• صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • آیا زعفران ارزان می شود؟/ عمده ترین خریداران زعفران ایران را بشناسید

آیا زعفران ارزان می شود؟/ عمده ترین خریداران زعفران ایران را بشناسید

  • توسط دنیای زعفران
  • فروردین 7, 1399
  • اخبار

عضو هیات رئیسه شورای ملی زعفران: دلالان چینی  در روستاهای ایران می چرخند و زعفران خریداری می کنند!

عضو هیات رئیسه شورای ملی زعفران اعلام کرد که اگر نتوانیم بازار خرید زعفران ایران را تامین کنیم و صادرات کند باشد محصول در بازار داخلی رسوب می کند و با کاهش قیمت مواجه خواهیم شد.

علی حسینی بیان اینکه بیش از ۱۱۰هزار هکتار سطح زیر کشت زعفران است و پیش بینی می‌شود که بیش از ۴۰۰تن زعفران برداشت شود، گفت: سال گذشته پیش بینی می کردیم بیش از ۴۵۰تن زعفران تولید شود ولی آماری که وزارت جهاد کشاورزی منتشر کرد  حدود ۴۳۰ تن بود.

به گزارش ایسنا ، وی اضافه کرد: آبان ماه فصل برداشت زعفران است و معمولا در این ماه در برخی نقاط بارندگی یا سرما رخ می دهد. به همین دلیل سال گذشته بخشی از گل زعفران به دلیل بارندگی از بین رفت و به همین سبب برداشت زعفران کاهش یافت.

عضو هیات رئیسه شورای ملی زعفران  با بیان اینکه تولیدات زعفران در کشور در چند دهه اخیر بیشتر شده است، گفت: در دهه ۶۰ شاید تولیدات زعفران کشور حدود ۳۰ تن بود ولی حالا این مقدار بیشتر شده  و به بیش از ۴۰۰ تن رسیده است.

حسینی در ادامه تصریح کرد: بخش عمده ای از زعفران صادر می شود، زیرا این محصول صادرات محور است. سهم مصرف داخلی از تولید  حداقل ۱۰ درصد و حداکثر ۲۰ درصد  و سهم صادرات ۸۰ تا ۹۰ درصد  است. همچنین حدود ۵۰ کشور نیز هدف صادراتی ما هستند که عمده ترین خریداران ما هنگ کنگ، امارات متحده عربی، اسپانیا، آلمان، فرانسه، ایتالیا و ویتنام هستند و در میان  این کشورها هنگ کنگ، امارات متحده عربی و اسپانیا اصلی ترین خریداران هستند.

وی با اشاره به اینکه هنگ کنگ زعفران ایران را برای چین خریداری می کند، اظهار کرد: به دلیل اینکه چین برای ورود زعفران ایران تعرفه سنگینی گذاشته است زعفران ایران ابتدا به هنگ گنگ برده می شود و سپس به چین قاچاق می‌شود؛ به طوری که می توان گفت سالانه ۶۰ تا ۷۰ تن زعفران ایران به طور غیر مستقیم به چین می رود و هیچ اقدامی صورت نمی گیرد.  البته بازارهای هندی نیز به همین صورت است؛ به طوری که زعفران ایران ابتدا به افغانستان و امارات می رود و سپس سر از  بازار هند در می آورد. زیرا هند هم تعرفه سنگینی بر روی زعفران ایران گذاشته است.

به گفته وی بیش از نیمی از صادرات زعفران ایران به این دو کشور چین و هند است. صادراتی که متاسفانه سودش به جیب قاچاقچیان می رود و هیچ سودی برای کشاورزان  ندارد. حتی دلالان چینی  نیز در روستاهای ایران می چرخند و زعفران خریداری می کنند. در حالی که هیچ جای دنیا این مدل تجارت باب نیست.

عضو هیات رئیسه شورای ملی زعفران  با بیان اینکه خراسان رضوی و خراسان جنوبی عمده ترین تولیدکنندگان زعفران در کشور هستند،  گفت: این دو استان اصلی ترین تولید کنندگان زعفران هستند  و علاوه بر آنها در ۲۰ استان دیگر نیز زعفران تولید می شود.

حسینی در بخش دیگری از صحبت  هایش گفت: اگر بازارهای خریدار زعفران ایران در دنیا تامین نشود محصول در بازار داخلی رسوب می کند و با کاهش قیمت مواجه خواهیم شد. پیش بینی ما این است که اگر روند صادرات کند باشد و شتاب نگیرد و شرایطی که در حال حاضر با آن دست به گریبان هستیم ادامه پیدا کند، قیمت زعفران کاهش پیدا خواهد کرد.

وی در پایان گفت: در حال حاضر قیمت زعفران حداقل ۶میلیون تا حداکثر ۱۰ میلیون تومان است که پیش بینی می شود قیمت ها با ادامه این روند سقوط کند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست داده های قیمت نقدی (spot price) و نحوه تهیه

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید