• صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • اعلام جزییات آمار خرید حمایتی زعفران در سال 98 توسط معاون وزیرکشاورزی

اعلام جزییات آمار خرید حمایتی زعفران در سال 98 توسط معاون وزیرکشاورزی

بیش از 10 هزار کشاورز زعفران خود را به تعاونی روستایی فروختند/بیش از 68 تن زعفران در خراسان رضوی خریداری شد

حسین شیرزاد ، در گردهمایی ناظرین طرح خرید حمایتی زعفران سال ۱۳۹۸ به تشریح  سامانه آماری خرید حمایتی زعفران ۹۸ موسوم “ساتراپ” پرداخت و اظهار کرد: “در خصوص تناژ خریداری شده زعفران حمایتی باید عنوان نمود که استان خراسان رضوی با ۶۸۸۴۴کیلوگرم بیشترین میزان خرید ، استان خراسان جنوبی با خریدی معادل ۲۵۱۲ کیلوگرم رتبه دوم و استان خراسان شمالی با ۷۶۱ کیلوگرم کمترین میزان خرید را داشته است . در مجموع کل زعفران خریداری شده توسط کارگروه خرید زعفران بالاترین مداخله هدفمند در بازار زعفران طی ۵۰ سال اخیر بوده است. ” 

وی گفت : از منظر ارزش ریالی خریداری شده استان خراسان رضوی ۶,۴۲۴,۳۲۰ میلیون ریال ، خراسان جنوبی ۲۲۸۸۰۰ میلیون ریال و خراسان شمالی ۷۳،۸۴۳ میلیون ریال می باشد که در مجموع کل ارزش ریالی زعفران خریداری شده ۶,۷۲۶,۹۶۵ میلیون ریال می باشد . از این میزان تاکنون مبلغ ۲،۴۰۳،۱۵۳ میلیون ریال معادل با ۳۶ درصد کل ارزش خریداری شده به زعفران کاران پرداخت شده است که در حال رایزنی با بانک های عامل جهت اخذ مابفی بها خریداری شده می باشیم . به خاطر داشته باشیم که سازمان تعاون روستایی به عنوان مجری نظارت عالی بر طرح خرید ، مباشرت ، انبارش و تدوین آیین نامه ها و دستورالعمل ها و امنیت خرید بوده که این مهم را به نحو احسن انجام داده است.اما نکته ظریف آن است که مسئول تامین طرح خرید حمایتی زعفران سازمان برنامه و بودجه و بانک های عامل با نظارت بانک مرکزی بوده اند و در تلاش هستیم تا منابع مالی را از طریق پیگیری و رایزنی با بانکهای عامل تا پرداخت بهای کامل ثمن زعفران فروخته شده به زارعین زعفران کار دنبال نماییم. 

شیرزاد افزود: از نظر تعداد کشاورزانی که محصول زعفران را تحویل داده اند خراسان رضوی ۹،۵۰۲ نفر ، خراسان جنوبی ۳۷۶ نفر و خراسان شمالی ۱۵۸ نفر می باشد که در مجموع کل زعفران خریداری از ۱۰،۰۳۶ نفر کشاورز می باشد . این هم رکورد تازه ای در تعامل بازاری با جامعه زعفران کاران کشور محسوب می گردد. 

وی ادامه داد: قابل ذکر است بیشترین وزن خریداری شده از یک کشاورز در استان خراسان رضوی ۲۲۲ کیلوگرم مربوط به آقای عبدالرضا خزاعی بوده ، در استان خراسان خراسان جنوبی ۴۱ کیلوگرم مربوط به خانم صدیقه مرادی و در استان خراسان شمالی۲۴ کیلوگرم متعلق به آقای غلامحسین بازوق می باشد . همچنین کمترین وزن تحویلی از یک کشاورز در استان خراسان رضوی ۳۶۵ گرم مربوط به اقای روح اله طالبی ، در استان خراسان جنوبی ۹۸۹ گرم مربوط به اقای هادی سلامت ، و در استان خراسان شمالی ۴۲۵ گرم مربوط به آقای مهدی اسدالهی است. 

مدیر عامل تعاون روستایی اظهار کرد: خاطر نشان میسازد تاریخ پیک خرید روزانه زعفران در استان خراسان رضوی روز ۲۵آذرماه سال ۹۸  با ۲۳ قبض خریداری شده وبه مقدار ۱۰۸ کیلوگرم ، در استان خراسان جنوبی روز ۳۰ آبان ماه سال ۹۸ با ۵ قبض خریداری شده و مقدار ۲۴ کیلوگرم و استان خراسان شمالی روز ۱۰ ابان ماه سال ۹۸  با ۵ قبض خریداری شده و مقدار۲۴ کیلوگرم است . طرفه اینکه تعداد کل قبض باسکول خریداری شده در استان خراسان رضوی ۲۰,۶۹۷ قبض باسکول ، در استان خراسان جنوبی قبض باسکول ۶۹۹ و استان خراسان شمالی ۲۵۹ قبض باسکول و در مجموع تعداد ۲۱,۶۵۵ قبض باسکول در سامانه ساتراپ ثبت گردیده است . شایان ذکر است تعداد مراکز خرید دایر شده جهت خرید زعفران در استان خراسان رضوی ۱۸ مرکز ، در استان خراسان جنوبی ۳ و در خراسان شمالی ۱ و در مجموع تعداد ۲۲ مرکز خرید در امر خرید مشارکت داشته اند .که این تفاوت بارها از سوی ناظرین سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران مورد انتقاد قرار گرفته است و تصمیم کارگروههای های استانی در امر خرید و انتخاب مباشر در این پارامتر تاثیر گذار بوده است. 

به گزارش ایلنا ، معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت : در نهایت مطابق با دستورالعمل ابلاغی وزیر وقت ، سامانه ساتراپ در پایان روز ۳۰ آبان سال ۹۸ جهت جمع بندی نهایی صورت وضعیت خرید از دسترس خارج گردید . با دستور سرپرست محترم وزارت جهاد کشاورزی مجددا سامانه ازتاریخ ۱۴ بهمن ماه سال ۹۸ تا تاریخ ۱۹ بهمن ماه سال ۹۸ جهت ثبت مابقی قبوض باسکول خریداری شده از زعفران کاران در دسترس مراکز خرید قرار گرفت . شایان ذکر است جهت شفاف سازی و بررسی آنلاین مدارک و مستندات خرید زعفران سروری مجزا تحت عنوان “آرشیو سرور” توسط واحد فناوری اطلاعات سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران راه اندازی گردید و کلیه مدارک و مستندات مورد نیاز نهاد های نظارتی پس از اسکن در سرور مذکور ثبث و نگهداری میگردد . با افزودن وب سرویس های کد ملی و شماره حساب به سامانه ساتراپ توسط واحد فناوی اطلاعات کد ملی کلیه کشاورزان صحت سنجی شده و سپس جهت اطمینان از شماره حساب اعلامی کشاورز توسط وب سرویس کنترل حساب بانک کشاورزی تایید میگردد . 

شیرزاد در پایان افزود:طرح خرید حمایتی زعفران سال ۱۳۹۸ با ابلاغیه وزیر وقت جهاد کشاورزی به صورت کاملاً غیر متمرکز در ۳ استان زعفران خیز کشور با ریاست رییس جهاد کشاورزی استان و دبیری رییس تعاون روستایی و با اختیارات کامل کارگروه های استانی خرید حمایتی زعفران سال ۱۳۹۸ در حوزه خرید ، سازو کار خرید ، نحوه انتخاب مباشر ، انتخاب مباشر خرید و شیوه انبارش ، نحوه نگهداری و امنیت آن صورت گرفته است که یک نقطه عطف محسوب می گردد.

قبلی «
بعدی »

فهرست داده های قیمت نقدی (spot price) و نحوه تهیه

یادداشت ها

بخش آموزشی دنیای زعفران

ارتباط با ما

قیمت روز زعفران زعفران در بورس

بنر قیمت روز زعفران – بازار نقدی

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید