است که طی ٥ سال گذشته یکی از بهترین رکوردها را در تنظیم میوه شب عید داشته است، گفت: امسال هم در کنار وزارت صمت به عنوان همیار خواهیم بود. 

او همچنین در خصوص حقوق صاحبان سهام نیز گفت: این مهم همواره در معرض ریسک‌های متوالی سیستماتیک و غیرسیستماتیک قرار داشته است اما امروز با افزایش سرمایه‌ای که داده شده، نیاز به وثیقه و چک و املاک نیست.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: امروز سازمان تعاون روستایی آنچنان از قدرت و ارزشی برخودار است که سهام آن پشتوانه معاملات بازاری اتحادیه و شبکه محسوب می‌شود.

شیرزاد با بیان اینکه امروز  بیش از ٢١ درصد از سهام سازمان متبوع متعلق به شبکه است، تاکید کرد که باید تلاش کنیم تا تصدی‌های غیرضرور در سازمان رها شود و این سهم هم افزایش یاید و البته در یک گذار آرام و ایمن شبکه هم بتواند به مطالبه تاریخی خود دست یابد.

معاون وزیر جهادکشاورزی خاطرنشان کرد: امروز مدد بازمهندسی‌های انجام شده این کار دور از ذهن نیست.

انتهای پیام

قبلی «
بعدی »

1 دیدگاه

  1. پینگ بک: مرور هفتگی تحولات صنعت زعفران در نیمه بهمن ماه – دنیای زعفران

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست داده های قیمت نقدی (spot price) و نحوه تهیه

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید